Strelicja królewska – kilka słów o gatunku

Strelicja królewska (Strelitzia reginae) – opis


Wystarczy spojrzeć na strelicję, żeby stwierdzić jej egzotyczne pochodzenie. Rośnie nad brzegami rzek Republiki Południowej Afryki. W swojej ojczyźnie jest tak popularna, że jej wizerunek widnieje na monetach i znaczkach pocztowych. Do Europy strelicja trafiła dopiero pod koniec XVIII wieku. Od razu zyskała przydomek „rajski ptak” i zyskała dużą popularność. W Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno i jest mało powszechna ze względu na wysoki stopień trudności w uprawie. Także jej cena pozostawia wiele do życzenia – duża, kwitnąca sadzonka potrafi kosztować ponad 500 zł! Cena małej rośliny wielkości 40 cm to koszt około 50 zł.

Wszystko dlatego, że strelicja jest taka piękna. Wytwarza rozety zielonych, dużych liści, spośród których wyrastają pędy kwiatostanowe. Na ich szczycie pojawiają się kwiaty, podobne do pióropusza kolorowych ptaków. To pomarańczowe i niebieskie, jaskrawe i sztywne płatki, które wyrastają z zielonej pochwy liściowej. Roślina nadaje się wyłącznie do uprawy w doniczce, warunki ogrodowe w Polsce są dla niej za chłodne. Czasami wykorzystuje się ją na kwiat cięty. Co ciekawe ta piękna roślina jest bliską kuzynką… banana. Pochodzą z tej samej rodziny i mają tak samo wysokie wymagania uprawne. Szukasz więcej informacji na ten temat? Sprawdź także ten artykuł o uprawie strelicji królewskiej.

Odmiany strelicji do uprawy w doniczce

Strelicja królewska doczekała się stworzenia kilku odmian, jednak nie wszystkie nadają się do uprawy w doniczkach. Jeśli kupisz ją w kwiaciarni lub szkółce, możesz być pewien, że otrzymasz odmianę ‘Humilis’. Jest niewielka i mniej wymagająca od innych odmian, jednak nie oznacza to, że nie trzeba poświęcać jej uwagi. Niestety strelicja doniczkowa ma spore wymagania. ‘Humilis’ ma ładne, intensywnie wybarwione kwiaty. Osiąga najwyżej metr wysokości.

Na uwagę zasługuje także strelicja królewska ‘Mandela’s Gold’. Roślina dostała imię Nelsona Mandeli. Ma żółtopomarańczowe i purpurowo-niebieskie kwiatostany, niezwykle oryginalne. Jednak w uprawie doniczkowej pojawia się znacznie rzadziej.

Strelicja doniczkowa – wymagania i stanowisko

Strelicja – sadzonki czy wysiew nasion

Ponieważ sadzonki strelicji są dość drogie, wiele osób decyduje się na jej uprawę z nasion. Są one dość łatwo dostępne, na pewno można je kupić jako pamiątkę z egzotycznych wakacji lub zamówić w sieci. Jednakże trzeba mieć na względzie to, że roślina rozwija się bardzo powoli. Oznacza to, że zanim nakłoni się ją do kwitnienia, może minąć bardzo wiele czasu.

Hodowla strelicji z nasion jest czasochłonna i pracochłonna. Zakup sadzonki przyspiesza uzyskanie kwiatów o co najmniej kilka lat. Może okazać się, że wysiew nasion nie przyniesie oczekiwanych skutków i po prostu roślina nie wyrośnie. Kwitnienie trzeba specjalnie pobudzać, a rośliny w doniczkach robią to niestety dość niechętnie.

Strelitzia reginae – rajski ptak na parapecie

Roślinę należy uprawiać w dość dużych pojemnikach. Strelicja nie jest może wysoka – ma maksymalnie 1 m, jednakże mocno rozrasta się na boki, dlatego trzeba zapewnić jej dostatecznie dużo miejsca. Na dodatek gatunek potrzebuje dużo składników odżywczych, więc konieczne jest zapewnienie jej ziemi zasobnej, ciężkiej i o stałym poziomie składników odżywczych.

Donice powinny być uzupełnione warstwą drenażu, żeby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać. Niestety mocne zalanie nasion strelicji i zalegająca woda to bezpośrednia przyczyna gnicia. Rajski ptak potrzebuje także sporo światła, najlepiej jednak rozproszonego. Nie można jednak dopuszczać do bezpośredniego nasłonecznienia – silne promieniowanie może wysuszać podłoże i powodować poparzenia na rozległych liściach. Strelicja nie przepada za przeciągami, a silniejsze podmuchy wiatru mogą łamać jej piękne pędy. Latem roślinę można wynieść na balkon lub taras a nawet zadołować w ogrodzie. Kiedy tylko nastaną chłodniejsze noce, należy ją wykopać i przenieść z powrotem do domu oraz zapewnić jej więcej ciepła i wody.

Pielęgnacja strelicji królewskiej

Uprawa strelicji krok po kroku

Trudności z uprawą strelicji polegają na tym, że roślina jest dość wymagająca i niechętnie wybacza błędy uprawne. Potrzebuje dość dużo wody, oczywiście pod warunkiem, że jej podłoże jest przepuszczalne. Lubi mieć wilgotno, ale nie za bardzo, dlatego trzeba na to uważać i bardzo kontrolować ilość podawanej wody. Hodowla rośliny wymaga także częstego nawożenia.

Kwiat rajski ptaw w czasie kwitnienia, a także jego uprawa i kwitnienie
Strelicja królewska czy też kwiat rajski ptak oraz jego kwitnienie i uprawa

Strelicja jest żarłoczna – potrzebuje bardzo dużych ilości składników odżywczych przez cały sezon. Najlepszy nawóz do strelicji to preparat mineralny, wieloskładnikowy, ale o ograniczonej ilości azotu. Ten składnik może sprawić, że roślina będzie bujnie rosła, ale kwitnienie będzie ograniczone. Nawożenie powtarza się w równych dawkach co dwa tygodnie od stycznia do października, do okresu spoczynku.

Hodowla strelicji: kwitnienie

Liście strelicji są piękne, ale tak naprawdę cały urok rośliny polega na jej pięknych kwiatach. Pojawiają się one wiosną, ale pod warunkiem, że zorganizujesz roślinie stan spoczynku. Inaczej będzie dalej funkcjonować, ale niestety nie wypuści pędów kwiatostanowych.

Od października ogranicza się podlewanie, a doniczkę należy przenieść do chłodnego pomieszczenia (10-15 stopni). Okres zimowania trwa aż do stycznia, kiedy to można przebudzać roślinę z zimowego snu. Wtedy zaczyna się regularne i obfite podlewanie, a także zasilanie. Nawóz do strelicji to zwykły nawóz wieloskładnikowy o obniżonej zawartości azotu. Warto zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza. Wtedy szansa, że roślina zakwitnie jest większa. Czasami roślina nie zakwitnie wiosną, ale jesienią wypuści pędy kwiatostanowe. Wtedy należy zrezygnować z okresu spoczynku i ciągle obficie podlewać kwiat.

Choroby i szkodniki strelicji królewskiej

W zasadzie strelicję dotykają głównie choroby grzybowe. Ich rozwój jest wynikiem zakażenia od innych roślin w mieszkaniu lub nieprawidłowej pielęgnacji. Zwłaszcza przelewanie rośliny może być dla niej niebezpieczne. W takim wypadku należy szybko sięgnąć po fungicydy, by jak najszybciej pozbyć się zarodników choroby. Należy używać wyłącznie środków zarejestrowanych w Ministerstwie Rolnictwa jako preparaty do stosowania wewnątrz budynków i przeznaczone do roślin ozdobnych.

Czasami zdarza się, że piękna strelicja pada ofiarą żerowania wełnowców pędowych. Mogą one przechodzić z innych roślin i zakażonych nowych sadzonek. Szkodniki usuwa się z liści za pomocą mokrego wacika lub patyczkiem do uszu. Do podłoża należy włożyć pałeczki owadobójcze, które ochronią roślinę przed powrotem owadów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny