Strelicja królewska (Strelitzia reginae)hodowla rajskiego kwiatu w doniczce

Jeśli fascynuje nas uprawa egzotycznych roślin, wybierzmy strelicję królewską, roślinę z rodziny strelicjowatych, która z pewnością spełni wszystkie oczekiwania. Uwagę przyciągają niezwykłe barwne kwiaty, wychylające się z zielonej pochwy kwiatowej.  Okazałe płatki, ułożone grzebieniasto, wybarwione są na intensywnie pomarańczowy kolor. Na ich tle ciekawie prezentują się granatowe słupki. Kwiat, ze względu na żywe kolory, przywodzi na myśl barwne rajskie ptaki, którym zawdzięcza swój przydomek. Ich nektarem żywią się ptaki, nektarniki, dokonując przy tym zapylenia. Dekoracyjne są także duże sztywne zielononiebieskie liście, na grubych długich ogonkach, osiągające długość 50 cm. Rośliny doniczkowe osiągają około 130 cm wysokości. W suchym owocu, z charakterystycznymi pomarańczowymi wykończeniami, znajdują się nasiona strelicji królewskiej.

Hodowla strelicji wymaga zastosowania szerokich, sporej wielkości donic, bowiem nasz rajski kwiat tworzy podziemne kłącza, z licznymi odrostami. Należy pamiętać, że bylina ma kępiasty pokrój i rozrasta się na boki. Pielęgnacja rośliny polega, między innymi, na dbałości o stale wilgotną ziemię. Dno pojemników wykładamy warstwą drenażową, dzięki czemu zostanie odprowadzona nadmierna ilość wody. Stojąca w doniczce woda, jest przyczyną gnicia korzeni i chorób grzybowych. Pojemniki wypełniamy gliniastym żyznym podłożem, z domieszką torfu i piasku.

Piękne rajskie kwiaty kwitną od lutego do końca wiosny, natomiast na okres letni przypada ich główny czas spoczynku. Jesienią, od września do grudnia, strelicja królewska może zakwitnąć po raz drugi, po czym przechodzi w zimowy okres spoczynku. Wieloletnia bylina, jaką jest strelicja królewska, wymaga ciepłego i jasnego stanowiska. Rośliny doniczkowe w mieszkaniu ustawiamy przy wschodnich i zachodnich oknach – na parapecie lub kwietniku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie szachownicy perskiej?

Strelicja królewska w czasie kwitnienia oraz rajski ptak krok po kroku, czyli jego uprawa
Strelicja królewska jako rośliny doniczkowe, a także jego uprawa i pielęgnacja krok po kroku

W czasie wzrostu rośliny regularnie podlewamy i nawozimy, co dwa tygodnie. Odpowiedni nawóz do strelicji to odżywka dla roślin o dekoracyjnych liściach. Nawóz do strelicji nie może zawierać dużej zawartości azotu, który przyczynia się do rozwoju liści, ale nie sprzyja kwitnięciu. W czasie spoczynku podlewanie ograniczamy.

Rajski kwiat – rozmnażanie i pielęgnacja byliny

Rozmnażanie możliwe jest poprzez nasiona strelicji królewskiej. Wysiew nasion można przeprowadzać przez cały rok. Zanim je zasadzimy, należy namoczyć je w ciepłej wodzie, o temperaturze 20 stopni Celsjusza, przez 24 godziny. Duże nasiona sadzi się punktowo, w rozstawie 50 cm x 50 cm, na głębokość 10 cm, do doniczek wypełnionych przepuszczalnym podłożem. Po obfitym podlaniu, odstawiamy doniczki w ciepłe miejsce. Siewki przesadzamy do większych pojemników. Po roku młode rośliny osiągną około 30 cm wysokości. Pierwszy kwiat pojawi się po kilku latach. Co 4 lata rośliny przesadzamy do większych donic. Możliwe jest również rozmnażanie byliny, poprzez podział kłącza dojrzałej strelicji.

Na wiosnę i latem dekoracyjną bylinę wystawiamy na balkon, na taras lub do ogrodu. Właściwa pielęgnacja rośliny polega na zapewnieniu jej zacisznego, lekko zacienionego stanowiska, z dala od innych roślin, bowiem liście strelicji, na skutek podmuchów wiatru lub ocierania się o inne nasadzenia, łatwo ulegają uszkodzeniu. Roślina nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego jesienią przenosimy ją do szklarni lub do mieszkania, pamiętając, by ustawić doniczki z dala od kaloryferów. Właściwa temperatura w pomieszczeniu, w czasie spoczynku, wynosi od 10 stopni Celsjusza do 18 stopni Celsjusza. W czasie wegetacji zapewnijmy roślinie temperaturę otoczenia, wynoszącą około 25 stopni Celsjusza.

Kwiat znajduje zastosowanie jako oryginalna dekoracja pomieszczeń, przydając im nieco egzotyki. Po wysuszeniu jest efektownym elementem suchych bukietów. Świeże cięte kwiaty przez długi czas mogą ozdabiać otoczenie. Zachowują świeżość przez miesiąc. Popularną odmianą doniczkową jest strelicja królewska ‘Humilis’ – roślina osiągająca około 100 cm wysokości oraz odmiana ‘Mandela’s Gold’ – strelicja o kwiatostanach, wybarwionych na purpurowoniebiesko i żółtopomarańczowo.

Rynek ogrodniczy oferuje zarówno nasiona i sadzonki strelicji, jak i dojrzałe kwitnące okazy. Cena atrakcyjnej byliny zależy od jej wieku i wielkości. Sadzonka, o wysokości od 20 cm do 40 cm, kosztuje około 20 zł – 30 zł. Cena kwitnącego rajskiego kwiatu, o wysokości 130 cm, wynosi około 670 zł. Za nasiona strelicji zapłacimy od 1 zł - 2 zł za 1 sztukę oraz około 3,5 zł – 6,90 zł za 5 sztuk.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny