Hodowla storczyków – wymagania uprawowe efektownych roślin

Wybierając storczyki, które będą ozdabiać nasze mieszkanie, musimy zwrócić uwagę, by panujący w pomieszczeniu klimat odpowiadał wybranemu gatunkowi byliny. Jednym z najważniejszych czynników jest światło. Przy zbyt małej dawce światła, storczyk często obumiera, bowiem nie ma możliwości przeprowadzenia skutecznej fotosyntezy. Zbyt mocne oświetlenie doprowadzi do utraty koloru liści – roślinę należy lekko zacienić.  Niektóre storczyki, np. Phalaenopsis i Miltonia, nie tolerują pobytu na zewnątrz mieszkania.

Właściwa pielęgnacja storczyków polega na uwzględnieniu odpowiedniej temperatury powietrza. Storczyki w swoim naturalnym środowisku żyją w klimacie, panującym na obszarze wysokogórskim (Andy), w regionach monsunowych (Azja Południowo-Wschodnia) oraz w lasach tropikalnych. Domowe storczyki wymagają zapewnienia im temperatury, do jakiej kwiaty są przystosowane. Wymagania pielęgnacyjne możemy podzielić na:

  • pomieszczenie chłodne, o temperaturze w ciągu dnia około 15 stopni Celsjusza i w nocy, około 10 stopni Celsjusza,
  • pomieszczenie umiarkowane - w którym panuje temperatura otoczenia od 20 stopni Celsjusza (dzień) do 14 stopni Celsjusza (w nocy),
  • pomieszczenie ciepłe – o temperaturach od 25 stopi Celsjusza (w ciągu dnia) do 20 stopni Celsjusza (w nocy).

Storczyki, które w większości są epifitami, przystosowanymi do życia na drzewach, wymagają odpowiedniego podłoża. Naszym domowym orchideom musimy zapewnić oparcie oraz wilgotne i pełne powietrza otoczenie korzeni. Najlepszym podłożem dla storczyków jest torf i kora. Podlewanie storczyków przeprowadzamy raz w tygodniu, z dbałością, by kwiaty nie stały w wodzie, a podłoże pozostawało wilgotne. Korzystne jest, w miarę możliwości, podlewanie storczyków wodą deszczową. Na dno doniczki kładziemy kilka granul keramzytu, co pomoże odprowadzić nadmiar wody. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak podlewać storczyki.

Uprawa storczyków w szkle – oryginalna ozdoba mieszkania

Storczyk w szkle – zalety i wady uprawy

Uprawa orchidei w szklarniach umożliwia kontrolowanie mikroklimatu oraz uprawę rzadszych gatunków. Nie każdy ma możliwość posiadania szklarni, w której storczyki rozwijałyby się w najlepszych dla siebie warunkach. Budowa szklarni wiąże się z nakładami finansowymi oraz zastosowaniem rozwiązań technicznych, które wymagają zasięgnięcia specjalistycznych konsultacji.

Alternatywą dla szklarni jest hodowla w domowej mini szklarni lub w witrynie kwiatowej. Orchidea w szkle, np. w oświetlonej witrynie, umożliwia hodowlę także mniejszych storczyków. Zorganizowanie mini szklarni wymaga nabycia stabilnej kuwety, w której umieścimy storczyki oraz mierników wilgotności i temperatury otoczenia. Sztuczne oświetlenie nie powinno zbytnio nagrzewać witryny, a rośliny musimy przewietrzać, zapewniając im dopływ świeżego powietrza. Cena urządzeń sterujących mikroklimatem jest zróżnicowana, co umożliwia dobór miernika odpowiedniego dla siebie.

Rynek oferuje storczyki w szklanej kuli lub storczyk w wazonie. Taka orchidea w szkle prezentuje się bardzo efektownie. Kwiat otaczają ozdobne gałązki, liście i mech. Storczyk w szkle możemy ustawić na parapecie, na szafce lub na stole. Niestety, pielęgnacja hodowanych w ten sposób storczyków jest często trudna. Storczyk w wazonie lub w szklanej kuli narażony jest na zastoiny wodne i powietrzne, czego nie tolerują jego korzenie.

Orchidea w szkle – uprawa rośliny krok po kroku

Zakupione wiosną storczyki poddajemy dokładnym oględzinom – usuwamy z korzeni resztki dotychczasowego podłoża oraz usuwamy uszkodzone fragmenty korzenia. Na dno szklanego pojemnika wykładamy cienką warstwę keramzytu. Drenaż zapobiegnie tworzeniu się zastoin wodnych. Szklany pojemnik będzie pełnił funkcję mini szklarenki.

Storczyk sadzimy pośrodku pojemnika. U popularnego Phalaenopsisa do doniczki wsadzamy także korzenie powietrzne. Szklaną osłonkę wypełniamy świeżym podłożem, wsypując je pomiędzy korzenie. Możemy udekorować wierzch wazonu lub szklanej kuli, np. mchem. Pamiętajmy jednak, że wilgotny mech może źle wpłynąć na kondycję korzeni storczyków.

Wyższy storczyk najlepiej przywiązać do bambusowego palika, by zabezpieczyć korzenie. Przechylająca się roślina może je uszkodzić. Storczyków nie należy przesadzać w czasie kwitnienia. W czasie wzrostu roślina angażuje wszystkie siły w rozwój kwiatów, więc umieszczenie jej w nowym podłożu może prowadzić do złej reakcji korzeni, które zaczną zamierać.

Storczyk w szklew czasie kwitnienia, czyli orchidea w szkle i uprawa storczyków w szkle
Uptawa storczyków w szkle krok po kroku, czyli storczyk w szkle i jego pielęgnacja

Storczyk w szkle – wybieramy najciekawsze storczyki

Storczyk Vandato rodzaj storczyków, obejmujących liczne gatunki oraz ich mieszańce. Rośliny mogą dorastać do około 2 m wysokości, a ich uprawa udaje się w szklarni.  Istnieje także wiele niewysokich mieszańców, o wysokości około 60 cm, które uprawia się w mieszkaniach. Storczyk Vanda, o monopodialnym wzroście, wytwarza jeden pęd, rosnący ku górze. Korzenie tworzone są u podstawy pędu, a liście wyrastają wzdłuż całe łodygi. Różnobarwne kwiaty – różowe, białe, żółte, fioletowe oraz wielobarwne, pojawiają się w ciągu roku, w kątach liści. Storczyki nadają się do uprawy w szkle, w odpowiednim podłożu oraz hydroponicznie. Cena storczyków wynosi około 100 zł/sztukę.

Falenopsis, ćmówka Phalaenopsis jest najpopularniejszym storczykiem hodowanym w mieszkaniach. Wyróżnia się wielobarwnymi kwiatami, zdobiącymi roślinę od jesieni do wiosny. Storczyki bardzo dobrze znoszą mikroklimat panujący w mieszkaniu. Są łatwe w uprawie. W sprzedaży możemy nabyć atrakcyjne mieszańce, mniej wymagające od form naturalnych, o kwiatach zamkniętych, gwiaździstych i otwartych. Szczególną popularnością cieszy się falenopsis niebieski, dorastający do około 70 cm wysokości. Cena za dwupędowy okaz wynosi około 30 zł/sztukę.

Storczyki miniaturowe zachwycają niewielkimi rozmiarami kwiatów i delikatnymi korzeniami. Ich uprawa możliwa jest w niewielkich doniczkach, a skomponowanie kilku okazów nada pomieszczeniu niezwykły egzotyczny wygląd. Mini storczyk wymaga jednak szczególnej uwagi – jest wrażliwy na przesuszenie korzeni oraz zastoiny wodne, które mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Najwłaściwsza temperatura otoczenia powinna mieścić się w przedziale od 8 stopni Celsjusza w nocy, do 15 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Najpiękniejsze miniaturowe storczyki to:

  • mini storczyk Warmingia eugenii - o białych pierzastych kwiatach, pojawiających się na licznych pędach, dorasta do 12 cm wysokości – cena okazu około 40 zł,
  • mini storczyk Phalaenopsisi gibbosa – wyróżnia się drobnymi białymi kwiatkami, o średnicy około 1,2 cm, w kształcie gwiazdek. Storczyk kwitnie w marcu. Cena - 40 zł/sztukę,
  • mini storczyk Dendrobium jenkinsii – tworzy liczne złotożółte kwiaty, o średnicy 3 cm, przy wielkości całej rośliny, osiągającej do 10 cm wysokości. Cena storczyka wynosi 45 zł.
ikona podziel się Przekaż dalej