Storczyk Vanda - czym charakteryzuje się orchidea Vanda

Storczyk Vanda to rodzaj storczyków, do którego zaliczamy różne gatunki, między innymi Vanda sanderiana, Vanda coerulea, Vanda cristata, Vanda pumila, Vanda lammellata, Vanda parishii, Vanda teres, Vanda roeblingiana, Vanda tricolor, a także różne hybrydy, będące mieszańcami międzygatunkowymi.

Storczyk Vanda może dorastać do 150 cm wysokości przy 50 cm szerokości. Warto wiedzieć, że ten storczyk przez swoje całe życie rozrasta się jedynie na jednym pędzie, który złożony jest z wielu sztywnych, taśmowych, skórzastych i silnie przylegających do siebie liści o długości 8-25 cm. Zazwyczaj liście są jasnozielone i mają głęboki rowek wzdłuż górnej strony, natomiast od spodu mają w tym miejscu podłużne wybrzuszenie.

Orchidea Vanda charakteryzuje się długimi i zwisającymi korzeniami powietrznymi, przez co często zaliczana jest do wiszących storczyków. Warto zaznaczyć, że korzenie nie wymagają przycinania. Wręcz przeciwnie. Gdy obetniemy korzenie rośliny, będzie miała ona problem z pobieraniem składników pokarmowych i wody. Może zdążyć się również tak, że zacznie ona obumierać.

Te wiszące storczyki mogą mieć łukowato wygięty lub wzniesiony pęd kwiatostanowy, który dorasta do około 20-60 cm wysokości. Właśnie na nim rozmieszczone są kwiaty orchidei Vanda. Ich kolor różni się w zależności od tego, na którą z odmian storczyków się zdecydujemy. Dostępne są odmiany o kwiatach białych, żółtych, różowych, czerwonych i fioletowych. Co więcej, bardzo atrakcyjny jest również storczyk niebieski. Natomiast storczykami niebieskimi są zazwyczaj hybrydy pochodzące od Vanda coerulea.

Storczyk Vanda - jak powinna przebiegać uprawa

Jeśli chcemy, by wiszące storczyki w naszym domu rozwijały się prawidłowo, powinniśmy zapewnić im jasne stanowisko, najlepiej przy oknie południowym. Pamiętajmy jednak o tym, by w upalne dni zapewnić roślinom lekką ochronę przed ostrym słońcem, dzięki czemu liście nie będą poparzone. Jeśli w okresie letnim temperatura w nocy nie spada poniżej 10oC, możemy wystawić nasze kwiaty na balkon.

Warto wiedzieć, że storczyk Vanda jest wrażliwy na zmianę wilgotności. Jeśli uprawiamy storczyki bez podłoża w plastikowych lub drewnianych koszyczkach, powinniśmy pamiętać, by zachować wilgotność w granicy 60-80%, co jest niestety trudne do utrzymania w warunkach domowych. Dlatego uprawia się je raczej w luźnym, gruboziarnistym, przewiewnym i przesychającym podłożu, które ma dużo przestrzeni powietrznych.

Odpowiednim podłożem pod uprawę będzie podłoże wykonane z korków od wina, keramzytu grubego, paproci drzewiastej, czy też dużych kawałków kory jodłowej. Storczyki Vanda mogą być również uprawiane w wysokich szklanych wazonach, jednak tu musimy pamiętać, że na dnie wazonu powinna być warstwa wody. Istotne jest także to, by luźno rozmieszczone korzenie nie miały kontaktu z wodą. Sprawdź także ten artykuł o wyborze nawozu do storczyków.

Orchidea Vanda - pielęgnacja to bardzo ważny element uprawy

Podchodząc do uprawy storczyków Vanda, nie możemy zapominać również o pielęgnacji. Bardzo ważnym elementem jest podlewanie. W przypadku roślin, które są uprawiane bez podłoża, podlewanie powinno być powtarzane codziennie. Co więcej, w suche i dość ciepłe dni, powinno się powtarzać podlewanie nawet kilka razy w ciągu dnia. Ważny jest również sposób podlewania. Otóż rośliny powinny być podlewane poprzez zanurzenie całych korzeni w wodzie. Pamiętajmy przy tym o tym, że woda nie powinna dostać się do korony liści, ponieważ może to doprowadzić do gnicia roślin.

Z kolei, jeśli uprawa prowadzona jest w podłożu, wtedy roślinę podlewa się dużo rzadziej. W okresie zimowym wystarczy podlać nasz storczyk jedynie raz na tydzień, natomiast w okresie letnim, gdy temperatura jest wyższa, podlewanie powinno być wykonywane raz na około 4-6 dni. Warto też wspomnieć o tym, że podłoże powinno przeschnąć przed kolejnym podlewaniem.

Następnym zabiegiem jest zraszanie roślin, które poprawi stopień wilgotności w ich otoczeniu. Pamiętajmy też o regularnym nawożeniu roślin specjalistycznymi nawozami. W przypadku roślin uprawianych w podłożu powinniśmy dodawać około 0,5-0,25 dawki nawozu zalecanej. Zimą jednak ograniczamy nawożenie i dodajemy nawóz jedynie do co trzeciego podlewania. Natomiast jeśli rośliny są uprawiane bez podłoża, wtedy nawozimy je 0,25 dawki zalecanej co trzecie podlewanie. Dawka ta jest niezmienna przez cały rok.

Storczyk niebieski, żółty, biały, różowy, fioletowy, czy też czerwony jest bardzo atrakcyjną rośliną, która może zagościć w każdym domu. Cena za storczyki w szkle może się różnić. Pamiętajmy, że ceny zależą od tego, na jaki gatunek storczyka się zdecydujemy, a także która z odmian storczyków najbardziej wpadnie nam w oko. Zazwyczaj cena za storczyk w szkle waha się w okolicach około 100 zł. Storczyki to ciekawe rośliny doniczkowe.

ikona podziel się Przekaż dalej