Staropolskie nalewki z aronii – właściwości tradycyjnych trunków

Zanim odpowiemy na pytanie, jak zrobić nalewkę z aronii, omówimy jej właściwości. Okazuje się bowiem, że tradycyjny trunek z aronii posiada wiele docenianych zalet. Pierwszą z nich jest obniżenie poziomu cholesterolu.

Sok z owoców aronii jest bogaty w rutynę i antocyjany. Są to związki, dzięki którym złogi cholesterolu nie odkładają się w tętnicach. Regularnie stosowana nalewka z aronii może wspomagać walkę z rozwojem miażdżycy i okazać się pomocna dla osób, które zmagają się z nadciśnieniem. Co istotne, wśród właściwości owoców znajduje się także obniżenie poziomu cukru we krwi. Tradycyjna nalewka z aronii jest szczególnie polecana osobom chorym na cukrzyce. Trunek może wspomóc w obniżaniu poziomu cukru, przy jednoczesnym wsparciu produkcji insuliny. Jest to dobra wiadomość dla osób, które nie chcą lub nie mogą sięgać po soki z aronii (przeważnie wytwarzane na bazie bardzo dużej ilości cukru lub poddane obróbce termicznej, która obniża właściwości owoców).

Staropolskie nalewki z aronii od lat stosuje się również na łagodzenie problemów żołądkowych. Aronia wykazuje właściwości regulujące pracę układu pokarmowego. Może być pomocna w przypadku nudności, zaparć oraz wzdęć. Według wielu doniesień domowe nalewki z aronii mogą być skuteczne w zmniejszeniu przewlekłego bólu brzucha i zespołu jelita drażliwego.

Wśród właściwości owoców z aronii wymienia się również wspomaganie funkcjonowania układu krwionośnego. Stosowana profilaktycznie, domowa nalewka z owoców aronii może zapobiegać pojawianiu się żylaków. Warto także zauważyć, że tradycyjny napój z aronii posiada dużą ilość przeciwutleniaczy. Są to naturalne cząsteczki, pomagające zmniejszyć ilość wolnych rodników. Te z kolei pojawiają się w nadmiernej ilości wraz z zanieczyszczeniem środowiska, niezdrowym trybem życia i nieprawidłową dietą. Zmniejszenie nadmiaru wolnych rodników w organizmie opóźnia procesy starzenia, a jednocześnie zmniejsza ryzyko choroby nowotworowej.

Staropolskie nalewki z aronii – domowe przepisy na wódce i na spirytusie

Jak zrobić nalewkę na wódce? Tradycyjny przepis na domowe trunki z owoców aronii

Nasza pierwsza propozycja przepisu na tradycyjny napój z aronii nie wymaga obróbki termicznej i jest bardzo prosta do wykonania. Cierpkość owoców aronii przełamiemy goździkami, które od lat znajdują zastosowanie w tradycyjnej, polskiej kuchni. Do przygotowania nalewki na wódce potrzebujemy:

  • 1 kilogram owoców z aronii,
  • 1 litr wódki,
  • 1 kilogram cukru (osoby preferujące mniej słodkie nalewki mogą zmniejszyć ilość cukru o około 20-30%),
  • 6 goździków.

Jak zrobić tradycyjny trunek na wódce?

Na wstępie oczyszczamy owoce, odrzucamy listki i zanieczyszczenia. Następnie dokładnie myjemy aronie i wsypujemy ja do dużego słoika. Na wierzch owoców dosypujemy sześć goździków. Następnie zasypujemy wszystko cukrem, zakręcamy słoik i intensywnie potrząsamy.

Mieszanina owoców, cukru i goździków powinna być ustawiona w nasłonecznionym miejscu. Ciepło i promienie słoneczne umożliwią wydobycie soku z owoców. Jest to ważne, bowiem zbyt szybkie dolanie mocnego alkoholu mogłoby spowodować „zamknięcie się” owoców, co w konsekwencji utrudniłoby uzyskanie prozdrowotnego soku.

Owoce z cukrem i goździkami pozostawiamy na dwa dni. Przynajmniej dwa, trzy razy dziennie intensywnie potrząsamy słoikiem. Po dwóch dniach w owoce wypuszczą sok. Jest to znak, że możemy dolać odpowiednią ilość wódki.

Po dolaniu wódki ponownie zamykamy słoik i intensywnie potrząsamy. Staropolskie nalewki z aronii należy pozostawić na kolejne dwa tygodnie. Najlepiej sprawdzi się ciepła, słoneczna ekspozycja. Pamiętajmy o regularnym potrząsaniu słoika (optymalnie raz dziennie, minimalnie raz na dwa-trzy dni).

Po dwóch tygodniach nasza nalewka na wódce pozyskała niezbędne właściwości z owoców. Jest to najlepszy czas na odcedzenie nalewki i przelanie jej do butelki. Pełne właściwości napoju uzyskamy po około półrocznym leżakowaniu. W tym celu umieszczamy butelkę z aronią w chłodnym i ciemnym miejscu. Po 6 miesiącach staropolskie nalewki z aronii są już gotowe do domowego użytku. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z aronii.

Prosty przepis na staropolskie nalewki z aronii na spirytusie

Dobra nalewka może być przygotowana nie na wódce, a na czystym spirytusie. Istnieje wiele sprawdzonych przepisów na przygotowanie tradycyjnego trunku z owoców. Poniżej przedstawimy propozycję nalewki na miodzie. Cierpkość aronii przełamiemy sokiem z cytryny, który dodatkowo wzbogaci napój o cenne witaminy. Dobra nalewka z aronii na spirytusie jest łatwa do przygotowania. Potrzebne będą:

  • 1 kilogram owoców z aronii,
  • 0,5 litra wódki,
  • 0,5 litra wody,
  • 2 cytryny.

Jak zrobić tradycyjną nalewkę na spirytusie?

Na wstępie przebieramy owoce, usuwamy drobne zanieczyszczenia i uszkodzone aronie. Przebrane owoce dokładnie myjemy i umieszczamy w pojemniku. Owoce z aronii zalewamy płynnym miodem, a następnie wyciśniętym sokiem z dwóch cytryn. Zakręcamy słoik i intensywnie potrząsamy. Mieszankę owoców, soku z cytryny i miodu pozostawiamy na dobę w ciepłym miejscu.

Kolejnego dnia wlewamy do słoika letnią, przegotowaną wodę, a za nią taką samą ilość spirytusu. Zakręcamy słoik i intensywnie potrząsamy. Czynność mieszania wykonujemy kilka razy dziennie przez kolejny tydzień. Następnie odstawiamy słój w bardziej zacienione miejsce. Pamiętamy o regularnym potrząsaniu słoika (przynajmniej kilka razy w tygodniu). Po miesiącu możemy już odcedzić owoce, a czystą nalewkę umieścić w chłodniejszym miejscu. Nalewka będzie dobra do wykorzystania po kilku miesiącach.

Wiesz już, jak zrobić staropolskie nalewki z aronii. Jeśli interesują Cię inne domowe przepisy, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Dowiesz się z nich, jak sporządzić piernik staropolski. W oddzielnym artykule poznasz też prosty przepis na mięsiowo po staropolsku w słoiku.

ikona podziel się Przekaż dalej