Starzec srebrzysty – opis gatunku

Ojczyzną Senecio cineraria jest południowa Europa, gdzie starzec popielaty znajduje najlepsze warunki rozwoju, umożliwiające roślinie przetrwanie wielu sezonów wegetacyjnych. W naturze niskie krzaczki, o wysokości do 80 cm, drewniejące u podstawy, porastają skaliste zbocza. W polskich warunkach klimatycznych starzec srebrzystych najczęściej uprawiany jest jako ogrodowa roślina jednoroczna lub bylina, jeśli zapewnimy jej zimowanie pod dachem – w nieogrzewanych piwnicach z oknem, na strychu, na klatkach schodowych lub w jasnym garażu.

Ogrodowa odmiana Senecio cineraria osiąga przeważnie 15 cm – 40 cm wysokości. Drobny żółty niepachnący kwiat, pojawia się od lipca do września, w szczytowych baldachogronach. Koszyczki kwiatowe składają się z brzeżnych kwiatów języczkowych oraz wewnętrznych – rurkowatych. Pierzaste liście oraz łodygę pokrywa srebrzysty meszek, chroniący roślinę przed spadkiem temperatury i nadmiernym parowaniem wody.

Najbardziej uprzykrzonymi szkodnikami, atakującymi mrozy,mszyce. Pojawiają się na nowych przyrostach, a ich kolonie szybko powodują zamieranie wierzchołków rośliny i zwijanie się liści. Szkodniki przenoszą również choroby wirusowe. Obecność mszyc ściąga na rabaty mrówki, pozyskujące wydzielaną przez nie spadź. Naturalnymi sposobami na pozbycie się szkodników jest uprawa roślin obronnych – nasturcji, lawendy i cząbru. Niewiele mszyc można spłukać wodą.  Przy masowym występowaniu, konieczny będzie oprysk roślin preparatami chemicznymi.

Starzec popielaty - uprawa i pielęgnacja

Senecio cineraria – wymagania uprawowe

Ozdobna roślina nie jest trudna w uprawie. Wymaga nasadzenia na słonecznym stanowisku, ponieważ tylko w pełnym słońcu starzec popielny utworzy srebrzysty dekoracyjny kutner. Najlepiej rozwija się na żyznych próchnicznych glebach, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

Mrozy to bylina, która w Polsce najczęściej uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Kwiat cynerarii tworzony jest w drugim roku uprawy. Zimowanie byliny wymaga jej przechowanie w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze około +10 stopni Celsjusza, z dostępem do światła. Starzec srebrzysty zdobi ogrodowe rabatki do późnej jesieni, wytrzymując spadek temperatury nawet do minus 12 stopni Celsjusza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie astrów wieloletnich?

Starzec popielny rozmnaża się z nasion oraz przez sadzonki pędowe:

- nasiona na rozsadę wysiewamy na przełomie marca i kwietnia, pozostawiając je bez przykrycia ziemią. Siewki pikujemy i wysadzamy do doniczek. Przycinanie wierzchołków zapewni roślinie ładne rozkrzewianie się. Sadzonki na stałe miejsce w ogrodzie sadzimy w maju, w rozstawie 20 cm x 20 cm,

- sadzonki można pobrać z rośliny matecznej, pod koniec marca. Roślinę przechowujemy przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, np. na parapecie okiennym, w nieogrzewanym pokoju lub na klatce schodowej. Zanim posadzimy sadzonkę w doniczce, zanurzamy ją w ukorzeniaczu.

Cyneraria ogrodowa – pielęgnacja

Starzec popielny nie znosi mokrej ziemi. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, o podłożu umiarkowanie wilgotnym. W czasie upalnego lata i przedłużającej się suszy, należy roślinę podlać, pamiętając jednak, że nie potrzebuje obfitego podlewania. Rośliny zimujące w pomieszczeniu oszczędnie podlewamy, zapewniając jedynie wilgoć bryle korzeniowej.

Starzec popielny o srebrnych liściach w doniczce oraz opinie, opis i charakterystyka rośliny
Starzec popielny Senecio cineraria krok po kroku, czyli wymagania, uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Efektowny wygląd zawdzięcza cyneraria srebrzystym liściom, gęsto pokrywającymi pędy. Rozkrzewianiu się rośliny i zachowaniu zwartego pokroju sprzyja przycinanie końcówek pędów. Późną jesienią oraz na wiosnę usuwamy zeschnięte rośliny. W najcieplejszych rejonach kraju – w części północno-zachodniej, od Szczecina do Kołobrzegu, przy sprzyjającej temperaturze otoczenia poniżej minus 12 stopni Celsjusza, starzec popielny może pozostać na zimowych rabatach.

Rośliny nawozimy dopiero po nasadzeniu w ogrodzie. Od czerwca do września stosujemy dokarmianie płynnymi nawozami, przeznaczonymi dla kwitnących roślin, zgodnie z dawkowaniem opisanym na etykiecie. Nawóz dostarczamy pod liście. Można także zasilać cynerarię płynnymi nawozami dolistnymi.

Zastosowanie Senecio cineraria – efektowne kompozycje

Starzec popielny znajduje szerokie zastosowanie. Jest wspaniałą ozdobą ogrodowych zakątków, tworzy także oryginalne kompozycje na rabatkach kwiatowych. Srebrzysta roślina dekoruje przestrzeń publiczną, może być sadzona na balkonach i tarasach, często bywa wybierana do dekorowania nagrobków. Rynek ogrodniczy oferuje gotowe sadzonki i nasiona cynerarii, w przystępnych cenach:

  • cena za sadzonkę, w pojemniku ½ litra, wynosi około 3,50 zł,
  • cena nasion wynosi około 2,30 zł, za 20 g. Za 30 g nasion zapłacimy około 5,40 zł. Warto zaznaczyć, że w 1 g mieści się około 1800 nasion.

Starzec popielny tworzy atrakcyjne kompozycje z ogrodowymi kwiatami. Warto na rabatach zasadzić cynerarię i kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus), wywodzący się z Meksyku. Ozdobą rośliny są długie języczkowe kwiaty, wybarwiające się na biało, różowo, purpurowo, czerwono, czasem z ciemniejszą plamką u nasady. Kosmos kwitnie od lipca do jesieni.

Srebrzysty starzec ładnie komponuje się także z wysokimi nasadzeniami, tworzącymi ciekawe tło. Oryginalnym towarzystwem może okazać się szczeć pospolita (Dipsacus fullonum), znajdująca zastosowanie jako roślina lecznicza i ozdobna - może dorastać do 2 m wysokości. Kwiat, w kształcie główki, otoczonej kolczastymi liśćmi przysadkowymi, jest miododajny. Uwijające się nad rabatami motyle, pszczoły i trzmiele, dodają ogrodowi uroku. Szczeć pospolita kwitnie od lipca do końca sierpnia. Kolczaste owocostany dodawane są do suchych bukietów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny