Skąd pochodzi sosna pinia?

Sosna pinii, tak jak i inne sosny, w tym sosna górska - Pinus mugo i sosna kaukaska - Pinus sibirica, należy do rodziny sosnowatych - Pinaceae. Rodzina ta liczy około 90 gatunków, których występowanie widoczne jest na półkuli północnej. Do rodziny należą żywiczne, zimozielone drzewa lub krzewy, których kora na pniu jest głęboko spękana.

Gatunki z tej rodziny podczas uprawy rozmnażane mogą być przez wysiew nasion wiosną albo przez szczepienie w okresie od XI do I w szklarni. Szczepienie wykonuje się jednak w przypadku odmian, a nie gatunków. Sosny dzieli się na 2-, 3- i 5-igielne, a ich wspólną cechą jest światłożądność i to, że mają orzeszkowate nasiona, a ich igły zebrane są w pęczkach na krótkopędach.

Sosna pinia bardzo często spotykana też jest pod nazwą drzewo piniowe, włoska sosna oraz sosna śródziemnomorska. Sosny śródziemnomorskie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z okolic Morza Śródziemnego, a dokładniej z północnego wybrzeża. Spotykane są też na wybrzeżu Morza Czarnego. Ich naturalnym środowiskiem są wydmy do wysokości 600 m n.p.m., gdzie tworzą lasy w połączeniu z wiązem, jesionem, sosną nadmorską i dębem bezszypułkowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych odmianach sosny?

Sosna śródziemnomorska - charakterystyka

Drzewa piniowe to drzewa iglaste, które są dostępne w sklepach ogrodniczych bądź szkółkach w różnych cenach. Ceny te zależą przede wszystkim od wielkości, ale także producenta. Włoska sosna charakteryzuje się szeroką koroną, która z wiekiem robi się coraz bardziej parasolowata i malownicza. Pień jest prosty, a na pewnej wysokości zaczyna się rozgałęziać. Wysokość drzewa sięga około 25-30 m. Charakterystyczna jest również szarobrązowa kora, która u młodych drzewek pokryta jest rysami, a u starszych widoczne są głębokie bruzdy.

Igły włoskich sosen dzielą się na 2 rodzaje. Pierwszym są młode igły w kolorze niebieskawozielonym, dorastające do 2-4 cm długości. Igły właściwe są w kolorze od jasnozielonego do ciemnozielonego, a ich długość sięga do 12-15 cm. Są one dość sztywne, lekko zakrzywione i szpiczaste. Zostają na drzewie przez około 2-4 lata, a kiedy drzewo osiąga 10 lat, zastępują igły młode.

Sosna pinia w Polsce z rozłożystą koroną oraz jej uprawa i pielęgnacja w ogrodzie krok po kroku, cena sadzonek i wymagania roślny
Sosna pinia - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Sosna pinia to drzewo jednopienne, którego kwiaty męskie rosną w żółtych i podłużnych kwiatostanach u podstawy młodych pędów, natomiast kwiaty żeńskie zebrane są w kuliste i szczytowe kwiatostany. Szyszki z kolei są siedzące, sztywne i jajowate. Ich długość wynosi około 12 cm i początkowo są one zielone, natomiast później brązowieją. Złożone są one z zaokrąglonych na końcach twardych łusek. Istotnym elementem są nasiona w postaci orzeszków z bardzo delikatnymi skrzydełkami. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji sosny w ogrodzie.

Jak uprawiana jest sosna pinii i gdzie sadzone są drzewa piniowe?

Uprawa tej sosny w Polsce, tak samo, jak uprawa sosny górskiej i sosny kaukaskiej, nie jest trudna, ponieważ pielęgnacja nie jest wymagająca. Jedynym elementem należącym do pielęgnacji, o który warto zadbać, jest podlewanie młodych drzewek w okresie silnej suszy. Później nie jest już to konieczne.

Sosna pinia najlepiej w Polsce i na świecie rośnie na glebach kwaskowych, suchych i lekkich. Starsze drzewa są bardzo wytrzymałe na długotrwałe susze i dobrze sobie radzą z działaniem wiatru. Warto jest posadzić te rośliny w obszarach, gdzie zimy nie są ostre, a lata są ciepłe i suche.

Drzewa piniowe są drzewami ozdobnymi bardzo często sadzonymi w parkach, wzdłuż ulic, gdzie dają cień, ale również i w ogrodach. Istotnym elementem jest też zastosowanie nasion, które po obraniu są jadalne i stanowią jeden ze składników włoskiego sosu pesto. Dodatkowo z pinii produkowane są miody piniowe.

Chcąc kupić to drzewo, warto sprawdzić, jakie miejsca zakupu są najlepsze i w jakich miejscach są najlepsze ceny. Pamiętajmy, że na cenę składa się wiele czynników, a cena większego drzewka będzie zawsze wyższa niż cena małej sadzonki. Powinniśmy również wiedzieć, że najlepiej jest kupować takie rośliny ze szkółek i od sprawdzonych producentów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie sosny karłowatej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny