Sosna – uprawa i pielęgnacja

Sosna i jej uprawa

Sosna jest jedną z najczęściej spotykanych roślin, które uprawiane są w ogrodach. Gatunki sosen są bardzo liczne i występują w postaci drzew lub krzewów. Posiadają też wiele odmian, w tym sosny ozdobne. Różnią się one pokrojem, ubarwieniem igieł, a także rozmiarami.

Uprawa sosny wbrew pozorom nie jest trudna i skomplikowana, ponieważ są to drzewa iglaste bardzo odporne na różne czynniki atmosferyczne. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na bryłę ziemi, która chroni system korzeniowy. Powinna być zwarta, co przełoży się na lepsze przyjmowanie się rośliny po posadzeniu. Jeśli system korzeniowy jest nadmiernie odsłonięty może to oznaczać, że roślina jest przesuszona i może obumrzeć. Popularne odmiany to na przykład sosna czarna albo sosna limba.

Sosnę z doniczki możemy posadzić w dowolnym momencie. Należy tylko zwrócić uwagę, aby ziemia nie była zbyt sucha. Wiosenne sadzenie powinno nastąpić zaraz po rozmarznięciu ziemi. Jeśli chcemy posadzić sosnę na zimę, zabieg ten przeprowadzamy w październiku przed ponownym zamarznięciem ziemi. W tym czasie sosna musi zdążyć się zakorzenić. Uprawa sosny jest możliwa przez rozmnażanie z nasion, które powinny być poddane stratyfikacji. Możliwe jest też szczepienie. A może zainteresuje cię także świerk w ogrodzie?

Stanowisko dla sosny

Sosna wymaga słonecznego stanowiska. Przed posadzeniem miejsce powinno być nawiezione kompostem, spulchnione i odchwaszczone. Drzewa iglaste lubią gleby przepuszczalne z wilgotnym podłożem. Dobrze jest zapewnić nawożenie organiczne lub mineralne. Zapewni to młodym sosnom lepszy wzrost i ukorzenienie się. Gleba powinna być lekko kwaśna. Są jednak gatunki sosny, które dobrze wzrastają nawet na glebach zasadowych lub jałowych. Jeśli sadzenie odbywa się w porze jesiennej, glebę można wzbogacić niewielkimi ilościami nawozów fosforowych lub potasowych. Na wiosnę roślinę wzmacniamy nawozami azotowymi.  Podlewanie to kolejny zabieg, o którym nie możemy zapomnieć.

W zależności od pory roku, w którym ma nastąpić uprawa, sosna powinna być sadzona na różnej głębokości. W okresie wiosny i lata może być sadzona równo z podłożem lub delikatnie poniżej. W okresie jesiennym głębokość powinna wynieść przynajmniej 3 centymetry. Zaraz po posadzeniu drzewa iglaste powinny przejść intensywnie podlewanie.

Kiedy drzewa iglaste są dojrzałe, dobrze znoszą suszę ze względu na to, że posiadają głęboki system korzeniowy. Sosna jest odporna na wszelkie zanieczyszczenia. Dlatego uprawa sosny świetnie sprawdza się w warunkach miejskich.

Hodowla sosny w ogrodzie bardzo dobrze się sprawdza. Roślina jest bardzo wytrzymała, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, podlewania i nawożenia.
Pielęgnacja i hodowla sosny w ogrodzie krok po kroku - praktyczny poradnik

Pielęgnacja sosny

Pierwszym z zabiegów pielęgnacyjnych jest ściółkowanie sosny. Zaraz po posadzeniu sosny dobrze jest ściółkować ją warstwą kory przez około trzy miesiące. Taki zabieg można przeprowadzić za pomocą trocin lub niedojrzałego kompostu. Odpowiednia ściółka poprawi strukturę, a także uwolni dodatkowo składniki pokarmowe, co przełoży się na prawidłowy wzrost i zdrowie drzewek. Dzięki ściółce zmniejsza się również parowanie wody, co przekłada się mocny na system korzeniowy.

Kolejnym z zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie sosny. Różne rodzaje sosen wymagają indywidualnego cięcia. Cięcie jest odpowiednim zabiegiem, kiedy chcemy uzyskać ciekawy kształt rośliny lub jeśli chcemy po prostu ją zmniejszyć. Przycinanie powinno odbywać się w okresie wiosennym i dotyczyć młodych przyrostów. Kiedy drzewo osiągnie zbyt duże rozmiary możemy je radykalnie przyciąć, zaczynając od dolnych konarów. A może interesują cię także tuje w ogrodzie? Porady, jak je przycinać, znajdziesz w tym artykule.

Sosna nie lubi zbyt mokrej gleby i ciemnego stanowiska. Może się to przełożyć na rzadsze i gorzej ubarwione igły. Sosny mogą też zapadać na choroby grzybicze jak rdza czy fotoftoryza. Czasami zagrażają im też szkodniki jak gąsienice zwójki sosnowej, miodówki czy ochojniki. W zależności od choroby jakie zaatakowały sosnę, mogą one się przejawiać żółtymi plamami na igłach lub przebarwieniami na korze. Chore pędy należy wycinać, natomiast korę można oczyszczać nożem lub smarować ją farbą emulsyjną.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany sosny

Sosny to drzewa iglaste, które dzielą się na różne gatunki i odmiany. Najbardziej znane gatunki to sosna pospolita, sosna czarna, sosna limba czy sosna oścista.

Sosna pospolita może osiągnąć nawet do 40 metrów wysokości. Jest to gatunek pochodzący z Azji i Europy. Przeważnie rosną dziko, ale ze względu na liczne odmiany można je sadzić w przydomowych ogrodach. Ich wysokość i szerokość również zależy od odmiany. Mogą być rozłożyste, strzeliste jak również niskie. Ich igły osiągają różne barwy, a szyszki osadzone są pojedynczo lub po 2-3 sztuki i osiągają długość do 7 centymetrów. Sosna pospolita jest najbardziej odporną na mrozy sosną. Lubi stanowisko słoneczne. Dobrze radzi sobie na różnych glebach, w tym na piasku. Nie wymaga częstego podlewania ze względu na głęboki system korzeniowy. Pielęgnacja sosny pospolitej to przede wszystkim przycinanie. Powinno odbywać się ono na przełomie zimy i wiosny. Sosna pospolita choruje niezwykle rzadko. Głównym powodem choroby może być jej nadmierne podlewanie lub szkodniki. Sosna zwyczajna, czarna i sosna limba to bardziej znane gatunki sosny, ale spotykana jest także sosna górska i sosna wejmutka.

Sosny ozdobne w zależności od odmiany mogą być uprawiane w grupach jak i osobno. Dobrze sprawdzają się na skalaniach, w ogrodach, na trawnikach czy nawet na skarpach. Sprawdź także inne nasze inspiracje na iglaki w ogrodzie.

Najlepsze produkty z sosny – syrop z sosny i nalewka z sosny

Syrop z sosny

Syrop z sosny jest jednym z najbardziej znanych naturalnych leków na przeziębienie i kaszel. Działa on wykrztuśnie, a także bakteriobójczo. Aby przygotować syrop z sosny trzeba wybierać młode pędy, które uzyskujemy w okresie wiosennym. Młode pędy zawierają olejek, który poprawia oddychanie. Dodatkowo syrop z sosny zawiera dużo witaminy C i sole mineralne.

Syrop z sosny można stosować profilaktycznie po jednej łyżeczce dodając do herbaty lub spożywając bezpośrednio.  W czasie choroby można stosować nawet do 4 łyżeczek dziennie. Syrop z sosny mogą pić również dzieci.

Syrop z sosny sporządzamy poprzez gotowanie na wolnym ogniu przez około godzinę młodych pędów, które ucinamy na długość około pięciu centymetrów. Po ugotowaniu odcedzamy syrop i dodajemy do niego cukier. Na każdy litr wywaru przypada kilogram cukru. Syrop powtórnie gotujemy aż jego konsystencja stanie się gęsta. Następnie przelewamy go do słoika i pasteryzujemy jeszcze około 10 minut. Warto zauważyć, że do sporządzania syropu dobre są również zielone szyszki sosny. Jeśli interesuje cię także cyprys i jego odmiany, przeczytaj ten artykuł.

Nalewka z sosny

Nalewka z sosny jest również zalecana w problemach z drogami oddechowymi. Świetnie sprawdza się w bólach gardła, przewlekłym kaszlu czy anginie. Może być również stosowana w zapaleniu dróg moczowych, w problemach z pęcherzykiem żółciowym lub osłabieniu.

Jest wiele sposobów na wykonanie nalewki z sosny, które są niezwykle proste w wykonaniu. Aby wykonać nalewkę musimy zebrać młode pędy, które osiągnęły około 8 centymetrów. Pędy mogą też pochodzić z wcześniej wykonanego syropu.

Pędy wkładamy do słoja, które następnie zalewamy spirytusem lub wódką. Najlepiej, żeby były całe w nim zamoczone. Nalewka powinna być odstawiona na około miesiąc w ciemne miejsce. Raz na jakiś czas trzeba zamieszać słojem. Nalewka z sosny powinna być przefiltrowana i odstawiona w butelkach na 2-3 miesiące.

Wybierając gatunki i odmiany do swojego ogrodu warto zwrócić uwagę na maksymalną wielkość jaką posiada dany gatunek. Drzewa iglaste są niezwykle łatwe w uprawie, a ich pielęgnacja nie jest trudna, ponieważ dobrze znoszą suszę i mróz. Warto wybrać sosny ozdobne do swojego ogrodu, aby zachwycały pięknem przez cały rok.

Dowiedz się też, jak przygotować syrop z pędów sosny

.
ikona podziel się Przekaż dalej