Staropolska nalewka z żurawiny na spirytusie

Masz w domu spirytus i chcesz go wykorzystać do zrobienia nalewki? W takim razie dodaj go do nalewki z żurawiny! Do tej pory nie miałeś okazji pić tego wspaniałego trunku? Najwyższa pora spróbować czegoś nowego. Jeśli lubisz słodkie smaki, to ten przepis będzie idealny dla Ciebie.Ta nalewka na wódce i spirytusie stanie się Twoim ulubionym alkoholem. Dowiedz się jak zrobić ten pyszny trunek.

Składniki:

  • 2 kg żurawiny
  • 1 litr wódki
  • 1 litr spirytusu
  • 3 szklanki cukru

Sposób przygotowania:

  1. Żurawinę myjemy i dokładnie osuszamy, następnie mrozimy na 3-7 dni. Po tym czasie zalewamy ją wódką i spirytusem i odstawiamy na 4 tygodnie.
  2. Gdy upłynie miesiąc, zlewamy alkohol do butelki, a owoce zasypujemy cukrem i  odstawiamy je na 7 dni. W tym czasie należy minimum raz dziennie przemieszać owoce.
  3. Po upływie 7 dni przelewamy powstały sok do wcześniej rozlanego alkoholu i zostawiamy nalewkę na około 2 tygodnie w ciemnym miejscu. Po tym czasie przefiltrujemy alkohol i rozlewamy do butelek. Tak powstałą nalewkę możemy pić od razu lub odczekać jeszcze około 3 miesiące, aż nabierze mocy i lepszego smaku.

Nalewkę z żurawiny na spirytusie i na wódce możemy pić w celach leczniczych, ponieważ żurawina ma bardzo korzystny wpływ na układ moczowy. W takim wypadku należy pić ją regularnie po około jednej łyżce dziennie. Oczywiście nalewka może służyć również jako poczęstunek dla gości.

Bardzo prosta staropolska nalewka z żurawiny

Szukasz szybkiego i prostego przepisu na nalewkę z żurawiny na spirytusie? W takim razie ten sposób z pewnością Ci się spodoba! Do wykonania tego przepisu potrzebne jest zaledwie 3 składniki, co bardzo upraszcza proces wytwarzania nalewki. Jesteś ciekawy jak zrobić pyszną żurawinówkę?

Składniki:

  • 1 kg żurawiny
  • 1 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 400 g cukru

Sposób przygotowania:

  1. Owoce żurawiny dokładnie myjemy, zasypujemy cukrem i dodajemy przegotowaną, ale wystudzoną wodę, a następnie dolewamy spirytus.
  2. Całość dokładnie mieszamy, próbując sprawić, że cukier się rozpuści.
  3. Nalewkę odstawiamy w ciemne miejsce na około 8 tygodni, pamiętając, aby ją co jakiś czas przemieszać.
  4. Po upływie 2 miesięcy przefiltrujemy powstałą nalewkę i rozlewamy ją do butelek.
  5. Owoce, które pozostaną, możemy wykorzystać jako dodatek do deserów. Oczywiście należy pamiętać, aby taka żurawina nie trafiła do dzieci. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat polecanych owoców na nalewki.

Domowa żurawinówka może być wspaniałym prezentem, który możemy ofiarować drugiej osobie z najróżniejszych okazji. Dodatkowo jej wykonanie nie jest czasochłonne ani zbyt skomplikowane. W podobny sposób możemy przygotować kilka innych alkoholi jak staropolska nalewka miodowa, staropolska nalewka z malin, a nawet wino z gruszek. W przypadku tego ostatniego nie używamy spirytusu! Natomiast zdecydowanie warta wypróbowania jest staropolska nalewka z malin, która podobnie jak żurawinówka jest bardzo prosta i zdrowa.

Żurawinówka, czyli staropolska nalewka z żurawiny z miodem

Chcesz zrobić swoją własną nalewkę, ale nie wiesz, czy uda się ją wykonać bez dodatku cukru? Dowiedz się jak zrobić żurawinówkę z miodem bez grama cukru!

Składniki:

  • 1 kg świeżej żurawiny
  • 3 szklanki miodu
  • 1,5 szklanki wody
  • 3 szklanki spirytusu 70%

Sposób przygotowania:

  1. Żurawinę dokładnie myjemy i rozgniatamy widelcem, żeby mogła oddać jak najwięcej soku. Możemy też użyć do tej czynności blendera i rozgnieść ją na drobniutkie kawałeczki.
  2. Całość zalewamy spirytusem i pozostawiamy w zamkniętym słoiku przez 14 dni.
  3. Pamiętamy, aby raz dziennie potrząsnąć żurawiną. Po upływie 14 dni zlewamy alkohol. W tym momencie nie możemy zapomnieć o dokładnym przecedzeniu alkoholu i do tego celu powinniśmy użyć specjalnej filtrującej bibuły lub bardzo gęstego sita, które zagwarantuje nam, że miąższ nie dostanie się do zlanego alkoholu.
  4. Następnie w garnku rozpuszczamy miód w wodzie. Żeby ułatwić sobie zadanie, wodę możemy lekko podgrzać, żeby miód szybciej się rozpuścił. Syrop z wody i miodu dodajemy do zlanego alkoholu i odstawiamy na około pół roku lub dłużej. Po tym czasie nalewka będzie gotowa do spożycia.

Jesteś ciekawy, jak smakuje taka nalewka z żurawiną i miodem? Koniecznie wypróbuj ten przepis i ciesz się własnoręcznie wykonanym alkoholem, który nie dość, że jest pyszny, to na dodatek jest bardzo zdrowy. Zastanawiasz się co oprócz nalewki z żurawiny, możesz zrobić z tych pysznych owoców? Spróbuj przygotować dżem z żurawiny lub wysusz owoce. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wysuszona przez Ciebie żurawina nie zawiera cukru, a niestety te dostępne w sklepach, są bardzo mocno słodzone.

ikona podziel się Przekaż dalej