Strzałka wodna - opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja w oczku wodnym
Strzałka wodna to wyjątkowo atrakcyjna roślina wodna. Niebanalne liście, dużo kwiatów, szybki wzrost – wydaje się, że to gatunek idealny. Jeśli brakuje ci pomysłu na urozmaicenie aranżacji oczka wodnego albo akwarium, nie wahaj się – strzałka to świetne rozwiązanie w obu tych sytuacjach.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach wodnych.
Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia) – charakterystyka i występowanie
Sagittaria sagittifolia, czyli strzałka wodna to roślina, którą można łatwo spotkać w Polsce. Rośnie na brzegu naturalnego zbiornika wodnego. Jeśli chcesz zasadzić roślinę w swoim oczku wodnym, możesz pobrać jej bulwki z mułu, nie jest bowiem objęta ochroną roślin. Wręcz przeciwnie – jest jej raczej dość dużo, chociaż są takie rejony naszego kraju, w których w ogóle nie występuje. Jej bulwki są dostępne jednak w sklepach.
To roślina, która musi rosnąć w wodzie. Najlepiej sprawdza się tuż przy brzegach oczek wodnych czy stawów, można także wsadzić ją do akwarium, chociaż może to być nieco utrudnione. Jej bulwy dobrze znoszą niską temperaturę i zimują na brzegu bez szwanku. Szybko się rozprzestrzeniają, roślina rozmnaża się także przez samosiew. Niestety dość późno zaczynają kiełkować – dopiero w połowie maja. Z jednej strony to wada – dość krótko możemy się nią cieszyć, z drugiej strony jednak strzałka pokazuje całe swoje piękno w momencie, kiedy jaskry i inne nadwodne kwiaty zdążyły już przekwitnąć. To ona latem króluje na brzegu zbiornika wodnego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roślinach do oczka wodnego?
Opis strzałki wodnej (Sagittaria sagittifolia)
Strzałka wodna to roślina niezwykła ze względu na ładny pokrój. Warto zauważyć, że ma trzy rodzaje liści, które są umieszczone na różnych poziomach. Najniżej są półprzezroczyste liście wstęgowate, które rozwijają się pod wodą. Mogą nieco przypominać liście nurzańca. Wyżej, na poziomie tafli pojawiają się liście pływające, przypominające grążele. A najwyżej na łodygach pojawiają się liście strzałkowate, którym ta niezwykła roślina zawdzięcza nazwę.
Trzy rodzaje liści to nie wszystko, strzałka zasługuje na uwagę także ze względu na niecodzienne kwiaty. Mało jest roślin w oczku wodnym, które byłyby tak ładne. Trzy delikatne płatki i fioletowa nasada sprawiają, że kwiaty są naprawdę atrakcyjne. Utrzymują się około 3 miesięcy – od czerwca do sierpnia włącznie. Kwiaty są umieszczone w okółkach po trzy sztuki. Później pojawiają się płaskie, ciekawe owocostany, składające się z wielu płaskich płytek – owocków otulających nasionko. Nasiona wysiewają się same.
Wymagania i sadzenie strzałki w oczku wodnym
Drobne bulwki strzałki wodnej sadzi się w wodzie lub w strefie błotnej. Warto jednak pamiętać, że jest to roślina wodna i faktycznie – posadzona na poziomie 25 cm poniżej tafli wody wyrasta duża i ładna, a w błocie nie zawsze jest tak okazała. Bulwki mają około 2 cm długości, ale często można je kupić z uśpionym pączkiem, który także ma około 2 cm długości. Są więc dość duże. Roślina najpiękniej wygląda, jeśli sadzi się ją w licznych grupach. Sprawdź także ten artykuł o uprawie grążeli żółtej.
Wymagania strzałki wodnej są naprawdę minimalne. Sprawdzi się w oczku wodnym ustawionym w słonecznym miejscu. Lubi ciepło i słońce, dlatego warto sadzić ją z daleka drzew i krzewów liściastych. Warto zapewnić jej takie same warunki, jakie ma w miejscach, w których występuje naturalnie, czyli żyzne podłoże, optymalnie lekko kwaśne.
Uprawa strzałki wodnej
Strzałka wodna jest rośliną łatwą w uprawie. W zasadzie po zasadzeniu nie trzeba przy niej robić nic szczególnego. Nawożenie czy przycinanie nie są konieczne jako roślina wodna nie potrzebuje także podlewania. Należy wyłącznie sprawdzać jakość i czystość wody. Strzałka rzadko choruje – czasami pojawia się rdza, która powinna minąć w kolejnym sezonie.
Uprawa strzałki wodnej jest możliwa także w akwariach. Warto wtedy jednak kupić rośliny w sklepie akwarystycznym, by były dobrej jakości i bezpieczne dla egzotycznych ryb.
Strzałka wodna wysiewa się sama. We wrześniu roślina zanika – liście żółkną i odpadają, a bulwy spadają na dno, gdzie przetrzymują do zimy. W maju się odrodzi równie piękna, jak w poprzednim sezonie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o żabiścieku pływającym?
Strzałka wodna – ciekawostki
Mało kto wie, że bulwki strzałki wodnej są jadalne! Smakiem, konsystencją, sposobem podania i wyglądem przypominają bardzo ziemniaczki. I mają tak samo dużo skrobi i są dość smaczne. Ich skórka jest gorzka, dlatego należy ją usunąć, a następnie ugotować, upiec, usmażyć lub przygotować w popiele na ognisku. Jeśli bulwki mają charakterystyczny zapach mułu, należy je moczyć przez całą noc w letniej wodzie – nieprzyjemna woń zniknie i będzie można cieszyć się tym niezwykłym smakiem.
Strzałka wodna była jadana w całej Eurazji przed wiekami. Prawdopodobnie chroniła naszych przodków przed głodem zimą. Jej bulwki można wydobywać od września-października aż do wczesnej wiosny. W Japonii do tej pory traktuje się je jak największy przysmak, zjadany chętnie zwłaszcza z okazji Nowego Roku. Tak i w Chinach są całe plantacje strzałki, które po nawożeniu stają się większe – jak nasze ziemniaki.