Sprzęt ogrodniczy - co wybrać do swojego ogrodu? Rodzaje, ceny, opinie, producenci

Prowadzenie ogrodu przynosi wiele satysfakcji a czasem i sporo pożytku. Szczególnie, gdy uprawia się warzywa i owoce. Trzeba jednak włożyć dużo ciężkiej pracy by osiągnąć założone cele. Wszystkie zadania, od sadzenia kwiatów po koszenie trawnika, ułatwi solidny sprzęt ogrodniczy. Wybierając się na zakupy warto wiedzieć, co jest najbardziej potrzebne. Opisujemy, więc najważniejsze narzędzia, podajemy ich ceny i wskazujemy renomowanych producentów.

Najważniejsze narzędzia i maszyny ogrodowe

Sprzęt ogrodniczy spełnia dwa ważne zadania. Po pierwsze pomaga w uprawie i pielęgnacji roślin. Ułatwia sadzenie rozmaitych gatunków. Umożliwia spulchnianie, przekopywanie czy wzbogacanie gleby nawozem. Równie ważne są narzędzia wykorzystywane do przycinania roślin. Po drugie, opisywany sprzęt służy do porządkowania terenu. Dzięki niemu znacznie szybsze staje się usuwanie opadłych liści, koszenie trawy itp. Można śmiało stwierdzić, że jest niezbędny do wykonania wielu zadań i uprzyjemnia pracę w dowolnym ogrodzie. Niezależnie od jego powierzchni.

Jakie narzędzia i maszyny są potrzebne każdemu ogrodnikowi? Odpowiedź na to pytanie trzeba poprzedzić pewnym wyjaśnieniem. Otóż sprzęt ogrodniczy to kategoria, w której skład wchodzi wiele elementów. Z tego względu podzieliliśmy ją na trzy podstawowe grupy. Do pierwszej zaliczają się narzędzia ręczne. W każdym ogrodzie niezbędne są grabie, łopaty, szpadle, motyki, sekatory. Kolejne miejsce na naszej liście zajmują elektronarzędzia, zasilane z sieci lub wersje akumulatorowe. Są to na przykład nożyce do przycinania żywopłotu. W trzeciej grupie znajdują się urządzenia spalinowe. Tu najważniejsze są kosiarki, piły łańcuchowe, kosy spalinowe.

Ręczne narzędzia ogrodnicze

Podstawowe, ręczne narzędzia wykorzystywane w ogrodzie to łopaty i szpadle. Służą do kopania i przenoszenia ziemi. Zatem biorą udział przy użyźnianiu gleby i sadzeniu roślin. Do tego dzięki nim można wykonywać inne ważne prace. Takie jak tworzenie wykopów pod budowę altany czy innych elementów małej architektury. Nie można oczywiście zapominać o widłach. Przydają się do przewracania kompostu czy przerzucania liści i skoszonej trawy. Za łopaty i szpadle trzeba zapłacić od około 30 do 60 zł. Widły są dostępne w bardzo podobnych cenach. Popularni producenci to firmy Fiskars, Verto, Yato.

Nie sposób wyobrazić sobie pracę w ogrodzie bez motyki. Zazwyczaj ma dwa ostrza, większe służy do spulchniania gleby, okopywania rabat kwiatowych i usuwania chwastów. Drugie, mniejsze ostrze przydaje się w precyzyjnych pracach. Wraz z motyką, w każdym ogrodzie potrzebne są grabie. Ważne jest to, że występują w różnych odmianach. Warto, zatem zaopatrzyć się w wersję do zgarniania liści oraz model do wyrównywania ziemi. Czas na ceny, motyka kosztuje od 20 do 50 zł. Za grabie trzeba zapłacić około 30-60 zł w zależności od odmiany. Popularni producenci grabi to firmy Fiskars, Gardena, Greenmill.

Sekatory i nożyce to również bardzo ważne narzędzia ogrodnicze. Pierwsze z wymienionych służą do precyzyjnego formowania krzewów. Umożliwiają szybkie przycinanie pędów. Można też używać ich do ścinania przekwitłych kwiatów wieloletnich czy chwastów. 

Sekatory występują w dwóch wersjach, nożycowej i kowadełkowej. Ich ceny utrzymują się w przedziale 35-150 zł w zależności od modelu. Sekatory produkują między innymi firmy Yato, Geko, Hecht, Greenmill, Fiskars. Jeśli zaś chodzi o ręczne nożyce to używa się ich do przycinania żywopłotów. Dobre narzędzia tego typu dostępne są za około 100 zł.

Elektryczne i spalinowe maszyny ogrodowe

Do utrzymania trawnika ogrodowego w dobrej kondycji wykorzystuje się kosiarki spalinowe i elektryczne. Pierwsze z wymienionych są zazwyczaj wyposażone w 4-suwowe silniki o mocy od 3,5 do 6 KM. Zapewniają szybkie i wydajne koszenie. Często wybierane są kosiarki spalinowe firm Makita, Bosch, NAC, Stiga, Stihl. Ceny za wersje z rozdrabniarką trawy utrzymują się w przedziale od 500-1000 zł. Jeśli zaś chodzi o kosiarki elektryczne to mogą być zasilane z sieci, za pomocą akumulatora, występują też w wersji hybrydowej. Moc silników to najczęściej 700-1600 W. Najtańsze urządzenia można nabyć za około 250 zł. Wersje wyposażone w rozdrabniarki kosztują około 500 zł.

Do precyzyjnego modelowania trawnika służą też kosy spalinowe. Dostaną się w miejsca niedostępne dla tradycyjnych kosiarek. Popularni producenci tych urządzeń to Hitachi, Makita, Stihl, NAC, Kombi. Ceny układają się w granicach 450-1100 zł. Co ciekawe dostępne są też kosy elektryczne z zasilaniem akumulatorowym. Trzeba tu również wspomnieć o mechanicznych nożycach do żywopłotów. Występują w wersjach spalinowych i elektrycznych. Pierwsze można nabyć za około 300 zł a drugie za mniej więcej 200 zł. Oczywiście sprzęt używany będzie tańszy.

W ogrodzie swą przydatność potwierdzą piły łańcuchowe. Wykorzystuje się je do przycinania grubych gałęzi drzew lub całkowitego ścinania roślin. Pomogą w pocięciu drzewa na mniejsze kawałki. Te urządzenia, podobnie jak opisywane powyżej, występują w dwóch wersjach. Do pierwszej należą piły spalinowe. Egzemplarze wysokiej jakości kosztują 700-1300 zł. Piły elektryczne zasilane sieciowo można kupić już za 400-700 zł. Tymczasem sprzęty akumulatorowe kosztują 700-1100 zł. Wiodący producenci pił łańcuchowych to firmy Stihl, Bosch, Makita, NAC.