Rodzina stonkowatych - co warto wiedzieć na jej temat?

Kilka słów o stonkowatych

Rodzina stonkowatych, z łaciny Chrysomelidae, to bardzo szeroka grupa owadów z rzędu chrząszczy. Ich charakterystyczną cechą jest niesamowicie barwne i jaskrawe ubarwienie, które w wielu przypadkach ma piękny metaliczny połysk. Nie dajmy się jednak zwieźć pięknemu wyglądowi, ponieważ większość tych owadów jest dość groźna dla upraw warzywnych, owocowych i ozdobnych.

Rodzina ta składa się z około 350 tysięcy przeróżnych gatunków, które w większości występują w tropikalnych środowiskach. Około 500 gatunków występuje w Europie Środkowej, a także w Polsce. W Polsce najbardziej popularny i najgroźniejszy chrząszcz z tej rodziny to stonka ziemniaczana, której zwalczenie jest bardzo trudne, gdyż konieczny jest oprysk na stonkę.

Chrząszcz z rodziny Chrysomelidae dorasta od 1,5 do 12 mm - zależnie od gatunku. Mimo swojej niedużej wielkości może zrobić wiele poważnych szkód w uprawach. Większość z nich jest o kształcie owalnym, a niektóre prawie okrągłe. Praktycznie wszystkie gatunki z tej rodziny są roślinożerne i bytują na roślinach żywicielskich. A może zainteresuje cię także ten artykuł o warzywach ciepłolubnych?

Czym bronią się owady z rodziny stonkowatych?

Chrząszcze z rodziny stonkowatych są bardzo często jednym z głównych pokarmów różnych drapieżników, między innymi także biedronek i pająków. Dlatego też wyspecjalizowały sobie pewne cechy, które pomagają im ochronić się przed potencjalnym zagrożeniem. Zobaczmy, jak bronią się te owady.

Każdy gatunek wyspecjalizował sobie inne cechy. Niektóre z nich bazują na barwie swojego ciała - przybierają jaskrawe barwy ostrzegawcze lub też upodabniają się wyglądem i kolorem do liści lub nasion, na których żerują. Bardzo wiele z nich wykształciło sobie substancję, która sprawia, że ich smak staje się okropny, a potencjalne drapieżniki decydują się na odpuszczenie walki z tymi szkodnikami.

Innymi sposobami jest wydawanie dźwięku, a niektóre owady wykształciły sobie odnóża skoczne, dzięki którą mogą pokonać w szybki sposób większą powierzchnię, co pozwala na ucieczkę przed drapieżnikami. Bardzo dobrze sprawdza się też spłaszczona forma ciała, która w dużym stopniu utrudnia dotarcie do delikatnej spodniej części ciała chrząszczy. Taki chrząszcz wyglądem przypomina małą tarczkę.

Stonka ziemniaczana a stonka kukurydziana - czym różnią się te szkodniki?

Stonka ziemniaczana

Zarówno dorosły owad, jak i larwa stonki ziemniaczanej, są bardzo znane. Można się spotkać też z takim określeniem, jak stonka korzeniowa oraz zachodnia stonka. Zachodnia stonka to nazwa, która wywodzi się od pochodzenia tych szkodników, ponieważ do Polski dotarły one z Ameryki Północnej, a dokładnie z USA, skąd pochodzą. Spotykane są także w Azji, Ameryce Środkowej i Europie.

Stonka ziemniaczana to szkodnik ziemniaków, którego łacińska nazwa brzmi Leptinotarsa decemlineata. Owad ten ma żółte przedplecze z czarnymi plamami, a jego pokrywy skrzydeł są kremowe i znajduje się na nich 10 czarnych pasków. Kształtem chrząszcz ten jest owalny, jego brzeg wypukły, a spód płaski. Czułka są średniej długości, a oczy są po bokach głowy. Sprawdź także ten artykuł o zarazie ziemniaczanej.

Stonka ziemniaczana na liściach ziemniaków, a także jej zwalczanie, usuwanie szkodników, informacje i szkodliwość stonki
Stonka ziemniaczana i kukurydziana - zwalczanie, polecane preparaty

Zwalczanie stonki ziemniaczanej jest dosyć trudne, bo nie ma ona groźnych naturalnych wrogów, przez co należy zastosować oprysk na stonkę. Preparat musi być dobrany właściwie, ponieważ niewłaściwy środek na stonkę nie przyniesie pożądanych rezultatów. Nazywanie stonki ziemniaczanej stonką korzeniową jest błędne, ponieważ to stonka kukurydziana nazywana jest jako stonka korzeniowa.

Bardzo ważną informacją jest to, że stonka ziemniaczana rozmnaża się poprzez składanie jaj pod liśćmi ziemniaczanymi. Z jaj w jednym sezonie może powstać od 2 do 3 pokoleń, z czego pierwsze pojawi się w okresie czerwca i lipca. Jaja są koloru pomarańczowego i zazwyczaj są w skupiskach po 10 do 30 sztuk. Dorosła samica może złożyć nawet do 1000 jaj. Z jaja wykluwa się po około 50 dniach larwa stonki ziemniaczanej, która żeruje na liściach, pędach i kwiatach całkowicie je zjadając. Prawda jest taka, że to właśnie larwa stonki ziemniaczanej przynosi największe szkody.

Stonka kukurydziana

Stonka kukurydziana to szkodnik występujący na uprawach warzywnych, tak jak i stonka ziemniaczana. Różnica polega na tym, że stonka kukurydziana występuje przy uprawach kukurydzy. Jej łacińska nazwa to Diabrotica virgifera. Szkodnik ten również zawędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych i stał się bardzo groźnym chrząszczem, którego zwalczanie jest trudne.

Ten bardzo inwazyjny chrząszcz ma żółte, pomarańczowe lub czerwone pokrywy skrzydeł, które często pokryte są plamami. Samce tego gatunku są dużo ciemniejsze od samic. Larwy stonki kukurydzianej osiągają od 4 do 10 mm długości i są w jasnokremowej barwie. Dorosłe samice składają jaja w ziemi na głębokość do 15 cm. Już w okresie maja możemy zauważyć pierwsze larwy. Dorosłe osobniki występują na roślinie od końca czerwca do połowy października. Jest to zdecydowanie dłuższy okres, niż ten, w którym widoczna jest stonka ziemniaczana.

Warto wiedzieć kilka podstawowych informacji na temat żerowania tego chrząszcza, co ułatwi nam późniejsze zwalczanie szkodnika. Żerowanie larwy stonki kukurydzianej jest bardzo niebezpieczne i wyniszczające dla roślin. Larwy Diabrotica virgifera w fazie początkowej wyniszczają korzenie kukurydzy, poprzez ich zjadanie. Nie trzeba wyjaśniać, że to właśnie korzenie utrzymują roślinę w glebie i dzięki nim pobierane są z niej składniki pokarmowe.

Stonka kukurydziana i sposoby na zwalczanie stonki kukurydzianej, a także stonka ziemniaczana i jej usuwanie w ogrodzie
Stonka ziemniaczana i kukurydziana - zwalczanie, polecane preparaty

Poprzez to toksyczne żerowanie, do rośliny z łatwością wnikają różnego rodzaju patogeny, które zaburzają jej rozwój. Stonka kukurydziana, jako dorosły osobnik bardziej preferuje pyłek kwiatowy i to właśnie nim się żywi. Zwalczanie tej stonki jest skomplikowane, dlatego ważne, by środek na stonkę był dobrany precyzyjnie. Obecnie wiemy, że oprysk na stonkę kukurydzianą wykonuje się dwukrotnie i musi być przeznaczony do tego odpowiedni preparat.

Polecane opryskiwacze w super cenie!

Zwalczanie stonki ziemniaczanej i kukurydzianej

Zwalczanie stonek dzieli się na zwalczanie naturalne i zwalczanie chemiczne. Zwalczanie naturalne to ekologiczne opryski na stonkę, które oparte są na naturalnych składnikach. Warto jednak wiedzieć, że ekologiczne opryski na stonkę kukurydzianą nie są tak efektywne, jak te chemiczne.

Zarówno stonka ziemniaczana, jak i stonka korzeniowa powinny być zwalczane insektycydami. Opryski wykonuje się od momentu, gdy pojawi się larwa stonki ziemniaczanej i kukurydzianej lub zostanie przekroczony próg szkodliwości ekonomicznej. Zajmijmy się najpierw tym, jak wygląda ekologiczny środek na stonkę ziemniaczaną i kukurydzianą. Ekologiczny środek na stonkę ziemniaczaną to nic innego jak zastosowanie naturalnych wrogów szkodników tzn. biedronek, kuropatw czy bażantów. Sposób ten jest dość skomplikowany i przynosi małe efekty.

Większość upraw, na których występuje zachodnia stonka, opryskiwane są preparatami chemicznymi. Leptinotarsa decemlineata, czyli stonka ziemniaczana może być zwalczana o wiele większą ilością preparatów. Przy tej stonce należy pamiętać o tym, by co preparaty stosować naprzemiennie, ponieważ stonka ziemniaczana szybko się na nie uodparnia.

Przykładowe preparaty na stonki ziemniaczane to: Alfazot 025 EC, Alstar Pro 100 EW, Superkill 500EC, Melia EC, Ninja 050 CS, Boravi 50 WG, Troll 550 EC, Proteus 110 OD, SpinTor 240 SC, Coragen 200 SC, Nuprid 200 SC, Apacz 50 WG, Calypso 480 SC, Kobe 20 SP, a także Actara 25 WG. Stonka kukurydziana jest trudniej zwalczana, przez co jest też mniejszy wybór środków ochronnych.

Stonka ziemniaczana i stonka kukurydziana to dwa szkodniki, które są bardzo niebezpieczne dla upraw i powodują duże straty. Wiedząc, jak objawia się żerowanie tych chrząszczy oraz jak one wyglądają, możemy z łatwością zdecydować się na środek na stonkę, który zwalczy zagrożenie. Zwalczanie stonki często wymaga użycia środków ochrony roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny