Storczyk niebieski - uprawa, pielęgnacja, cena, gdzie kupić?
‘Royal Blue’ to najbardziej znana odmiana niebieskiego storczyka. Jest bardzo ceniona, ponieważ jej głęboki elektryzujący, prawie granatowy kolor jest naprawdę wyjątkowy. Niebieska orchidea nie jest trudniejsza w uprawie niż jej innokolorowe odpowiedniki. Dowiedz się, gdzie kupić niebieski storczyk i na czym polega jego pielęgnacja.
Jeśli interesuje cię uprawa tych wyjątkowych kwiatów, sprawdź więcej informacji na temat storczyków.
Niebieski storczyk – opis i odmiany
Storczyk falenopsis ‘Royal Blue’ to zdecydowanie najbardziej znana odmiana niebieskiego storczyka. Mało kto wie, że nie została wyselekcjonowana z krzyżówek innych kolorów. Niebieski storczyk powstaje w ten sposób, że w łodyżkę wstrzykuje się barwnik. Pąki kwiatowe od razu zabarwiają się na granatowy kolor, a rozwijające się płatki są niebieskie.
Tą samą praktykę stosuje się w przypadku dendrobium, który czasami jest znany pod nazwą storczyk tajlandzki. Jego cechą charakterystyczną są podłużne płatki. Storczyk tajlandzki bardzo obficie porasta łodyżkę i bardzo długo się utrzymuje, dlatego jego kwiaty są używane do bukietów. Błękitny storczyk idealnie sprawdza się w wiązankach i dekoracjach ślubnych.
Niestety, z biegiem czasu kolor znika. Po przekwitnięciu niebieskich kwiatów, na ich miejsce wyrosną nowe, będą jednak najprawdopodobniej białe, zwłaszcza, jeśli roślina wypuściła kolejne pąki a długo po podaniu barwnika. Sprawdź także inspiracje na najpiękniejsze storczyki.
Niebieska orchidea – najlepsze stanowisko
Storczyk falenopsis ma takie same wymagania niezależnie od koloru kwiatów. Najważniejsze, to zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Nie może być zbyt naświetlone, ale musi być jasne. Storczyk nie powinien stać na południowym ani zachodnim parapecie. Zbyt intensywne słońce często prowadzi do oparzeń na liściach. W przypadku storczyków ważna jest także temperatura. Powinna być w granicach 18-25 stopni Celsjusza, roślina jednak przetrzymuje nieco wyższe temperatury. W okresie zimowania, po przekwitnięciu dobrze jej zrobi delikatne przechłodzenie. A może zainteresują cię także inne, piękne kwiaty doniczkowe do domu?
Błękitny storczyk, podobnie jak inne faleopsisy musi być wsadzony do odpowiedniej doniczki. Powinna być przezroczysta lub transparentna. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco kontrolować stan rośliny. Doniczkę ze storczykiem warto wstawić do specjalnej osłonki bez otworów na dnie. To będzie przydatne w czasie podlewania. Korzenie potrzebują także dostępu do powietrza, więc roślina koniecznie powinna rosnąć w specjalnym podłożu – korze drzewnej wymieszanej z niewielką ilością torfu wysokiego. Sprawdź także inspiracje na inne kwiaty doniczkowe.
Niebieski storczyk – pielęgnacja
Pielęgnacja storczyków może wydawać się nieco skomplikowana, jeśli jednak będziesz trzymać się kilku podstawowych zasad, uprawa z pewnością się powiedzie. Przede wszystkim musisz zadbać o to, by roślina była w dobrym stanie. Czasami w sklepach storczyki są zniszczone lub przelane, a to bardzo niebezpieczne. Gdzie kupić niebieski storczyk, by mieć pewność, że uprawa się uda? Polecane są kwiaciarnie i duże markety typu Dom i Ogród. Egzemplarze z hipermarketów mogą nie być pielęgnowane w odpowiedni sposób.
Jak uprawiać storczyki niebieskie? W przypadku storczyków najważniejsze jest podlewanie. Należy wstawić na kilka chwil roślinę pod kran i później odsączyć. Nadmiar wody, który zgromadzi się w osłonce trzeba wylać po opływie 15 minut, chyba, że osłonka jest wyposażona w specjalne rowki odprowadzające wodę. Dzięki nim korzenie rośliny nie będą miały zbyt wilgotno. Roślina sama w zasadzie komunikuje, kiedy należy ją podlać – jeśli jej korzenie są białe, najwyższy czas dostarczyć jej trochę wody. Zielone oznaczają, że możesz z tym poczekać. Sprawdź także dokładne porady, jak podlewać storczyki.
W okresie tuż przed kwitnieniem i w czasie kwitnienia szalenie istotne jest także nawożenie. Wypuszczenie kwiatów jest dla rośliny bardzo dużym wysiłkiem, dlatego bez nawożenia może w ogóle nie zakwitnąć. Na rynku jest mnóstwo preparatów o bogatym składzie, przeznaczonych do storczyków. Świetnie sprawdzają się pałeczki nawozowe, które przez dwa tygodnie stopniowo wypuszczają nawóz do rośliny. Dobrym rozwiązaniem jest także preparat żelowy o przedłużonym działaniu, który nie powoduje erozji podłoża, a stopniowo zaopatruje rośliny we wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Niebieskie storczyki w domu to piękna ozdoba każdego wnętrza. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy orchidei w ogrodzie.