Sukulenty w szkle - odmiany, sadzenie, kompozycje, porady
Wbrew pozorom sukulenty potrzebują i regularnego podlewania, i nawożenia, chociaż ciągle uchodzą za maksymalnie wytrzymałe rośliny. I faktycznie, piękne sukulenty wybaczają wiele błędów uprawnych, dlatego świetnie sprawdzają się w przypadku osób początkujących. I pewnie dlatego są często kupowane na prezent. A w tej roli najlepiej sprawdzą się te w szklanych kulach i terrariach. Jak uprawiać sukulenty w szkle i czy to aby na pewno jest dla nich dobre miejsce?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sukulentach.
Modne kompozycje sukulentów w szkle
Sukulenty w szkle stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, wyglądają naprawdę pięknie. To miniaturowy las w słoiku. Przemyślane kompozycje są zróżnicowane pod względem wielkości i kolorów roślin, dlatego taka dekoracja jest niezwykle atrakcyjna. Kaktusy w szkle to wspaniała ozdoba każdego mieszkania w każdym stylu.
Kompozycje sukulentów w szkle można zrobić samemu. Trzeba tylko trochę cierpliwości i ręki do roślin. Jednakże wiele osób po prostu kupuje cały zestaw w sklepie, już przygotowany. To także świetny pomysł na prezent, na przykład na parapetówkę. Z jednej strony jest to ładny upominek, który świetnie wpisuje się w tradycję obdarowywania kwiatami na parapetówkę, z drugiej sukulenty są łatwe w uprawie, więc ich pielęgnacja nie będzie sprawiała problemu nawet leniwcom, którzy zapominają o podlewaniu i nawożeniu kwiatów doniczkowych.
Kaktusy w szkle świetnie się sprawdzają. Nie można zapomnieć, że są to rośliny egzotyczne, które wymagają naprawdę specyficznych warunków uprawnych. Terrarium to dla nich świetnie miejsce – robi się w nim mikroklimat, który sprawia, że rośliny świetnie rosną. To jak mała szklarnia specjalnie dla sukulentów. Jeśli kompozycja ci się znudzi, rośliny możesz rozsadzić do zwykłych doniczek, ponieważ świetnie poradzą sobie w domu i w zwykłych mieszkaniowych warunkach.
Kompozycje z kaktusów w szkle – samodzielne przygotowanie
Kompozycje sukulentów w szkle: wybór pojemnika
Małe terrarium dla roślin (florarium) można urządzić w różnych szklanych naczyniach. Tak naprawdę dobrze sprawdzi się każde czyste naczynie wykonane z przezroczystego szkła. Może to być szklana doniczka, duży słój, specjalny pojemnik do tego rodzaju działań z zamknięciem z korka czy nawet specjalnie spreparowana żarówka z usuniętym żarnikiem.
Dobrze sprawdzi się także zwykłe terrarium do hodowli chomików czy rybek. Może sprawdzić się także czysta kula do złotej rybki, która przy okazji będzie naprawdę ładnie się prezentować. Do tego celu sprawdzi się naprawdę wiele różnych produktów, nie trzeba tworzyć nowej szklanej skrzynki. Pojemnik powinien być maksymalnie szczelny, żeby woda nie wyciekała na zewnątrz i oczywiście czysty. Polecamy nieużywane produkty, jednakże odkażone akwarium także się sprawdzi.
Kompozycje można tworzyć także w zwykłych szklanych doniczkach z otwartą górą. Wtedy może całość nie będzie tak atrakcyjna, ale nadal będzie dobrze widoczne podłoże do kaktusów, a jeśli wybierze się odpowiednie, może być dodatkową ozdobą całej kompozycji. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych odmianach sukulentów.
Jak sadzić sukulenty: wybór podłoża
Aby zrobić sukulenty w szkle, należy dobrze przemyśleć wybór podłoża. Tak naprawdę potrzebne są co najmniej 3 warstwy. To bardzo ładnie wygląda, ponieważ każda z nich może mieć inny kolor. Nie można tego zaniechać, ponieważ ilość warstwa sprawia, że drenaż jest lepszy i w podłożu nie powstają zastoje wodne.
- Warstwa otoczaków – układa się ją na samym dnie. W małych pojemnikach używa się do tego małych kamieni. Mogą być białe, co będzie bardzo ładnie wyglądała. Przestrzenie między otoczakami to miejsce, w którym może odkładać się nadmiar wody, żeby nie pojawiały się zastoje w podłożu. Sukulenty nie lubią „mokrych stóp”, dlatego jest to naprawdę konieczne.
- Warstwa drobnego żwirku lub granulatu – nie musi być za gruba, ale powinna przykryć kamienie. Maksymalna grubość to 2 cm, tyle wystarczy. Granulat do kompozycji sukulentów to małe kawałki gliny. Jej zadaniem jest pochłanianie nadmiaru wody, a do tego nie jest korzystna dla pleśni i grzybów. Zapewnia korzeniom roślin tlen.
- Warstwa podłoża - ziemia na granulacie powinna mieć około 3 cm grubości. To wystarczy, by wsadzić sukulenty i by mogły rozwinąć korzenie. Należy wybrać podłoże do kaktusów lub sukulentów, ponieważ ma ono lepszą strukturę niż standardowa ziemia ogrodowa i ułatwi przyjmowanie się roślin w podłożu.
Sukulenty i kaktusy w szkle: najlepsze gatunki
Kolejnym krokiem jest zasadzenie sukulentów. Kompozycje kaktusów w szkle powinny być przemyślane, ponieważ rośliny nie mogą mieć zbyt ciasno – muszą mieć przestrzeń do wzrostu. Powinno się wybrać gatunki niskie i o małym zapotrzebowaniu na wodę: mammilarie, echinacee, haworsje, fitonie i echinokaktusy. Jest w czym wybierać, a większość tych gatunków można bez problemu znaleźć w każdym markecie.
Należy wybrać sukulenty o różnych kwiatach, formach i wielkości. Przestrzenie między roślinami można uzupełnić mchem lub białymi kamyczkami, które będą bardzo ładnie się prezentować. Jak sadzić sukulenty? Przede wszystkim bardzo ostrożnie! Warto zastosować do tego rękawice kuchenne lub skórzane, których nie przebiją ostre kolce roślin. Należy zrobić niewielki otwór i delikatnie umieścić sukulenty w podłożu, mocno przyciskając. Od razu po posadzeniu rośliny można delikatnie podlać.
Sukulenty w szkle – pielęgnacja
Zasady uprawy sukulentów w szklanych doniczkach
Sukulenty w szkle nie wymagają za wiele pielęgnacji. Tak naprawdę rośliny mogą być nawet nieco zaniedbane i będą dalej się rozwijać, chociaż może nie ma co liczyć na kwitnienie czy szybki wzrost. Zasady uprawy sukulentów w szklanych pojemnikach nie są szczególnie skomplikowane. O czym trzeba pamiętać?
Przede wszystkim o usuwaniu przekwitłych kwiatów i uschniętych pędów. Należy także oglądać rośliny, czy nie pojawiają się na nich szkodniki, na przykład wełnowce, które lubią atakować sukulenty. Jeden szkodnik może oznaczać, że na roślinach pojawi się cała kolonia małych owadów.
Ważnym zabiegiem jest także nawożenie. Robi się to przez cały sezon, od marca do września. Sukulentom w szkle należy podawać niewielkie ilości nawozu mniej więcej co 2 tygodnie. Stosuje się preparaty wieloskładnikowe, dedykowane do sukulentów i kaktusów. Zimą nawożenie musi zostać ograniczone, żeby rośliny mogły przejść okres spoczynku.
Jak podlewać sukulenty w szkle
Chociaż mówi się, że kaktusy i sukulenty nie wymagają podlewania, jest to nieprawda. Rośliny uprawiane w szkle należy regularnie nawadniać. Latem powtarza się podlewanie mniej więcej 1 raz w tygodniu, zimą można zmniejszyć częstotliwość do 1 w miesiącu, by roślina przeszła w okres spoczynku.
Jak podlewać kaktusy i sukulenty? Należy wlewać niewielkie ilości wody, żeby nawilżyć podłoże. Można używać do tego zwykłej odstanej wody z kranu. Podlewanie można połączyć z nawożeniem, dodając do wody płynny nawóz do sukulentów. Od czasu do czasu rośliny można zrosić. Spryskiwanie ma na celu usunięcie kurzu z liści, jeśli jednak możesz do nich sięgnąć, warto odkurzać je wilgotną miękką ściereczką z mikrofibry.