Domowa biała kiełbasa krok po kroku

Kiełbasę najczęściej kupuje się w sklepie mięsnym lub od sprawdzonego masarza. A przecież można ją przygotować samemu! Samodzielne robienie białej kiełbasy nie jest wcale trudne! Tak naprawdę prawdopodobnie w domu masz wszystko, czego możesz potrzebować do zrobienia domowych wędlin i kiełbas. Warto spróbować, bo wtedy masz pewność, że będą smaczne, zdrowe i bez żadnych zbędnych konserwantów.

Receptura na przygotowanie białej kiełbasy nie jest trudna. Jednak przepisy kulinarne się od siebie bardzo różnią. Jedni wolą więcej czosnku, inni majeranku, jeszcze inni wolą, by była bardzo soczysta. Aby uzyskać najlepszą białą kiełbasę, trzeba spróbować kilka raz i metodą prób i błędów wypracować sobie najlepszy przepis i sposób dla siebie.

Swojska biała kiełbasa – potrzebne rzeczy

Aby zrobić białą kiełbasę samemu potrzebujesz maszynki do mięsa. Lepiej postawić na elektryczną, by praca szła szybciej. Musi być wyposażona w specjalną końcówkę do nadziewania kiełbas, ponieważ inaczej nie będzie się dało przełożyć masy mięsnej do flaka.

Potrzebne są także naturalne jelita wieprzowe, czyli właśnie ten „flak” od kiełbasy. To może się wydawać zaskakujące, ale tak naprawdę nie są trudno dostępne i bez problemu znajdziesz je w sklepach mięsnych, a nawet w supermarketach. Do tego potrzebne jest najlepszej jakości, bardzo świeże mięso oraz przyprawy.

Polecamy zrobić od razu więcej kiełbasy. Swojska kiełbasa jest przecież najsmaczniejsza. Niestety nie robi się jej szybko, więc od razu lepiej zrobić większą porcję. Można ją zamrozić, jednak trzeba pamiętać, że mrozi się ją na surowo, a nie już po parzeniu. W domu na zrobienie kiełbasy trzeba poświęcić trochę czasu, jednak naprawdę warto, ponieważ smak jest niezwykły. Swojska biała kiełbasa sprawia, że nawet standardowy żurek zyskuje nowego wymiaru i smaku.

Przepis na białą kiełbasę – przygotowanie jelit

Zanim weźmiesz się za robienie swojskiej, domowej kiełbasy, koniecznie przygotuj jelita do zastosowania. Trwa to więcej czasu i warto zacząć właśnie od tego. Jelita wieprzowe należy przelać kilkukrotnie letnią wodą, tak by dobrze je wypłukać. Dzięki wodzie usuniesz także sól, w której były przechowywane. Do tego płukanie i zimna temperatura zmiękczają tkankę. Jelita są bardzo delikatne, więc trzeba zachować ostrożność, by ich nie uszkodzić.

Następnie przez około 2 godziny jelita trzeba namoczyć w zimnej wodzie, by jeszcze bardziej zmiękły. Odsączone nadają się do zastosowania. Jeśli nie wykorzystasz wszystkich zakupionych jelit, możesz je przechowywać w lodówce. Powinno się je umieścić w chłodzie, ponieważ temperatura w domu jest za wysoka. Wkłada się je do słoika lub szklanego pojemnika z hermetycznym zamknięciem, przesypane solą i oczyszczone. Można je przechowywać przez kilka tygodni. Sprawdź także ten artykuł: Jak parzyć białą kiełbasę? Oto najprostsze sposoby.

Najlepszy przepis na białą kiełbasę

Domowa biała kiełbasa powinna być soczysta i dobrze doprawiona. Można dodać do niej także sól peklową, żeby się nie psuła. Najczęściej receptura na domowej roboty kiełbasę jest dość podobna.

  • 1,5 kg łopatki wieprzowej,
  • 1,5 kg karkówki wieprzowej,
  • 0,5 kg podgardla,
  • 4 łyżeczki soli,
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu, najlepiej świeżo mielonego,
  • 1 łyżka majeranku suszonego,
  • 5-8 ząbków czosnku,
  • 2 szklanki przegotowanej wody (wystudzonej).

Oczywiście mięso powinno być bez kości. Biała kiełbasa z tej receptury wychodzi bardzo smaczna. Jest soczysta – to za sprawą podgardla wieprzowego, które jest tłuste. Robi się ją dość długo, ale naprawdę warto. Jak zrobić dobrą białą kiełbasę? Oto dobry przepis:

  1. Mięso z łopatki pokroić w kostkę.
  2. Karkówkę oraz podgardle zmielić w maszynce na drobno.
  3. Obrać czosnek, zmiażdżyć i rozetrzeć w moździerzu z solą.
  4. Włożyć mięsa do miski, dodać wodę, przyprawy i czosnek.
  5. Wyrabiać i masować masę na kiełbasę, aż będzie się kleiła i będzie można uformować kule.
  6. Masę odstawić pod przykryciem w chłodne miejsce na około 5 godzin.
  7. Maszynę do mięsa połączyć z nakładką do nadziewania kiełbas.
  8. Założyć jelito na maszynkę. Brzeg można zwilżyć olejem, by mniej pękało.
  9. Jelito napełnić masą kiełbasianą. W maszynce ciągle powinno być mięso, by w kiełbaskach nie było przerw na powietrze.
  10. Uformować kiełbaski o długości około 12 cm i zakręcić kilka razy.
  11. Odcinki związać sznurkiem.
  12. Parzenie białej kiełbasy można zrobić od razu. Robi się to przez 20-30 minut, zanurzając kiełbasę w temperaturze 70-75 stopni. Woda nie powinna się gotować i wrzeć.

Dobrym pomysłem jest parzenie kiełbasy w rosole lub bulionie warzywnym – będzie jeszcze smaczniejsza. Aby urozmaicić jej smak, wystarczy dorzucić do wody trochę listków laurowych. Surowa biała kiełbasa może zostać uwędzona, zaparzona lub upieczona. Można zrobić z niej dużo różnych potraw i przepisów, nie tylko na święta Wielkanocne.

Domową kiełbasę najlepiej robić we dwójkę. Wtedy jedna osoba steruje napełnianiem jelit masą mięsną, a druga dba o to by w maszynce ciągle było mięso. Inaczej w kiełbasie będą pęcherzyki powietrza i przerwy, a w najlepszej białej kiełbasie ich nie ma.

ikona podziel się Przekaż dalej