Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) - informacje

Stefanotis to niezwykły kwiat doniczkowy w postaci pnącza, które w warunkach domowych może osiągnąć długość pędów do 2 i pół metra. Biały kwiat stefanotis bywa wykorzystywany w dekoracjach i bukietach ślubnych. Kwitnienie stefanotis trwa od wiosny do lata, choć kwiat najbardziej intensywnie obsypuje roślinę na wiosnę. Kwiat stefanotisa pięknie pachnie i wystarczy parę kwiatków, aby napełnić mieszkanie wspaniałym, słodkim zapachem.

Kwiat ten ma długie, giętkie pędy, które szybko rosną. Dlatego też wymaga silnych podpór. Stefanotis doniczkowy ma ciemnozielone, skórzaste liście. Podpory o różnym kształcie pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych.

Warto jednak wiedzieć, że nie jest to kwiat doniczkowy łatwy w uprawie. Hodowla stefanotis wymaga starannej pielęgnacji. Sprawdź także ten artykuł o polecanych kwiatach pokojowych do domu.

Jak pielęgnować stefanotis bukietowy?

Stefanotis doniczkowy - uprawa i wymagania


Stefanotis (Stephanotis floribunda) jest rośliną dość trudną w uprawie. Warto wiedzieć, jak pielęgnować tę roślinę i jak spełnić jej wymagania, gdyż błędy powodują, że roślina straci atrakcyjny wygląd. Kwiat ten lubi stanowiska dobrze oświetlone, lecz nie bezpośrednio na słońcu. Nie lubi być zacieniony przez inne kwiaty doniczkowe. Niedostateczna ilość światła sprawia, że kwiat żółknie i traci liście.

Temperatura w pomieszczeniu powinna być w miarę stała, najlepiej około 20 stopni. Zimą temperatura powinna być niższa, około 13 stopni. Zbyt duża temperatura zimą powoduje, że kwiaty wyciągają się i odstępy między liśćmi stają się bardzo duże. Zbyt wysoka temperatura może również zahamować kwitnienie w sezonie.

Sprawdzone nawozy do roślin doniczkowych - zobacz ceny!

Kwiat ten nie lubi przeciągów i zmiany miejsca. Dlatego też należy starannie wybrać dla niego miejsce, aby go nie przenosić i nie przekręcać. Zmiana miejsca i przekręcanie powoduje, że roślina gubi kwiaty. Warto zaznaczyć na doniczce, od której strony pada światło, aby przypadkowo nie przekręcić kwiatka.

Stefanotis (stephanotis floribunda) wymaga lekko kwaśnej ziemi próchniczej. Na dnie doniczki powinna znaleźć się warstwa drenażu. Stefanotis przesadzamy  na przełomie lutego i marca. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie begonii doniczkowej?

Jak podlewać i zraszać stefanotis?

Podlewanie rośliny powinno być regularne tak aby ziemia była stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Obfite podlewanie 2-3 razy w tygodniu jest szczególnie ważne w okresie, gdy odbywa się kwitnienie. Pod koniec sierpnia ograniczamy podlewanie. Zaś zimą podlewamy tylko 1 raz w tygodniu. Woda do podlewania stefanotis powinna być odwapniona, czyli przegotowana i odstana.

Latem należy spryskiwać liście wodą o temperaturze pokojowej. Nie nabłyszczamy liści stefanotis. Wystarczy je przecierać wilgotną ściereczką.

Kwiat stefanotis bukietowy na czarrnym tle oraz jego uprawa i pielęgnacja w doniczkach krok po kroku
Stefanotis bukietowy - piękny kwiat domowy - uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Jak nawozić stefanotis doniczkowy?

Hodowla stefanotis wymaga nawożenia w okresie kwitnienia. Warto pamiętać, aby nawozić dawkami dwukrotnie mniejszymi niż jest to podane na opakowaniu. Zbyt obfite nawożenie sprawi, że kwitnienie stefanotis może zostać zahamowane.

Choroby stefanotis - jak im zapobiegać i jak odrodzić roślinę

Trudności w pielęgnacji i uprawie stefanotis

Niewłaściwa uprawa i pielęgnacja naraża stefanotis na choroby i atakowanie przez szkodniki. Nie jest to roślina łatwa w uprawie. Jednak przy odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych roślinę można uratować i odrodzić. Dlatego też nie należy się zrażać przy pierwszych problemach lecz dać roślinie czas na odrodzenie się. A może zainteresuje cię także ten artykuł o gerberze doniczkowej?

Najczęstszą chorobą wynikającą z błędów w hodowli jest chloroza objawiająca się żółknięciem liści. Przyczyną występowania tej choroby jest podlewania wodą zawierającą za dużo wapnia. Aby zregenerować roślinę należy nawieźć ją nawozem z zawartością żelaza, a następnie podlewać wodą przegotowaną i odstaną.

Co robić, gdy stefanotis gubi kwiaty i liście?

Zdarza się, że roślina gubi liście zaraz po zakupieniu jej i przyniesieniu do domu. Stefanotis nierzadko gubi liście w czasie zimy. Niektórzy posiadacze tej rośliny długo czekają za zakwitnięcie. Gubienie liści i kwiatów najczęściej wynika z nieświadomych błędów w pielęgnacji. Nie należy się jednak zrażać i pozbywać rośliny, gdyż błędy można poprawić i roślina wypuści nowe liście i zakwitnie.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji powodujące gubienie kwiatów i liści to:

  • przesuszenie,
  • zbieranie się wody w dnie doniczki,
  • przenoszenie kwiatka,
  • wahania temperatury,
  • zbyt mało światła.

Aby woda nie zbierała się na dnie doniczki należy zaopatrzyć doniczkę w dobry drenaż. Ponadto można do podstawki wstawić mniejszą, odwróconą podstawkę, aby woda swobodnie wyciekała z doniczki i nie zbierała się w niej. Stefanotis warto podlewać wodą o temperaturze pokojowej lub lekko ciepłą. Ważne jest również codzienne zraszanie rośliny przegotowaną, odstaną wodą o temperaturze pokojowej.

Jeśli zauważymy gubienie lub żółknięcie liści warto sprawdzić, czy roślina nie jest za bardzo zacieniona. Nierzadko po przeniesieniu na jasny parapet roślina się regeneruje. Sprawdź także ten artykuł o paprotce zwyczajnej w doniczce?

Szkodniki groźne dla stefanotis

Stefanotis doniczkowy pada również ofiarą szkodników takich jak: wełnowiec, przędziorek chmielowiec i tarcznik. Pojawienie się ich wywołuje żółte plamy na liściach rośliny i zahamowanie kwitnienia.

Hodowla stefanotis wymaga zimowego spoczynku rośliny w temperaturze około 13 stopni. Wyższa temperatura przyczynia się do atakowania rośliny przez szkodniki. Aby je usunąć można spryskać stefanotis doniczkowy roztworem denaturatu lub szarego mydła. Owady można również usuwać mechanicznie ściereczką namoczoną w roztworze denaturatu.

Stefanotis doniczkowy ma spore wymagania, jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację. Zdarza się, że gubi kwiaty w wyniku błędów w pielęgnacji. Dlatego też warto zapoznać się z potrzebami tego pięknego kwiatu, aby zapewnić sobie wspaniałą ozdobę mieszkania i piękny zapach, który sprawia, że trud pielęgnacji stefanotis zwraca się wielokrotnie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fikusach doniczkowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny