Stokrotka – uprawa i pielęgnacja

Stokrotka pospolita (bellis perennis) – piękny kwiat wiosenny

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że stokrotka to jeden z najbardziej wiosennych kwiatów. Gdy tylko mocniej przyświecą promienie wiosennego słońca, pojawia się w ogrodach i na trawnikach. Wychylające się z rozetek liściowych białe, drobne kwiatuszki z żółtymi środkami, zwiastują nadejście wiosny. To właśnie stokrotka pospolita (belis perennis), podstawowa odmiana stokrotek ożywia szare jeszcze wiosenne trawniki i zwabia pierwsze owady.

Stokrotka pospolita (bellis perennis) najczęściej rośnie dziko, ale często zasiedla też trawniki przydomowe. Niektóre mieszanki traw, zwłaszcza te przeznaczone do zakładania trawników naturalistycznych, posiadają domieszkę nasion stokrotek. Niekiedy stokrotki same przedostają się na trawnik i są traktowane jako chwast. Jednak warto zastanowić się nad usuwaniem tych urokliwych intruzów z naszego ogrodu, bowiem kwitnący wiosenny trawnik wygląda naprawdę urzekająco.

Poza tym stokrotki w żaden sposób nie wpływają na pielęgnację trawnika. Można go bez problemu kosić, nie uszkadzając tych małych roślinek. Stokrotki pospolite (bellis perennis) tworzą bardzo niskie rozety liściowe i kwitną na krótkich łodygach, więc nawet po skoszeniu trawy one będą nadal kwitły.

Kwiat stokrotki ukształtowany jest w formie koszyczka. U stokrotki dziko rosnącej składa się on z żółtego wewnętrznego kwiatu rurkowego i zewnętrznego, białego lub różowego w formie języczków. U odmian ogrodowych o pełnych kwiatach kwiat stokrotki składa się wyłącznie z kwiatów rurkowatych lub języczkowatych. Ich kolorystyka jest bardzo zróżnicowana od białej, poprzez różową, aż do bordowo-czerwonej.

Warunki glebowe i stanowiskowe dla stokrotki

Stokrotka to bardzo wdzięczny kwiat, a jej uprawa nie stwarza żadnych problemów. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje gleby żyznej, przepuszczalnej o odczynie obojętnym. Należy pamiętać o regularnym, ale niezbyt intensywnym podlewaniu rośliny. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra.

Roślina najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, wtedy też jej kwitnienie jest najobfitsze, ale dobrze znosi również półcień.

Stokrotki to rośliny wieloletnie, ale najobficiej kwitną w drugim roku uprawy. Dlatego mówi się, że są roślinami dwuletnimi. Ich pielęgnacja polega również na regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, co przełoży się na dłuższe kwitnienie. Jeśli chcemy pozyskać młode sadzonki stokrotek, można pozostawić na roślinie kilka przekwitniętych kwiatostanów, z których zawiążą się, a następnie wysieją nasiona. Warto jednak wiedzie, że stokrotki bardzo łatwo się krzyżują i kwiat stokrotki wyhodowanej z własnych nasion, może nie mieć już cech rośliny matecznej.

Uprawa stokrotek wymaga również nawożenia roślin. Wprawdzie pod tym względem stokrotka wieloletnia nie jest zbyt wymagająca, jednak warto 2-3 razy w ciągu sezonu zasilić ją wieloskładnikowym nawozem. Pierwsze nawożenie powinno się przeprowadzić wczesną wiosną, aby pobudzić rośliny do inicjowania pąków kwiatowych i wzmocnić je po zimie.

Stokrotka to kwiat wiosenny, który może być sadzony zarówno na rabatach i grządkach kwiatowych, jak i w doniczkach czy skrzynkach balkonowych. Warto wczesną wiosną ozdobić stokrotkami tarasy czy balkony. Pięknie wyglądają również w domu jako nietuzinkowe kwiaty doniczkowe. Stokrotka doniczkowa bowiem to bardzo wdzięczna i odporna na niekorzystne warunki roślina, a jej pielęgnacja jest naprawdę bardzo łatwa i przyjemna.

Stokrotki w ogrodzie, stokrotki w doniczce - te wpaniałe kwiaty dobrze sprawdzają się w Stokrotki w domu i ogrodzie – uprawa, pielęgnacja, wymagania, poradykażdych warunkach.
Rozmnażanie stokrotek nie wymaga doświadczenia ani wiedzy. Pielęgnacja nowych sadzonek także nie jest trudna

Rozmnażanie stokrotek

Stokrotki ogrodowe zazwyczaj kupujemy w centrach ogrodniczych jako już kwitnący kwiat wiosenny. Warto jednak spróbować wyhodować własne stokrotki ogrodowe z nasion. W ten sposób uzyskamy mnóstwo młodych roślinek, które w następnym roku będą prawdziwą dekoracją w ogrodzie czy na balkonie.

Nasiona do wysiewu kupujemy w sklepie ogrodniczym. Są one wyselekcjonowane i dzięki temu otrzymamy dokładnie takie rośliny, jakie chcemy. Najlepszym terminem na wysiew nasion jest czerwiec. Nasiona wysiewamy w ogrodzie na rozsadniku, na spulchnionej i odchwaszczonej rabacie. Posiane nasiona przykrywamy niezbyt grubą warstwą ziemi i utrzymujemy stałą wilgotność podłoża. Pamiętamy również o regularnym odchwaszczaniu siewek.

Gdy rośliny mają po 3 - 4 listki, pikujemy je pojedynczo, aby zapewnić im lepsze warunki do dalszego rozwoju. We wrześniu młoda stokrotka wieloletnia jest już gotowa do wysadzenia na miejsce docelowe. Uzyskane w ten sposób stokrotki ogrodowe możemy wykorzystać do obsadzenia obrzeży rabatek kwiatowych lub trawników. Z powodzeniem sprawdzą się również jako kwiaty doniczkowe i staną się doskonałą ozdobą zarówno na balkonie, jak i w domu. Stokrotki ogrodowe wyhodowane z nasion zakwitną wiosną następnego roku.

Aby uprawa naszych młodych stokrotek przebiegła pomyślnie, należy rośliny zabezpieczyć na zimę przed mrozem. W tym celu wykorzystujemy gałązki drzew iglastych, którymi okrywamy stokrotki.

Stokrotki ogrodowe można również rozmnażać wegetatywnie. W tym celu wiosną oddzielamy rozłogi, które wytwarzają rośliny mateczne, sadzimy do ziemi i umieszczamy w ciepłym miejscu. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu młodych roślinek. Aby stworzyć im optymalne warunki do ukorzeniania się, warto zastosować namiot z folii, który umieszczamy nad doniczką z sadzonkami. Ograniczymy w ten sposób parowanie wody i zapewnimy stałą wilgotność podłoża. Sadzonki szybko się ukorzeniają i po kilku tygodniach mamy już młode stokrotki. A może zainteresują cię także storczyki w ogrodzie.

Zastosowanie stokrotek w domu i w ogrodzie

Stokrotki ogrodowe

Stokrotki to jedne z najchętniej sadzonych wiosennych kwiatów. Kwitną bardzo wcześnie, bo już na przełomie marca i kwietnia, dlatego wiele osób sadzi ten kwiat wiosenny w swoich ogrodach.

Kwiat stokrotki ogrodowej jest pełny lub półpełny i posiada dłuższą niż stokrotka pospolita łodygę, która może dorastać nawet do 20 cm. Barwa kwiatów jest bardzo zróżnicowana, od białej, poprzez różne odcienie różu, aż do czerwonej, a nawet bordowej.

Kwiat stokrotki utrzymuje się na roślinie dosyć długo, bo aż do czerwca. Niektóre odmiany stokrotek powtarzają kwitnienie późną jesienią.

Stokrotka to idealna roślina do nasadzeń grupowych. Doskonale komponuje się na rabatach z innymi roślinami. Z powodzeniem można je stosować na obrzeża trawników lub grządek kwiatowych. Posadzone w ogrodzie, pobudzą go do życia po długiej, szarej zimie.

Stokrotki w domu i na balkonie

Kwiat stokrotki to idealna dekoracja również na balkon i taras. Stokrotki doskonale wyglądają też jako kwiaty doniczkowe posadzone w domu. Ponieważ nie są zbyt wymagającymi roślinami, dobrze czują się w skrzynkach i pojemnikach.

Stokrotki doniczkowe to bardzo ciekawe kwiaty. Ładnie się prezentują, mają przyjemne kolory i nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Uprawa stokrotek nie jest wymagająca.
Stokrotki doniczkowe to bardzo ciekawe kwiaty. Ładnie się prezentują, mają przyjemne kolory i nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Uprawa stokrotek nie jest wymagająca.

Stokrotka doniczkowa nie jest zbyt wymagającą rośliną. Aby uprawa stokrotek w domu przyniosła zadowalające efekty, należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu i usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Kwiat stokrotki przeznaczony do dekoracji mieszkania warto sadzić w kolorowych doniczkach. Dzięki temu wprowadzimy prawdziwą wiosnę do naszego domu.

Na balkonie ten wiosenny kwiat może być sadzony już w marcu. Stokrotki dobrze wyglądają, jeśli są posadzone w grupach. Można z nich tworzyć wielobarwne kompozycje. Bardzo ładnie wyglądają zestawione z innymi wiosennymi kwiatami, np. bratkami, które również są odporne na niskie temperatury i stanowią świetne uzupełnienie stokrotkowej aranżacji.

Kwiat stokrotki posadzony w pojemniku będzie kwitł przez kilka lub nawet kilkanaście tygodni. Po przekwitnięciu warto go wysadzić do ogrodu, gdzie zawiąże nasiona i wysieje się do gruntu. W przyszłym roku młode egzemplarze zakwitną.

Najpiękniejsze odmiany stokrotek

Stokrotka to urzekający kwiat wiosenny, który zachwyca bogactwem barw i formą kwiatów. W sklepach ogrodniczych znajdziemy różne odmiany stokrotek, które różnią się kształtem i wielkością kwiatów, a także ich barwą. Najbardziej popularne i najczęściej wybierane są odmiany stokrotek o kwiatach pełnych. Ten kwiat wiosenny bardzo efektownie prezentuje się również obsypany kwiatami półpełnymi i pojedynczymi.

Stokrotka, w zależności od odmiany, wytwarza również kwiaty o zróżnicowanej budowie płatków. Jedne są szerokie i duże inne drobne, zwinięte w rurkę. Jednak wszystkie można traktować zarówno jako kwiaty doniczkowe, jak i ogrodowe.

Jeną z najbardziej popularnych, a zarazem najpiękniejszych stokrotek jest odmiana Pomponette. To niezwykły kwiat wiosenny wytwarzający oryginalne, pełne kwiaty niewielkich rozmiarów, mające kształt pomponów. Roślina osiąga wysokość 15-20 cm i posiada jajowate, delikatnie ząbkowane liście, tworzące rozety. Pędy kwiatowe są wiotkie i lekko owłosione. Ta odmiana charakteryzuje się bardzo długim okresem kwitnienia, który trwa od kwietnia aż do lipca.

Inną stokrotką zasługującą na uwagę jest odmiana Habanera Red White. Posiada ona oryginalne, języczkowate, pełne kwiaty w kolorze białym, które mają charakterystyczne czerwone końcówki.

Bardzo często w ogrodach i na tarasach można znaleźć również inne ciekawe odmiany stokrotek. Na uwagę zasługuje Super Enoma, charakteryzująca się dużymi, pełnymi kwiatami czy też Speedstar Red o półpełnych kwiatach z żółtymi środkami.

Stokrotki to urocze kwiatki, które można wykorzystywać w dowolny sposób. Stanowią piękną wiosenną dekorację każdego ogrodu. Doskonale komponują się z innymi roślinami kwitnącymi wiosną. Stokrotki możemy sadzić zarówno na rabatach i kwietnikach, jak również na trawnikach, tworząc rozległe kobierce tych pięknych kwiatów. Ze względu na to, że tolerują prawie każde warunki uprawy, idealnie sprawdzą się do nasadzeń w donicach i skrzynkach balkonowych. Z odmian o dłuższych łodygach kwiatowych, można tworzyć wdzięczne małe bukieciki, które staną się uroczą ozdobą każdego mieszkania, lub posłużą za niebanalny prezent dla bliskiej osoby.

ikona podziel się Przekaż dalej