Sosna syberyjska (Pinus sibirica) - charakterystyka drzewa

Sosna syberyjska bardzo często nazywana jest także limbą syberyjską oraz cedrem syberyjskim. Należy ona do rodziny sosnowatych - Pinaceae. Naturalnym środowiskiem występowania tej rośliny jest Azja, a dokładniej chińskie prowincje Heilongjian, Sinciang oraz Mongolia Wewnętrzna. Jej łacińska nazwa to Pinus sibirica.

Limba syberyjska ma gęstą i w młodości bardzo regularną stożkowatą koronę, która z wiekiem robi się luźniejsza i cylindryczna. To wolno rosnące drzewo dorasta do 35 m wysokości, a średnica pnia może osiągnąć nawet 1,8 m. Kora młodych drzew jest gładka i szarozielona, a z wiekiem pęka i ciemnieje.

Igły Pinus sibirica są zebrane po 5 i osiągają do 11 cm długości. Ich kolor jest niebieskozielony, a na pędach są gęsto osadzone. Dojrzałe szyszki nasienne mają od 5 do 8 cm długości. Istotne są tutaj brązowe nasiona, nazywane orzeszkami cedrowymi. Mają one do 12 mm długości, otoczone są twardą łupiną i nie mają skrzydełek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych odmianach i gatunkach sosny?

Sosna syberyjska (Pinus sibirica) - uprawa sosny syberyjskiej

Limba syberyjska to drzewo, którego pielęgnacja i uprawa nie są trudne. Nie ma ona także dużych wymagań, dotyczących gleby. Warto jednak zadbać, by były one żyzne, gliniaste i dobrze nawilżone. Zdecydowanie najlepsze będzie stanowisko słoneczne, ponieważ jest światłożądna.

Atutem Pinus sibirica jest odporność na mrozy i silne wiatry. Do pielęgnacji należy głównie usuwanie zniszczonych lub też połamanych gałęzi. Poza tym nie są konieczne inne zabiegi. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy nie atakują jej różne choroby i szkodniki, np. paciorkowce.

Sosna syberyjska w ogrodzie
Sosna syberyjska (Pinus sibirica) - sadzonki, uprawa, pielęgnacja, choroby

Sadzonki sosny można sadzić, gdy znamy podstawowe informacje na temat uprawy. Sosna syberyjska to drzewo, które uprawiać można w różnych miejscach. Wybrać możemy do tego większe ogrody przydomowe, parki, skwery, zieleńce itp. Bardzo często drewno tej sosny wykorzystywane jest w meblarstwie. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy i pielęgnacji sosny.

Sosna syberyjska - co warto wiedzieć?

Podczas zakupu sadzonek należy zwrócić uwagę, w jaki sposób były one przechowywane, czy system korzeniowy jest prawidłowo rozwinięty oraz, czy nie są one porażone chorobami wirusowymi, bakteryjnymi i szkodnikami. Sadzonki dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych.

Istotnym elementem rośliny są nasiona Pinus sibirica, które mają szerokie zastosowanie. Nasiona smakiem podobne są do nasion słonecznika, a wyglądem przypominają ziarenka palonej kawy. Wykorzystywane są one w przemyśle spożywczym oraz w medycynie. Zawierają białka, tłuszcze i wiele witamin i mikroelementów.

Sosna syberyjska to drzewo, które zagościć może w twoim ogrodzie. Poza atrakcyjnością, którą ozdobi ogród, jej nasiona staną się także dodatkiem do kuchni. Często wytłacza się z nich olej, robi się z niej masło, mleko oraz śmietanę. Uprawa limby syberyjskiej przyniesie wiele korzyści. Syberyjska sosna to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sośnie himalajskiej?

ikona podziel się Przekaż dalej