Projektowanie ogrodu, to trudna rzecz

Zagospodarowanie przestrzeni wokół własnego domu tylko z pozoru wydaje się proste. Żeby uzyskać zadowalający efekt, wszelkie działania muszą być skoordynowane. Wykonanie zadowalającego projektu ogrodu bywa czasochłonnym procesem. Ograniczony metraż powoduje, że zaplanowanie poszczególnych detali wymaga od nas sporego zaangażowania. Osoba bez doświadczenia w tym zakresie szybko zorientuje się, że być może w tym zakresie warto pokusić się o wsparcie profesjonalnych podmiotów.

Dla firm zajmujących się na co dzień projektowaniem ogrodów wykonanie spójnego planu nie stanowi żadnego problemu. Dzięki odpowiedniemu know-how i doświadczeniu zdobywanego często latami o wiele łatwiej nakreślić szkic zagospodarowania naszej przestrzeni. Choć z początku tego nie widać, w przypadku ogrodów przydomowych na etapie projektowania trzeba zadbać o wiele istotnych szczegółów. Rozmieszczenie poszczególnych elementów w żadnym wypadku nie może być dziełem przypadku. Oczywiście nie należy zapominać o pewnych ograniczeniach wynikających ze specyfiki danej posesji.

Zadbaj o różnorodność

Spoglądając na nowoczesne ogrody z łatwością dostrzeżemy, jak istotne w przypadku tych kompozycji jest bogactwo kolorów i poszczególnych elementów. Z pewnością sam ładnie przystrzyżony trawnik i żywopłot w obecnych czasach to za mało, by wzbudzić czyiś zachwyt. W zależności od przestrzeni do dyspozycji oraz środków finansowych można pokusić się o wiele ciekawych rozwiązań. To właśnie one dopełniają w odpowiedni sposób całą kompozycję. Wbrew pozorom uzyskanie zadowalających efektów w tym zakresie niekoniecznie wymaga wydania niebotycznych sum pieniędzy.

Zagospodarowanie ogrodu

Moment, kiedy rozkwitają kwiaty pokazuje, że warto było poeksperymentować z różnymi roślinami, by uzyskać niesamowite mieszanki kolorów. Podobnie nie trzeba ograniczać się z sadzeniem w ogrodach tylko jednego rodzaju krzewów czy drzew. Zdaniem wielu osób piękny ogród to nie tylko ten zadbany, ale przede wszystkim różnorodny. Ciężko się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Goście odwiedzający naszą posesją z pewnością wpadną w zachwyt na widok kolejnych ciekawych okazów ze świata fauny.

Szukaj przestrzeni

Ograniczenia w metrażu niejednokrotnie mogą stać na przeszkodzie w zakładaniu ogrodu jaki sobie wcześniej wymarzyliśmy. Jednak nie można z góry zakładać niepowodzenia całego przedsięwzięcia, bowiem nie ma rzeczy niemożliwych. Z pewnością umiar będzie wskazany w rozmieszczaniu obiektów, by na zbyt małej przestrzeni nie znalazło się w zbyt bliskim sąsiedztwie przesadnie dużo elementów. Niekiedy konieczne będzie zupełne przeobrażenie podwórka, jednak zważywszy na szczytny cel, warto pokusić się o gruntowne zmiany.

Nawet niewielki skrawek ziemi można zagospodarować w ciekawy sposób. O ile w takim przypadku nie pozostaje zbyt wiele miejsca na przestronne alejki ogrodowe, o tyle można pokusić się o kilka innych rozwiązań zmieniających oblicze naszej działki. Mały metraż nie wyklucza stworzenia ogrodu japońskiego, czy też angielskiego. Takie instalacje od lat sprawdzają się na niewielkich przestrzeniach, jak to ma miejsce na działkach przyległych do domów szeregowych. W zależności od dostępnego miejsca można wówczas pokusić się nawet o niewielką altankę.

Ogród funkcjonalny i elegancki

Zwykle jest tak, że zamierzamy zagospodarować zieloną przestrzeń nie tylko ze względów estetycznych. Oczywiste jest to, że piękne ogrody pełnią funkcję ozdobną, ale dobrze byłoby, żeby dawały nam coś więcej poza czystą estetyką. Jeśli na etapie projektowania weźmiemy pod uwagę to, że przydałby się nam azyl do spędzania w nim wolnego czasu w najbliższym gronie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by nasz ogród stał się także w pełni funkcjonalnym miejscem. Wydzielenie przestrzeni czysto rekreacyjnej to dość popularne posunięcie.

Żeby nam samym oraz zaproszonym gościom nie brakło miejsc do siedzenia podczas spotkań we wspólnym gronie, warto odpowiednio wcześniej zainteresować się architekturą ogrodową. Wówczas imprezy okolicznościowe na świeżym powietrzu będą wydarzeniami jedynymi w swoim rodzaju. Altany, pergole, czy też monumentalne grille ogrodowe to jedne z najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie. Poza tym nie można zapominać o zakupieniu solidnego stołu i odpowiedniej liczby krzeseł.

Elementy wodne w ogrodzie - oczka i kaskady

Dbałość o szczegóły wyróżnia największe dzieła. Budzące podziw ogrody posiadają różnorakie oczka wodne, ale bywa, że znajdziemy w nich jeszcze inne rozwiązania w tym zakresie. Chodzi w tym przypadku o coś na miarę wodospadu. To właśnie ich namiastką są kaskady. Tutaj trzeba już pamiętać o tym, że instalacja wodna musi uwzględniać pompy, które zapewnią odpowiedni przepływ cieczy. Później możemy już w dowolnym sposób przeprowadzić strumień dający nie tylko doskonałe efekty wizualne, ale i widokowe. Pod warunkiem, że wodospad będzie odpowiednio wysoki.

Co do zasady woda w ogrodzie w postaci oczka nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Najprostsze konstrukcje, gdzie do budowy używa się folii i kamieni będą kosztować nas nie więcej niż kilkaset złotych. Natomiast betonowe oczka wodne to już znacznie droższe przedsięwzięcie. Jednak jak najbardziej warte swojej ceny. Solidna konstrukcja bez obaw wytrzyma wiele lat normalnego użytkowania. Nic dziwnego, że zyskuje coraz więcej zwolenników zwracających uwagę na najwyższą jakość.

Mała architektura

Niektóre osoby aranżujące ogród być może same pokuszą się o zbudowanie z desek takich konstrukcji jak altana czy pergola. Cała reszta, czyli ludzie nieposiadający czy to zdolności manualnych, czy też odpowiedniego sprzętu, albo zwyczajnie odpowiedniej ilości wolnego czasu mogą pokusić się o gotowe rozwiązania w tym zakresie. Dziś w sprzedaży znajdziemy gotowe altanki i pergole. W razie potrzeby stworzenia czegoś o dość nietypowych wymiarach można zwrócić się o pomoc do zakładu stolarskiego.

bower-3493071_1280.jpg

Zyskujące popularność murowane grille pełnią nie tylko użyteczną funkcję, ale i ozdobną. Dobrze byłoby, żeby cała konstrukcja została wybudowana przez kogoś, kto ma o tym pojęcie. Wówczas grillowanie w gronie najbliższych stanie się niezwykle przyjemnym doświadczeniem. O ile planujemy choćby od czasu do czasu spędzać czas na świeżym powietrzu, nie zapomnijmy o tym, żeby zamontować odpowiednie światło w ogrodzie. Doprowadzenie do altanki instalacji elektrycznej to konieczność. Wzdłuż alejek natomiast możemy pokusić się o montaż lamp solarnych. Na dobrą sprawę stworzenie wymarzonego ogrodu jeszcze nigdy nie było tak proste.

Podchodząc kompleksowo zarówno do etapu planowania i późniejszej budowy z pewnością osiągniemy zamierzony cel. Nie bójmy się powierzyć tego zadania podmiotom takim jak https://greengarden.waw.pl/ zajmującym się tym na co dzień i rozumiejącym doskonale nasze potrzeby.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny