Sosna zwyczajna i jej gatunki


Sosna zwyczajna (pinus sylvestris) zwana też pospolitą, to drzewo iglaste, które bardzo powszechnie występuje na terenie całego naszego kraju i jest jednym z najważniejszych drzew leśnych na świecie. Sosna zwyczajna posiada niewielkie wymagania uprawowe, dlatego szybko dostosowuje się do różnych warunków siedliskowych. Sosna pospolita lubi stanowiska słoneczne, a także wilgotne i przepuszczalne gleby. Korzystna dla sosny zwyczajnej jest gleba o lekko kwaśnym odczynie. Niestety te gatunki nie lubią zanieczyszczonego powietrza, co sprawia, że nie nadają się do miast.

Odmiany sosny zwyczajnej są bardzo liczne i dobrze sprawdzają się w przydomowych ogrodach. Sosna zwyczajna (pinus sylvestris) posiada najgłębszy system korzeniowy spośród wszystkich innych drzew iglastych występujących w naszym kraju. Przez to doskonale znosi suszę. Sosna pospolita jest drzewem, które szybko wzrasta i jest stosunkowo długowieczne. Pokrój sony pospolitej na początku przypomina zwykłą „choinkę”. Natomiast w późniejszym okresie pospolita sosna i jej kształt staje się mniej regularny. Sosna pospolita posiada dosyć długie i cienkie igły, których długość może wynosić nawet 8 centymetrów.

Sosna pospolita powinna być sadzona, kiedy ustaną przymrozki i mamy pewność, że ziemia już odmarzła. Dołek wypełniamy kompostem i żyzną ziemią. W Polsce od 1959 roku istnieje rezerwat pod nazwą „sosna królewska”, który został powołany do ochrony 200-letniego drzewostanu sosny. Na jego terenie znajduje się sosna zwyczajna, o nazwie „sosna królewska”, która jest pomnikiem przyrody i osiągnęła już wiek około 320 lat i wysokość 35 metrów. Niestety w 1973 roku „sosna królewska” uschła. Więcej inspiracji na krzewy iglaste do ogrodu zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Sosny dwuigielne - najpopularniejsze odmiany

Sosna czarna

Sosna czarna naturalnie występuje w rejonach Azji Mniejszej i na południu Europy. Jest smukła, wąska i posiada nieregularną budowę korony. Sosna czarna (pinus nigra) posiada długie igły, które zebrane są w pęczki i osiągają długość nawet 15 centymetrów. Sosna czarna w ogrodzie idealnie sprawdzi się sadzona w grupie, chroniąc przed wiatrem lub jako soliter. Sosna czarna (pinus nigra) jest łatwa w uprawie. Rośnie nawet na jałowych lub piaszczystych glebach. Lubi stanowiska słoneczne, ale jej uprawa sprawdza się również w półcieniu. Sadzenie powinno odbywać się wiosną lub na początku jesieni. Odmiany sosny czarnej w pierwszych latach od posadzenia warto nawozić kompostem i nawozami wapniowymi.

Sosna banksa

Sosna banksa (pinus banksiana) pochodzi z Ameryki Północnej. Sosna banksa toleruje gleby piaszczyste i kamieniste. Lubi dużo światła i jest wysoce odporna na mrozy. Sosna banksa (pinus banksiana) to sosna dwuigielna, która wolno rośnie i posiada średnie rozmiary. W Polsce sosny banksa są sadzone jako sosny ozdobne. A może zainteresuje cię także świerk w ogrodzie?

Sosna górska

Sosna górska naturalnie występuje w rejonach górskich. Wszystkie odmiany sosny górskiej posiadają niezwykłe właściwości adaptacyjne. Dzięki temu sosna ta świetnie sprawdza się w uprawie w przydomowych ogrodach. Ten piękny krzew posiada wolne tempo wzrostu i zwarty pokrój. Ta sosna karłowata dobrze znosi mróz i suszę, a także zanieczyszczenia. Doskonale radzi sobie na glebach ubogich. Sosna górska (pinus mugo) lubi miejsca słoneczne i wilgotne. Świetnie znosi cięcie, które należy wykonać w okresie wiosny. Zabieg ten przeprowadzamy, kiedy sosna górska nie wypuściła jeszcze pędów. Do ogrodów najlepsze są odmiany karłowate, które posiadają krzaczasty pokrój. Pinus mugo znakomicie nadaje się do umacniania skarp, a także jako krzew żywopłotowy. Można ją również uprawiać w pojemnikach.

Sosny ozdobne – sosna limba, sosna bośniacka, sosna syberyjska i sosna biała

Sosna limba

Sosna limba jest bardzo wytrzymałym drzewem iglastym. Rośnie dosyć wolno i nie sprawia problemów w uprawie w ogrodzie.

Sosna limba lubi stanowiska słoneczne i dosyć wysoką wilgotność. Dlatego jej uprawa świetnie sprawdzi się przy oczku wodnym.

Sosna limba nie preferuje przesadzania, dlatego trzeba jej wybrać w ogrodzie stałe miejsce. Sosna ta lubi glebę żyzną, przepuszczalną i lekko kwaśną. Sosna limba jest niezwykle odporna na szkodniki i bardzo dobrze znosi wahania temperatur. A może interesują cię także tuje w ogrodzie? Porady, jak je przycinać, znajdziesz w tym artykule.

Mała sosna bośniacka to gatunek, który bardzo powoli się rozwija. Jest mało wymagająca i dobrze sprawdza się w ogrodzie.
Popularne odmiany sosny i gatunki idealne do przydomowego ogrodu

Sosna bośniacka (pinus heldreichii)

To niewielkie drzewo iglaste, które dosyć wolno rośnie. Sosna bośniacka, jest bardzo odporna, wytrzymała i nie ma wielkich wymagań.

Sosna ta lubi stanowisko słoneczne. Jeśli chodzi o glebę, poradzi sobie na podłożu kamienistym i kredowym. Sosna bośniacka toleruje przesadzanie i jest niezwykle odporna na zanieczyszczenia.

Gatunki tej sosny można rozmnażać z nasion, a odmiany sosny bośniackiej rozmnażamy przez sadzonkowanie i szczepienie. Pinus heldreichii preferuje cięcie, które przełoży się na gęsty i zwarty pokrój.

Sosna syberyjska

Występuje na obszarze Azji. Może osiągać nawet 35 metrów wysokości. Lubi podłoże żyzne, gliniane a także wilgotne. Preferuje stanowiska słoneczne.

Jej igły osiągają do 11 centymetrów długości. Sosna syberyjska jest niezwykle odporna na niskie temperatury.

Gatunki te wytwarzają nasiona, które są jadalne, bogate w witaminy i tłuszcze. Z jej szyszek wytwarza się również olej, który stosowany jest w medycynie i przemyśle spożywczym. Sosna syberyjska znalazła zastosowanie w przydomowych ogrodach i parkach.

Sosna biała

Sosna biała to gatunek bardzo rzadko spotykany. Posiada szeroką i gęsto ugałęzioną koronę. W naszych warunkach klimatycznych dorasta do 20 metrów wysokości.

Sosna biała nie ma dużych wymagań glebowych. Te rodzaje sosny lubią jednak stanowiska słoneczne i przewiewne. Sosnę białą najlepiej przesadzać wczesną wiosną.

Sosnę białą najlepiej przycinać wczesnym latem. Jej gatunki są najłatwiejszymi do uprawy bonsai. Sprawdź także inne nasze inspiracje na iglaki w ogrodzie.

Rodzaje sosny o długich igłach – sosna himalajska, sosna koreańska, pinus densiflora, sosna wejmutka

Sosna himalajska

Sosna himalajska jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z dolin Himalajów. Jej najważniejszą cechą charakterystyczną są przepiękne igły, które osiągają nawet 20 centymetrów długości. Niebanalny również jest ich kolor – na młodych drzewkach niebieskawy, na starszych srebrzysty.

Uprawa w ogrodzie sosny himalajskiej nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Dobrze radzi sobie na przeciętnej glebie. Ze względu na to, że jej pokrój jest bardzo rozłożysty potrzebuje sporo miejsca.

Mimo, że sosna himalajska jest odporna na mrozy, to jednak może się zdążyć, że przemarznie. Młoda sadzonka powinna być chroniona w okresie zimy przed mrozem i wiatrem.

Sosna koreańska

Sosna ta posiada gęstą, szeroką koronę. Ma niewielkie wymagania glebowe, ale preferuje gleby żyzne i drenażowe. Dosyć wolno rośnie.

To sosna pięcioigielna posiadająca jajowate szyszki osiągające długość do 8 centymetrów. Sosna koreańska wytwarza nasiona, które są jadalne.

Sosna koreańska jest odporna na niskie temperatury i na suszę. Wszystkie rodzaje sosny koreańskiej dzięki zwartemu systemowi korzeniowemu można przesadzać nawet w późniejszym wieku.

Pinus densiflora

Pinus densiflora to sosna gęstokwiatowa. Bardzo powoli rośnie. Lubi stanowisko słoneczne i lekko zacienione. Jest tolerancyjna, jeśli chodzi o rodzaj gleby i jej wilgotność. Posiada wąskie, miękkie i długie igły, które osiągają nawet 12 cm długości. Sosna ta wytwarza małe szyszki, które są gęsto osadzone u nasady pędów.

Pinus densiflora idealnie sprawdzi się w przydomowych ogrodach, ogródkach skalnych i na rabatach.

Sosna wejmutka

Dziko rosnące sosny wejmutki osiągają dosyć spore rozmiary, które mogą dochodzić do 30 metrów wysokości. Odmiany sosny wejmutki, które wybierzemy do ogrodu powinny być niskie. Sosna wejmutka, w zależności od odmiany, posiada różne kształty i wysokość. Odmiany sosny wejmutki mogą być karłowate, strzeliste lub rozłożyste.

Sosna wejmutka dobrze znosi różne rodzaje gleby. Preferuje stanowisko słoneczne. Jest odporna na mrozy.

Może być posadzona zarówno pojedynczo, jak również w grupach. Świetnie sprawdzi się na skalniakach. Na przełomie zimy i wiosny można wykonać jej cięcie, które przełoży się na gęstość i wysokość.

Różnorodne rodzaje sosny bez względu na to, czy będą to sosny dwuigielne czy pięcioigielne, na pewno nie przysporzą problemów w uprawie. Różne rodzaje sosny pozwalają na odpowiedni wybór do każdego ogrodu. Najkorzystniejsza do uprawy w ogrodzie jest każda sosna karłowata. Jej gatunki osiągają maksymalnie dwa metry wysokości, dzięki czemu aranżacja ogrodu z takim iglakiem stanie się prawdziwą przyjemnością.

Dowiedz się też, jak przygotować syrop z pędów sosny

.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny