Surmia bignoniowa 'Nana' - opis

Surmia bignoniowa 'Nana' - Catalpa bignonioides 'Nana', znana jest jeszcze pod nazwą katalpy zwyczajnej lub też katalpy kwitnącej. Roślina ta, tak jak i inne surmie, zaliczana jest do rodziny bignoniowatych - Bignoniaceae, do której zalicza się łącznie około 800 gatunków roślin, które pogrupowane są w 110 rodzajach. Rośliny z tej rodziny mogą być pnączami, krzewami i drzewami. Sama surmia bignoniowa 'Nana' występuje naturalnie w południowo-wschodnich obszarach USA o ciepłym klimacie.

Warto wiedzieć, że katalpa zwyczajna 'Nana' to kwitnąca odmiana drzewa, która charakteryzuje się początkowo kulistą, a później półkolistą koroną. To jednopienne drzewo liściaste dorasta do około 4-7 m wysokości, przez co niektórzy traktują ją również jako krzew. Kora surmii tej odmiany jest szara i podłużnie bruzdowana.

Przed uprawą tego kwitnącego drzewa powinniśmy także poznać opis jego kwiatów, liści i owoców. Zacznijmy więc od tego, że surmia wytwarza owoce, które są w postaci długich, nawet 35 cm torebek cienkościennych i łuszczynowatych. Wewnątrz torebek znajdują się małe nasiona, które są lekko owłosione.

Liście rośliny są szeroko jajowate i dorastają nawet do 25 cm średnicy. Charakterystyczną ich cechą jest to, że po roztarciu wydzielają z siebie dość nieprzyjemny zapach. Najważniejszym jednak elementem ozdobnym są kwiaty rośliny. Otóż drzewo to w okresie VII-VIII wypuszcza duże i białe kwiaty, które od środka mają fioletowe i żółte plamki. Pojedyncze kwiaty tworzą bardzo atrakcyjne wiechy.

Kwitnąca katalpa zwyczajna - jakie wymagania ma to drzewo i jak wygląda jego uprawa

Bez względu na to, czy w naszym ogrodzie mają pojawić się chruściny jagodne, jabłonie 'Gloster', czy właśnie surmie bignoniowe 'Nana', jeszcze przed ich zakupem, powinniśmy dowiedzieć się, w jakich warunkach powinny być uprawiane sadzonki tych roślin. Tylko znając wymagania rośliny, możemy mieć pewność, że nasza chruścina jagodna, jabłoń 'Gloster', surmia bignoniowa 'Nana', czy inne miododajna i niemiododajna roślina będzie rozwijała się prawidłowo.

Dlatego, jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie pojawiła się surmia bignoniowa 'Nana' - Catalpa bignonioides 'Nana', powinniśmy wiedzieć, że najlepiej czuje się ona na ciepłych, nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. Dodatkowo powinniśmy również zapewnić jej bardziej suche gleby, ponieważ dzięki temu nie będzie ona miała problemu z uszkodzeniami spowodowanymi mrozem, a dodatkowo lepiej będzie radziła sobie z drewnieniem pędów.

Jeśli chodzi o samą uprawę, musimy wiedzieć, że nie jest to bardzo wymagająca odmiana. Co więcej, bardzo dobrze radzi sobie ona nawet z zanieczyszczeniami powietrza. Warto wiedzieć, że surmie to rośliny, które mogą być rozmnażane poprzez nasiona, ale w przypadku odmian bardziej popularne i nawet zalecane jest rozmnażanie poprzez szczepienie na siewkach gatunku, wykorzystując metodę stosowania lub szczepienia w klin. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o surmii wielkokwiatowej i żółtokwiatowej.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Drzewko surmii bignoniowej 'Nana' rosnące w ogrodzie, czyli informacje o odmianie: jej wymagania, sadzenie, pielęgnacja oraz cięcie
Surmia bignoniowa 'Nana' krok po kroku, informacje, uprawa, pielęgnacja oraz cena sadzonek i sadzenie

Same zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane są z reguły jedynie w pierwszych latach uprawy. Tu musimy pamiętać o tym, że świeżo posadzona surmia bignoniowa 'Nana' już zaraz po posadzeniu powinna być podlana. Podlewanie zaleca się również w pierwszych latach uprawy, szczególnie gdy panują suche i upalne dni. Poza tym młode rośliny zaleca się wyściółkować i owinąć agrowłókniną na zimę.

Ozdobne drzewo liściaste - gdzie kupić sadzonki surmii bignoniowej 'Nana' oraz cena i zastosowanie

Surmia bignoniowa 'Nana', bez względu na to, czy prowadzona jest jako drzewo, czy też krzew, doskonale nadaje się nawet do małych ogrodów przydomowych. Te miododajne rośliny swoje zastosowanie znajdują również w nasadzeniach w parkach i skwerach, zarówno pojedynczo, jak i w grupach.

Jeśli chodzi natomiast o ceny roślin, powinniśmy wiedzieć, że wahają się one w granicy 40-70 zł, w zależności od tego, jaka jest wielkość sadzonki, od jakiego producenta ona pochodzi oraz gdzie ją kupimy. Pamiętajmy o tym, że możemy korzystać zarówno ze stacjonarnych, jak i internetowych sklepów ogrodniczych.

Jeśli jednak planujemy zakup w stacjonarnym sklepie, powinniśmy pamiętać, by jeszcze przed kupnem sadzonki, skontrolować ją pod względem występowania oznak chorobowych, a także śladów żerowania szkodników. Natomiast jeśli decydujemy się na zakup roślin przez internet, pamiętajmy, by korzystać z rekomendowanych i cieszących się dobrą opinią sklepów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny