Sosna żółta (Pinus ponderosa) - charakterystyka rośliny


Sosna żółta, tak jak inne sosny należy do rodziny sosnowatych - Pinaceae. To jednopienne drzewo pochodzi z zachodnich rejonów Ameryki Północnej, a w Polsce jest rzadko spotykana w stanie dzikim. Z Ameryki pochodzą także sosna kalifornijska oraz sosna Jeffreya. Jej łacińska nazwa to Pinus ponderosa.

Drzewo to w naturalnych warunkach dorasta do 60 m wysokości, lecz w Polsce tylko do 25 m. Jej korona jest gęsta i stożkowata tak jak w przypadku sosny kalifornijskiej i sosny Jeffreya. Z wiekiem robi się ona bardziej nieregularna. Pędy drzewa są grube, zielone i gładkie, a kora jest ciemna i bruzdowana.

Igły tak jak w przypadku wielu innych sosen, nawet sosny chińskiej, zebrane są po 3. Sięgają one od 12 do 25 cm długości, są grube i ciemnozielone. Charakterystyczne są czerwonobrązowe lub jasnobrązowe szyszki, długości do 15 cm. Są one jajowate, zebrane po kilka lub rosnące pojedynczo. Po dojrzeniu szyszki opadają. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.

Sosna żółta (Pinus ponderosa) - uprawa

Poza opisem rośliny istotne są jej wymagania glebowe oraz sposób pielęgnacji. Pinus ponderosa to drzewo, które nie ma dużych wymagań glebowych. Poradzi sobie nawet na glebach suchych, piaszczystych, zasadowych i kamienistych. Zdecydowanie lepsze będą gleby głębokie, przepuszczalne oraz średnio wilgotne.

Najlepszym miejscem do uprawy tych sosen (odmian) są stanowiska ciepłe i słoneczne. Jest to roślina światłożądna. Niesamowitym udogodnieniem dla hodowcy jest fakt, że Pinus ponderosa jest odporna na mrozy, choroby, zanieczyszczenia powietrza, a także dobrze znosi okresową suszę. Nie należy sadzić jej jednak w miejscu zacienionym.

Sosna żółta i jej igły z łaciny pinus ponderosa oraz jej opis i wymagania glebowe, znana także jako sosna kalifornijska
Sosna żółta (Pinus ponderosa) - opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby

Znając opis rośliny i jej podstawowe wymagania, których nie ma wiele, możemy rozpocząć uprawę z zakupionych sadzonek. Warto pamiętać o tym, że nie tylko sam gatunek jest piękny, ale istnieje bardzo wiele jego odmian, które cieszą się powodzeniem wśród profesjonalnych ogrodników. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sosnach.

Sosna żółta - odmiany i zastosowanie

Odmiany tego jednopiennego drzewa są bardzo popularne. Wśród szerokiej gamy odmian, istnieją trzy, które są najchętniej stosowane. Te odmiany to: 'Aurea' o dekoracyjnych igłach w kolorze żółtym, 'Penaz' o kolumnowym pokroju oraz 'Dixie', która jest odmianą karłową o kulistym pokroju i krótkich igłach.

Pinus ponderosa jest bardzo często uprawiana w zieleni miejskiej, ponieważ zanieczyszczenie powietrza jej nie szkodzi. Mowa tutaj o parkach, skwerach itp. Nic nie broni jednak w wykorzystaniu jej do dużych ogrodów (zwłaszcza naturalistycznych). Ponadto odmiana 'Dixie', jest sadzona w ogrodach skalnych oraz pojemnikach balkonowych i tarasowych.

Chcąc zapewnić w swoim ogrodzie dekoracyjną formę drzew, zdecydowanie powinniśmy zdecydować się na ten gatunek. Ciekawym rozwiązaniem jest także sosna chińska, której pokrój jest parasolowaty. Przy małym wkładzie, możemy dodać do swojego ogrodu naturalny element dekoracyjny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sośnie himalajskiej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny