Szkodliwość i zwalczanie mszyc

Pierwsze mszyce mogą pojawić się w ogrodzie lub w domu już na początku sezonu. Od razu po pojawieniu się pierwszych wiosennych liści warto skontrolować, czy na roślinach nie ma drobnych, czarnych, zielonych lub żółtych robaczków, dobrze widocznych gołym okiem. Zaniepokojenie powinno wzbudzić także obecność kleistej spadzi na spodniej stronie liści. Płyn jest szybko wchłaniany przez komórki roślin, często bywa bezpośrednią przyczyną pojawienia się chorób grzybowych. Pod wpływem żerowania insektów, rośliny zahamowują wzrost, ich liście i kwiaty mogą zacząć się odkształcać i zmieniać. W przypadku warzyw i owoców zauważalny jest znacznie mniejszy plon o małej wartości handlowej.

Skuteczny środek na mszyce powinien po pierwszym zastosowaniu rozwiązać problem. Najczęściej są to środki kontaktowe, które działają żołądkowo, po spożyciu przez szkodnika. Warto zastosować je od razu, ponieważ te owady potrafią wytworzyć kilka pokoleń w czasie jednego sezonu, a samice mogą wydać na świat na raz nawet kilkadziesiąt młodych. Dlatego też mszyce błyskawicznie zajmują całą roślinę i szybko przenoszą się na kolejne. Spustoszenie jest natychmiastowe, a uszkodzonych części pędów nie da się już uratować.

Tępienie mszyc – domowy środek na mszyce

Do tępienia mszyc można wykorzystać domowy środek, jednak tylko pod warunkiem, że inspektów nie jest zbyt dużo. Dobrze działa mechaniczne usuwanie mszyc mocnym strumieniem wody. Wystarczy skierować na roślinę strumień z węża ogrodowego, a owady odpadną. Nie jest to jednak na sto procent skuteczne, po zastosowaniu tego sposobu warto sięgnąć po środki owadobójcze, naturalne lub chemiczne.

Domowe sposoby na mszyce wykorzystują także opryski. Świetnie sprawdza się gnojówka z pokrzyw – kilka młodych pokrzyw należy na tydzień zanurzyć w wiadrze z zimną wodą. Pokrzywy rozłożą się, a uzyskany płyn działa jak najskuteczniejszy preparat na mszyce. To najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się tych uciążliwych szkodników.

Skuteczny środek na mszyce.
Środek na mszyce - który preparat będzie najlepszy? Przegląd

Naturalny środek na mszyce

Tępienie mszyc można przeprowadzić także za pomocą sody oczyszczonej. Roztwór o niewielkim stężeniu nie uszkodzi delikatnej tkanki roślin, a pomoże ci pozbyć się szkodników. Wystarczy ¼ łyżeczki sody na 1 l wody. Do roztworu warto dodać także łyżkę oleju jadalnego. Całość dobrze wstrząsnąć i przelać do pojemnika z atomizerem. Środek na mszyce rozprowadza się na roślinach, ma działanie kontaktowe. Można przecierać nim także liście roślin ozdobnych. Najskuteczniejsza jest seria 3-4 zabiegów co mniej więcej 3 tygodnie.

W sklepach ogrodniczych możesz także znaleźć naturalny środek na mszyce, czyli taki, który bazuje na organicznych wyciągach z roślin. Preparat ekologiczny (np. Agricolle, Insekt Control) nie ma wpływu na pH gleby i jest prawie tak samo skuteczny, jak chemiczny środek na mszyce. Często są to po prostu naturalne wyciągi z pokrzyw, mięty lub lawendy. Mają formę koncentratu i zwalczają dodatkowo także inne często spotykane szkodniki roślin. Są idealne do oprysków warzyw – naturalny preparat na mszyce ma krótki okres karencji i nie wpływa na zawartość chemiczną plonu.

Skuteczny środek na mszyce – preparaty chemiczne

Jeśli rośliny są bardzo zainfekowane lub w przypadku kwiatów doniczkowych, powinieneś sięgnąć po chemiczny środek na mszyce. Są one bardziej skuteczne, a przede wszystkim – działają szybciej i nie zawsze wymagają powtarzania zabiegów. Skuteczny środek chemiczny to taki, który działa kontaktowo, zapobiegając rozmnażaniu się owadów.

Najbardziej popularny preparat na mszyce dla roślin ozdobnych to Mospilan. Występuje w formie sprayu gotowego do użycia, jest zatem idealny dla początkujących ogrodników amatorów. Skuteczny środek to także Karate. Stosuje się go do ochrony wielu różnych roślin, także ogrodowych i warzywnych. Warto jednak pamiętać, że chemiczny środek na mszyce wymaga zachowania kilkunastodniowego okresu karencji, więc należy zachować szczególną ostrożność.

ikona podziel się Przekaż dalej