Surfinia a petunia - czyli najpiękniejsze kwiaty przydomowego ogródka
Surfinia i petunia – tych słów często używa się zamiennie. Nie jest to jednak poprawne, a przynajmniej nie do końca. Petunia ogrodowa to bardzo popularna roślina, którą często można spotkać na balkonie. Surfinia natomiast to jedna z jej odmian – urocza i niezwykle kolorowa petunia o zwisających pędach. Dowiedz się, jak sprawdzają się te kwiaty w uprawie i poznaj inne, wyjątkowe odmiany petunii.
Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz oferty od najlepszych wykonawców z twojej okolicy.
Petunia hybrida, czyli kilka słów o gatunku
Petunia ogrodowa to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i już wiele lat temu rozpowszechniła się w Europie. Zwłaszcza w Polsce uprawia się ją na szeroką skalę – trudno znaleźć ogród lub balkon, na którym nie pojawia się któraś z wyjątkowych odmian petunii. Uprawiana u nas roślina to Petunia hybrida mieszaniec, który powstał w wyniku połączenia dwóch innych gatunków. Z tej mieszanki powstała wytrzymała roślina, której największą zaletą jest bardzo intensywne i bujne kwitnienie. Można uznać, że jest to roślina jednoroczna, a przynajmniej jako taka jest najczęściej traktowana.
To właśnie kwiaty petunii ogrodowej są ozdobą na balkonie lub w ogrodzie. Każda roślina wytwarza ich bardzo dużo, zwłaszcza, jeżeli jest dobrze pielęgnowana. Kwiaty pojawiają się w maju i trwają aż do pierwszych przymrozków. Mają kielichowaty kształt, płatki wyglądają na połączone, chociaż w niektórych odmianach można je wyróżnić z powodu niewielkiego nacięcia na szczycie. Mają białe, niebieskie lub wpadające w fiolet, różowe, żółte lub bordowe kolory, coraz częściej pojawiają się także odmiany petunii o kwiatach w dwubarwne pasy lub takie z ciemniejszym środkiem. Przeczytaj również artykuł o tym, jakie kwiaty na balkon wybrać.
Pojawiają się na szczycie grubych, mięsistych pędów. Łatwo je rozpoznać nawet przed okresem kwitnienia – są pokryte lepkimi włosami. Petunia ogrodowa najczęściej tworzy dużą, ciągle rozrastającą się kępę lekko wznoszących się łodyg, jednak niektóre odmiany, w tym popularna surfinia, mają zwisające, nieco wiotkie pędy.
Roślina jest dość wytrzymała, jednak trzeba pilnować pór jej podlewania. Nie można zostawić jej samej sobie – w upalne dni może wymagać nawadniania nawet dwa razy dziennie. Petunia ogrodowa utrzyma się długo bez szczególnego absorbowania właściciela swoją obecnością, jeżeli jednak zależy ci na pięknych i dużych kwiatach, musisz poświęcić jej trochę uwagi, w zależności od własnych możliwości.
Odmiany petunii na balkon i do ogrodu
Petunia ogrodowa jest wdzięcznym materiałem do zmian i połączeń. Dzięki staraniom hodowców, powstały wyjątkowe odmiany petunii. Roślina jest już coraz bardziej wytrzymała i mniej podatna na choroby i szkodniki. Teraz działania mają na celu wytworzenie największych kwiatów w najpiękniejszych kolorach. Od kilku lat na balkonie pojawiają się także dwubarwne petunie. Największą popularnością cieszą się te o różowo-białych lub fioletowo-białych płatkach, ostatnio wyhodowano także różowe i czerwone, bardzo duże kwiaty o białym obramowaniu. Obecnie trwają starania, by uzyskać odmiany w innych kolorach lub bardziej barwne czy wyjątkowe.
Odmiany petunii są tak liczne, że podzielono je na kilka kategorii, według dwóch kryteriów. Wyróżnia się grupy: Multiflora o licznych kwiatach, których średnica nie przekracza 5 cm, a rośliny te charakteryzują się dużą odpornością na deszcz. Drugą grupą jest ogrodowa petunia Grandiflora, która wytwarza mniej liczne kwiaty, jednak zdecydowanie większe – niektóre przekraczają nawet 10 cm. Najmniejsze kwiaty wytwarzają odmiany grupy Milliflora – pojedynczy kwiat nie ma więcej niż 3 cm. Dodatkowo wyróżnia się odmiany także ze względu na długość pędów. Najdłuższe ma Petunia hybrida pendula – jej pędy, czasem zwisające, mogą mieć nawet 80 cm. Środkowa Petunia hybrida media osiąga długość między 40 a 80 cm. Najkrótsza Petunia hybrida nana mają długość nie większą niż 40 cm.
Różnice między roślinami są widoczne także w przypadku rodzaju kwiatów. Ostatnio dużą popularnością cieszą się kwiaty o strzępiastych płatkach. Są one najczęściej bardzo duże, wyróżniają się nieregularnym brzegiem płatków, który jest mocno wcinany i postrzępiony. Na uwagę zasługują także petunie i surfinie o kwiatach pełnych. Ich kwiaty składają się z bardzo licznych płatków, które układają się w gęsty pomponik. Mają od 7 do 10 cm średnicy i często przyjmują niebieski kolor. Pojedyncze rośliny wytwarzają ich nieco mniej, niż ma to miejsce w przypadku standardowych kwiatów, jednak ich wyjątkowość nadrabia niewielką liczbę. Na uwagę zasługuje także niewysoka, ogrodowa petunia gwiaździsta – na jej płatkach gwiaździście rozchodzą się białe, kontrastujące paski, które dodają im uroku i wdzięku.
Najpopularniejszą odmianą petunii jest surfinia, która z kolei znów ma swoje warianty kolorystyczne. Ich kielichowate kwiaty wydzielają bardzo przyjemny zapach. Świetnie wyglądają zwłaszcza na balkonie, ponieważ ich pędy są bardzo długie i zwisając, tworzą wyjątkową, kolorową kaskadę licznych, drobnych kwiatów. W ogrodzie nie wyglądają już tak efektownie, chyba, że umieści się je w doniczce na takiej wysokości, by mogła rozwinąć swój urok. Charakteryzuje się szybkim wzrostem, więc już wczesnym latem może robić ogromne wrażenie. W uprawie jest nieco bardziej kapryśna niż inne odmiany petunii, wymaga przede wszystkim bardziej regularnego podlewania i pilnowania pór zasilania nawozem. Jest jednak tak ładna, że nie będzie przesadą stwierdzenie, iż to ulubiona i najczęściej wybierana roślina na balkon czy taras. O tym, jakie jeszcze rośliny dobrze sprawdzą się w takich warunkach, przeczytasz w tym artykule.
Petunia ogrodowa na balkon lub w ogrodzie
Petunia ogrodowa to najpopularniejsza roślina balkonowa oraz stanowiska tego typu. I chociaż sprawdza się także w uprawie ogrodowej, to właśnie na tarasach, w ozdobnych donicach i skrzynkach wygląda najlepiej. Często sadzi się ją obok pelargonii, które mają równie małe wymagania. Dobrze znosi towarzystwo innych roślin, w jednej skrzynce ślicznie prezentuje się ze zwisającymi odmianami begonii penduli lub komarzycą o długich pędach. Zwisająca surfinia często przewiesza się przez balustrady, kusząc swoimi pięknymi kwiatami. Czasami wystawia się ją na zewnętrzne parapety. Nowoczesny ogród to taki, w którym tło dla petunii będą stanowiły liściaste krzewy czy drzewa liściaste. Warto rozważyć takie rozwiązania aranżacyjne.
W ogrodzie można spotkać petunię o średnio długich, wzniesionych pędach. Ślicznie się prezentuje na rabatach, na których królują byliny cebulowe. W przeciwieństwie do wielu roślin ogrodowych, ma bardzo długi okres kwitnienia, więc w zasadzie jest ozdobna przez cały sezon. Będzie ładnym dodatkiem do wczesnych tulipanów czy szafirków, świetnie sprawdzi się jako tło przed wyniosłymi letnimi mieczykami, a zarazem sprawdzi się jako towarzyszka marcinków jesienią. Po pierwszych przymrozkach natychmiast zmarnieje. To roślina, która świetnie sprawdzi się w ogrodach w stylu rustykalnym lub naturalistycznym. Bardzo szybko się rozrasta, dzięki czemu nabiera wyglądu nieco dzikiej i nieokiełznanej – i właśnie na tym polega jej największy urok.
Petunia w ogrodzie nie zawsze jest uprawiana na rabatach. Często można ją spotkać także w ozdobnych donicach, które dekorują skalniaki lub ścieżki. To wyjątkowa ozdoba starych studni. Wystarczy wsadzić ją w glinianą doniczkę lub wsadzić do ozdobnej taczki, by nabrała sielskiego charakteru.
Stanowisko w ogrodzie i na balkonie
Uprawa petunii jest możliwa zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie, chociaż w tej drugiej opcji można ją spotkać częściej. W ogrodzie jest wystawiana właśnie w donicach i pojemnikach – dzięki temu łatwiej jest ją wynieść, gdy pojawiają się ciepłe dni i schować, kiedy robi się zimno. W obu przypadkach, a zwłaszcza w ogrodzie, petunia ogrodowa powinna być posadzona w nasłonecznionym i bardzo ciepłym miejscu. Roślinę można uprawiać także w cieniu, jednak w takim miejscu kwitnienie może być mniej bujne. W obu przypadkach rośliny powinny znajdować się pod jakimś rodzajem zadaszenia lub osłony. Źle znoszą deszcz, a rośliny w ogrodzie trzeba chronić dodatkowo także przed wiatrem.
Rośliny wsadza się do żyznej gleby. Na balkon wystarczy zwykłe podłoże do roślin kwitnących, w ogrodzie należy wybrać najbardziej żyzne podłoże lub wzmocnić planowane miejsce wieloskładnikowym nawozem. Nie ma szczególnych wymagań co do przepuszczalności podłoża, lepiej jednak, żeby przez jakiś czas przechowywało wodę. Roślina ma pod tym względem duże wymagania, zwłaszcza w upalne dni. Może wtedy okazać się, że ziemia zbyt szybko przesycha, a podlewanie trzeba przeprowadzać nawet dwa razy dziennie.
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na odpowiednie podłoże dla surfinii. Jeżeli chcesz uprawiać tę wyjątkową odmianę na balkonie, musisz zapewnić jej ciepłe i słoneczne stanowisko. Roślina wymaga także bardziej żyznego podłoża niż inne odmiany petunii, więc przed wsadzeniem, ziemię do kwiatów warto dodatkowo wzmocnić i uzupełnić o potrzebne składniki i próchnicę. Warto mieć na uwadze, że surfinia potrzebuje kwaśnego podłoża.
Petunia ogrodowa – roślina łatwa w uprawie
Petunia ogrodowa jest znacznie mniej wymagająca niż inne byliny cebulowe, które także często sadzi się na balkonie. Jednak aby ładnie wyglądała i kwitła, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, wśród których odpowiednie stanowisko to tylko początek dość długiej listy. Petunia i w ogrodzie, i na balkonie potrzebuje przede wszystkim intensywnego podlewania. Jeżeli jej to zapewnimy, nie powinna sprawiać w uprawie żadnych większych problemów.
Niektóre odmiany petunii są bardziej odporne na susze i w mniej ciepłe części roku, więc wystarczy podlewać je co 14 dni. Jednak większość potrzebuje intensywnego nawadniania, zwłaszcza te, które są wystawione na balkon. W takim wypadku latem i pod koniec wiosny podlewa się je codziennie, w czasie upałów nawet dwa razy dziennie. Warto robić to delikatnym strumieniem, kierując wodę bezpośrednio do doniczki, ponieważ kwiaty źle znoszą kontakt z kroplami. Są także dość wrażliwe na deszcz, który może je zniszczyć.
W czasie podlewania warto dodać do wody wieloskładnikowy preparat nawozowy. Na rynku znajduje się wiele nawozów przeznaczonych dla petunii - w formie żelu, granulek lub hummusu. Nawożenie powinno być intensywne, zwłaszcza w okresie kwitnienia, gdy rośliny najbardziej potrzebują wsparcia. Dawki nawozów są określone na opakowaniach, jednak w przypadku bujnie kwitnących roślin można przeprowadzać zabieg trochę częściej, nawet co tydzień.
Pielęgnacja petunii ogrodowej opiera się także na stopniowym usuwaniu przekwitłych lub uschniętych części. Ma to znaczenie zarówno dla estetyki i dekoracyjności roślin, jak i dla ich rozwoju – stają się coraz bujniejsze i gęściej się rozgałęziają.
Rozmnażanie roślin amatorsko nie jest łatwe. Teoretycznie powinno robić się to z nasion uzyskanych z owoców, które zawiązują się po przekwitnięciu. W praktyce rzadko się to udaje w domu i w domowych warunkach. Jednak na rynku dostępne są nasiona petunii, które można samodzielnie wysiać i przygotować rozsady. Większa część osób woli jednak zakupić gotowe sadzonki, najczęściej już kwitnące. Wysadza się je do doniczek i skrzynek, a w kwietniu bądź maju wystawia na balkon. W ogrodzie sadzi się je nieco później. Można zrobić to, kiedy przekwitną wiosenne byliny cebulowe – dzięki temu na rabacie zawsze będzie kolorowo.