Storczyk biały - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, cena, porady
Storczyk biały to zdecydowanie najbardziej popularna grupa odmian tych niezwykłych kwiatów. Elegancki, delikatny, pasujący naprawdę do wszystkiego – nic dziwnego, że jest tak ceniony. Jego uprawa może wydawać się co nieco skomplikowana, jeśli jednak będziesz trzymać się kilku podstawowych zasad, z pewnością sobie poradzisz. Jak dbać o storczyki o białych kwiatach?
Jeśli interesuje cię uprawa tych wyjątkowych kwiatów, sprawdź więcej informacji na temat storczyków.
Z tego artykułu dowiesz się:
Storczyk biały – uprawa i stanowisko
Storczyk biały to jedna z tych roślin ozdobnych, które potrzebują okresu spoczynku. Kwitną najczęściej latem. Późną wiosną wypuszczają pęd, na którym pojawiają się bardzo liczne kwiaty. Później pęd zasycha, a roślina przechodzi w okres spoczynku. W każdym z tych etapów storczyk potrzebuje innego stanowiska. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy orchidei w ogrodzie.
Przed kwitnieniem i w trakcie musi mieć zapewnione jasne miejsce, o dość wysokiej temperaturze. Nie wystawia się go na zewnątrz, ponieważ nawet niewielkie nocne ochłodzenie może być dla niego niebezpieczne. Nie powinno się także stawiać go na południowym ani zachodnim parapecie – zbyt mocne słońce może uszkodzić liście. W czasie sześciotygodniowego okresu spoczynku storczyk może mieć więcej cienia. Powinien mieć zapewnioną także niższą temperaturę. Sprawdź także inspiracje na najpiękniejsze storczyki.
Storczyk biały – przesadzanie
Przesadzanie storczyka białego przeprowadza się dopiero wtedy, gdy korzenie zaczną wychodzić poza doniczkę. Jest to dość trudne, ponieważ trzeba użyć specjalnego podłoża do orchidei – rozdrobnionej kory, wymieszanej z torfem. Dzięki niemu korzenie rośliny będą miały lepszy dostęp powietrza do korzeni. Storczyk należy ostrożnie wyjąć ze starej doniczki i dokładnie obejrzeć korzenie.
Storczyki są sprzedawane w przezroczystych, plastikowych doniczkach. Należy wsadzić je do takiego samego pojemnika, może być kolorowy, byle transparentny. Przez doniczkę powinieneś bez problemu móc dostrzec stan korzeni rośliny, to znacznie ułatwi jej pielęgnację. Na dodatek storczyk biały powinien być wstawiony do dodatkowej osłonki, która nie ma otworu w denku. A może zainteresują cię także inne, piękne kwiaty doniczkowe do domu?
Jak dbać o storczyki – pielęgnacja w pigułce
Poza trwającym sześć tygodni okresem spoczynku, storczyki potrzebują regularnego podlewania i nawożenia. Roślina sama się komunikuje z właścicielem – należy ją podlać wtedy, kiedy korzenie zrobią się białe i pomarszczone. Dopóki są zielone i gładkie, podlewanie może zaszkodzić storczykowi – nadmiar wody powoduje błyskawiczne gnicie i obumieranie rośliny.
Storczyki podlewa się na dwa sposoby – zanurzając doniczkę w misce z wodą lub przelewając podłoże umiarkowanie silnym strumieniem wody. W obu przypadkach przez kilkanaście minut doniczka powinna odciekać, dopiero potem wstawia się ją do osłonki. Po kolejnych kilkunastu minutach należy sprawdzić, czy w osłonce jest woda i wylać ją. Sprawdź także dokładne porady, jak podlewać storczyki.
W przypadku tych kwiatów doniczkowych bardzo ważne jest także nawożenie. Wieloskładnikowe preparaty dokarmiające mogą mieć bardzo różna formę. Żel i płyn podaje się po każdym podlewaniu. Wygodnym rozwiązaniem są także granulki i pałeczki nawozowe – umieszcza się je w doniczce na kilka tygodni. Pod wpływem podlewania stopniowo wypuszczają substancje odżywcze, dając roślinom wszystko, czego potrzebują by zdrowo rosnąć i obficie kwitnąć.