Supertunia - opis, uprawa, wymagania, rozmnażanie, porady
Supertunia, roślina wyróżniająca się intensywnym wzrostem, podobnie jak popularna surfinia tworzy długie przewieszające się pędy i urokliwe barwne kwiaty. Uprawa letnich roślin udaje się w skrzynkach balkonowych, w donicach oraz na ogrodowych rabatach. Pielęgnacja kwiatów nie sprawia problemów, bowiem nie musimy ich usuwać po przekwitnięciu. Roślina odporna jest na choroby i nie atakują jej mszyce. Jeśli zapewnimy supertunii słoneczne stanowisko i zadbamy o regularne podlewanie, będzie zdobić nasze otoczenie do późnej jesieni. Przeczytaj, jakie wymagania uprawowe ma dekoracyjna Supertunia VISTA.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych kwiatach.
Petunia, surfinia, supertunia – popularne letnie kwiaty
Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Wywodzi sięz Ameryki Południowej.) Jest jedną z najpopularniejszych letnich roślin. Efektowne kielichowate kwiaty, o zróżnicowanych kolorach, obficie kwitną od połowy maja do końca sezonu wegetacyjnego. Roślina Odmiany petunii tworzą wzniesione lub pokładające się pędy, o różnej długości. Są rozgałęzione i lepko owłosione. Najniższe są petunie nana, o pędach osiągających poniżej 40 cm długości. Średnią długość pędów mają petunie media – od 40 cm do 80 cm długości, natomiast najdłuższe pędy ma petunia pendula – powyżej 80 cm.
Najczęściej wybieranymi roślinami balkonowymi są petunie o najdłuższych przewieszających się pędach. Pędy petunii kaskadowych - surfinii, osiągają ponad 100 cm długości. W porównaniu z petuniami o wzniesionych pędach, surfinia tworzy dziesięć razy więcej kwiatów. Do efektownych odmian petunii kaskadowych możemy zaliczyć:
- grupę Fortunia – wyróżniającą się bardzo okazałymi kwiatami,
- grupę Vitrotunia – polską grupę roślin, o pięknej kolorystyce kwiatów,
- grupę Surprise – tworzącą niewielkie liście oraz kwiaty o intensywnych kolorach,
- najnowszą grupę Supertunia - charakteryzującą się niezwykle obfitym kwitnieniem i dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz choroby i ataki szkodników.
Petunie ogrodowe mają wysokie wymagania wodne, stąd należy zadbać o regularne podlewanie roślin. Wodę dostarczamy pod kwiaty – unikamy moczenia liści i pędów. W czasie upałów konieczne jest częstsze podlewanie roślin, nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Petunie dobrze rosną w ziemi przeznaczonej dla kwiatów balkonowych, wzbogaconej o wieloskładnikowe nawozy, o spowolnionym działaniu.
Do obfitego kwitnienia niezbędne jest słoneczne stanowisko – południowy balkon lub taras oraz nasłonecznione rabaty ogrodowe. Należy regularnie usuwać przekwitające kwiaty, co zapewni roślinom powtórne obfite kwitnienie. Owocem jest torebka, zawierająca drobne jasnobrązowe nasiona. Rozmnażanie petunii odbywa się poprzez nasiona lub przez sadzonki pędowe.
Supertunia – żelazna odmiana petunii kaskadowej
Supertunia VISTA – uprawa i pielęgnacja rośliny
Supertunie są roślinami bardziej wytrzymałymi i odporniejszymi na choroby i atak mszyc niż pozostałe odmiany petunii. Doskonale znoszą zmienne warunki atmosferyczne – niestraszne im deszcze i upały. Seria VISTA jest szczególnie polecana ogrodnikom amatorom, bowiem nie sprawia problemów uprawowych. Supertunia VISTA wyróżnia się obfitym kwitnieniem efektownych i pachnących kwiatów, których nie musimy usuwać po przekwitnięciu, więc pielęgnacja rośliny jest znacznie łatwiejsza. W odróżnieniu od surfinii – supertunia nie zawiązuje nasion. Sadzonki dobrze rozrastają się w żyznym próchnicznym podłożu, o lekko kwaśnym odczynie pH (5,5 – 6).
Pielęgnacja supertunii polega na odpowiednim nawożeniu. Petunie i surfinie wymagają specjalnego nawozu, który sprawdzi się także w uprawie supertunii. Poza zwykłymi substancjami odżywczymi, takimi jak potas, azot i fosfor, ważny jest dodatek żelaza. Brak tego pierwiastka powoduje żółknięcie liści. Dodatek do wody płynnego preparatu uniwersalno-żelazowego, pozwoli roślinie zachować przez cały sezon soczystą zieleń liści. Kwiaty, podlewane wodą z dodatkiem nawozu dla petunii kaskadowych, silnie się rozrastają i intensywnie wybarwiają. Dwie rośliny, zasadzone na balkonie, w krótkim czasie wypełnią całą skrzynkę. Odpowiednia rozstawa dla silnie rozrastających się supertunii wynosi około 40 cm.
Podlewanie jest czynnością niezwykle ważną. Supertunie potrzebują dużo wilgoci, więc w czasie upałów podlewamy je nawet dwa razy dziennie, unikając moczenia liści i pędów. Możemy usprawnić sobie dostarczanie wody, poprzez zastosowanie nawadniania kropelkowego. Na rynku ogrodniczym dostępne są gotowe systemy nawadniające. Pamiętajmy, że petunie są roślinami ciepłolubnymi, więc wszystkie odmiany należy chronić przed niskimi temperaturami. Odpowiednim miejscem dla roślin jest ciepłe i zaciszne stanowisko, np. na południowej ściance. Samodzielne rozmnażanie rośliny przeprowadzamy poprzez sadzonki pędowe. W sprzedaży dostępne są supertunie już ukorzenione. Sprawdź także ten artykuł na temat petunii ogrodowej.
Najpiękniejsze supertunie serii VISTA – przegląd efektownych odmian
Petunia Supertunia VISTA ‘Bubblegum’ – bardzo obficie kwitnie, w krótkim czasie tworząc mnóstwo jasnoróżowych przyjemnie pachnących kwiatów. Uprawa roślin udaje się na słonecznych balkonach oraz na rabatach ogrodowych, w przepuszczalnym i żyznym podłożu, odpowiednim dla roślin kwitnących. Odmiana wymaga regularnego nawożenia oraz obfitego podlewania.
Petunia Supertunia VISTA ‘Fuchsia’ – najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Ozdobą rośliny są intensywnie ciemnoróżowe kwiaty, obficie pokrywające długie pędy - od wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków. Pielęgnacja odmiany polega na obfitym podlewaniu oraz nawożeniu, dzięki czemu roślina silnie rośnie i jest wytrzymała na choroby, szkodniki oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.
Petunia Supertunia VISTA ‘Snowdrift’ – urzeka śnieżnobiałymi kwiatami, z delikatnie zaznaczonym limonkowym środkiem. Wspaniale komponuje się z supertuniami różowymi oraz z innymi barwnymi letnimi kwiatami.
Petunia Supertunia VISTA ‘Silver Berry’ – toodmiana o delikatnych białych kwiatach, z subtelnymi różowymi żyłkami. Roślina wyróżnia się bardzo silnym wzrostem – w krótkim czasie jej długie pędy pokrywają kwiaty, kaskadowo opadające z podwieszanych koszy i skrzynek balkonowych. Pielęgnacja odmiany polega na obfitym podlewaniu i regularnym nawożeniu.
Supertunia w domu i w ogrodzie – zastosowanie dekoracyjnej rośliny
Obficie kwitnące barwne supertunie znajdują zastosowanie w tworzeniu roślinnych kompozycji. Przewieszające się ukwiecone pędy efektownie spływają z podwieszanych koszy i ze skrzynek balkonowych. Efektowne odmiany ładnie prezentują się w sąsiedztwie innych roślin. Warto skrzynki z kwitnącymi supertuniami ustawić na ściance, tworząc w ten sposób oryginalną ozdobę – w krótkim czasie kwiaty zasłonią pojemniki, dekorując całą powierzchnię ściany.
Supertunie możemy zasadzić w dużych donicach, zachowując właściwy odstęp między roślinami – podobnie jak w skrzynkach, w dużym pojemniku wystarczy zasadzić dwie rośliny, które w krótkim czasie mocno się rozrosną. Donice mogą stanowić wspaniałą ozdobę balkonu lub tarasu. Sprawdzą się również jako dekoracja frontu domu, mogą zdobić altany i ogrodowe zakątki.
Ukwiecone pędy kolorowych odmian są atrakcyjną okrywą ogrodowych rabatek. To urocze rośliny pierwszego planu, pięknie prezentujące się na tle wyższych roślin, np. róż. Supertunie dobrze rosną w przeciętnej ogrodowej ziemi, na słonecznym stanowisku. Kwiaty podlewamy raz dziennie, a w czasie upałów – rano i wieczorem.
Dekoracyjne rośliny nadają się do uprawy w miastach – są odporne na zanieczyszczenia powietrza i słabą jakość gleby, a przebywanie wśród kwiatów sprzyja wypoczynkowi. Supertunie wykorzystywane są w aromaterapii - wydzielają przyjemny delikatny zapach, który korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. W pobliżu kwitnących roślin możemy urządzić kącik wypoczynkowy, by w pełni wykorzystać ich zdrowotne właściwości i cieszyć się urodą najpiękniejszych odmian.