Surmia zwyczajna – uprawa oraz atrakcyjne odmiany

Opis katalpy zwyczajnej


Catalpa bignonioides – surmia bignoniowa, surmia zwyczajna – tworzy wysokie drzewa o luźnej i szerokiej koronie, dorastające do 15-18 m wysokości oraz grubym i krótkim pniu. Uwagę zwracają soczyście zielone sercowate liście, osiągające 15 cm długości. Pod spodem są lekko owłosione, niekiedy mają dwie niewielkie klapy. Pojawiają się w połowie maja i wówczas surmia przypomina ogromny parasol.  Katalpa kwitnie w lipcu i w sierpniu. Żółtobiałe dzwonkowate kwiaty, nakrapiane na fioletowo, zebrane są w okazałe szerokie kwiatostany. Charakterystyczne długie owoce, przypominają wiszące strąki, o długości 30-40 cm. Wewnątrz znajdują się nasiona ze skrzydełkami. Strąki zdobią w ciekawy sposób roślinę, pozostając na drzewie do wiosny. Jesienią zielone liście przebarwiają się na ciepły żółty kolor. Na zimę opadają.

Katapla zwyczajna - wymagania uprawowe

Uprawa rośliny nie należy do skomplikowanych. Surmia preferuje ciepłe słoneczne stanowiska, osłonięte przed silnymi podmuchami wiatru, ze względu na kruchość gałęzi. Dobrze rośnie również w lekkim zacienieniu. Wymaga nasadzenia na podłożu lekkim, o żyznej, wilgotnej oraz przepuszczalnej glebie. Akceptuje odczyn pH gleby lekko zasadowy, obojętny i lekko kwaśny. Starannie wybierajmy miejsce nasadzenia, ponieważ dojrzałej rośliny nie można przesadzać. Dekoracyjne drzewo odporne jest na zanieczyszczenia powietrza. Surmia bignoniowa odporna jest także na choroby. Więcej uwagi wymaga katalpa szczepiona, podatna na choroby grzybowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie judaszowca kanadyjskiego?

Surmia i najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

  • Przycinanie pędów jest ważnym zabiegiem, który przeprowadzamy na wiosnę. Katalpa wytwarza liście w maju, więc dopiero wówczas możemy zorientować się, które pędy zostały uszkodzone. Drzewo dobrze znosi przycinanie, ale nie musimy wykonywać zabiegu regularnie, bowiem surmia bignoniowa ma naturalny efektowny pokrój.  Przycinanie stosujemy jedynie u młodych roślin, wspomagając w ten sposób wytworzenie kulistej korony. Niewłaściwie przeprowadzone cięcie, a także uszkodzenia rośliny zimą, mogą stać się przyczyną pojawienia się choroby, np. dolegliwości grzybowej, powodującej zamieranie pędów.
  • Surmia jest mrozoodporna, jednak młode okazy musimy chronić przed niskimi temperaturami. Rośliny osłaniamy agrowłókniną lub słomianymi matami. Starsza katalpa nie wymaga osłon.
  • W czasie upalnych letnich miesięcy drzewo należy obficie podlewać – jest wrażliwe na susze, więc musimy zatroszczyć się o utrzymanie stale wilgotnego podłoża.
  • Możemy samodzielnie rozmnażać rośliny, wykorzystując nasiona i pobierając sadzonki. Popularna jest katalpa szczepiona. Najwygodniej i najszybciej uzyskamy dorodne okazy, korzystając z oferty dobrych sklepów ogrodniczych i gospodarstw szkółkarskich. Cena ukorzenionej sadzonki w doniczce, o wysokości 20-40 cm wynosi około 7 zł. Cena drzewka, o wysokości 350 cm, wynosi około 180 zł.
  • Na wiosnę dobrze wpłynie na rozwój roślin nawożenie nawozami wolnodziałającymi, wieloskładnikowymi. Zasilanie rozpoczynamy od zaprawienia żyzną ziemią dołka, w którym zasadzimy sadzonkę. Nawożenie wybranymi środkami możemy zastosować po upływie około 3 lat, co korzystnie wpłynie na wzrost i kwitnienie katalpy.

Surmia zwyczajna w ogrodzie w czasie kwitnienia lub inaczej katalpa zwyczajna oraz jej uprawa i pielęgnacja
Surmia (katalpa) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby, przycinanie, rozmnażanie

Surmia bignoniowa – efektowne odmiany

Catalpa bignonioides ‘Aurea’ – drzewo wyróżnia się złocistym wybarwieniem okazałych sercowatych liści, które z czasem zmieniają kolor na żółtozielonkawy. W lipcu i w sierpniu katalpa kwitnie, wytwarzając ozdobne białe kwiaty. Fasolkowate strąki owoców pozostają na roślinie do wiosny, dekorując drzewo po opadnięciu listowia. Surmia bignoniowa ‘Aurea’ dorasta do 5m - 10 m wysokości. Uprawa drzewa udaje się na słonecznych i zacisznych stanowiskach. Roślina preferuje żyzną glebę. Przez pierwsze lata wzrostu katalpa wymaga osłony w czasie zimowych miesięcy, ponieważ młode okazy narażone są na przemarzanie. Cena 3-letniej rośliny, o wysokości 3,5 m wynosi 180 zł. Natomiast 2-letnia katalpa szczepiona, o wysokości 150 cm, kosztuje około 80 zł. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach ozdobnych do ogrodu.

Surmia bignoniowaNana’ –odmiana zwraca uwagę szeroką kulistą koroną, o średnicy około 5 m. dekorację drzewa stanowią wyłącznie soczyste zielone liście, o sercowatym kształcie, o długości około 25 cm. Surmia bignoniowa ‘Nana’ nie wytwarza kwiatów. Najczęściej na rynku ogrodniczym dostępna jest katalpa na pniu. Uprawa drzewa sprawdza się na stanowisku słonecznym i lekko zacienionym, osłoniętym od wiatru. Katalpa na pniu wymaga żyznej ogrodowej gleby, dostatecznie wilgotnej i przepuszczalnej.  Młode surmie chronimy przed mrozami, osłaniając je agrowłókniną lub słomianymi matami. Drzewo osiąga docelowo 3 m – 5 m wysokości. Nadaje się do uprawy w mniejszych ogrodach. Surmia bignoniowa ‘Nana’ odstrasza komary, co, w letnich miesiącach, w czasie odpoczynku w sąsiedztwie efektownej rośliny, może okazać się jej dodatkową zaletą. Katalpa na pniu ‘Nana’ – o wysokości 180 cm – kosztuje około 85 zł. 3-letnia katalpa szczepiona podwójnie, na wysokości 2,2 m, kosztuje około 250-280 zł.

Surmia zwyczajna w czasie kwitnienia lub inaczej katalpa zwyczajna w ogrodzie oraz jej uprawa i pielęgnacja
Surmia (katalpa) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby, przycinanie, rozmnażanie

Catalpa bignonioides ‘Variegata’ – jest efektownym drzewem, o dużych zielonych sercowatych liściach, nakrapianych na kremowobiało, co sprawia spektakularne wrażenie. W lipcu i sierpniu surmia kwitnie, wytwarzając białe miododajne kwiaty, z żółto - czerwonymi plamami. Drzewo dorasta do 7 m wysokości. ‘Variegata’ preferuje słoneczne osłonięte stanowisko, o żyznej, dostatecznie wilgotnej glebie. roślina nadaje się do uprawy w przydomowych ogrodach. Za roślinę o wysokości 120 cm zapłacimy około 45 zł.

Katalpa – atrakcyjne gatunki

Surmia żółtokwiatowa Catalpa opata – wywodzi się z Chin. Drzewa tego gatunku  dorastają do 10 m wysokości. Ozdobne sercowate liście osiągają długość 25 cm. Wybarwione na zielono, spodnią część blaszki, wzdłuż nerwów, mają brązowo owłosioną. W luźne stożkowate kwiatostany ujęte są drobne żółte miododajne kwiaty. Długie owoce, o 30 cm długości, pozostają na roślinie po opadnięciu liści. Żółto kwiatowa katalpa jest mrozoodporna, wytrzymuje spadek temperatur do -30 stopni Celsjusza. Ochrony zimowej wymagają młode rośliny. Dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach, o żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Drzewo odstrasza komary. Cena sadzonki o wysokości 30 cm – 70 cm wynosi około 7 zł.

Surmia wielkokwiatowa Catalpa speciosa – ojczyzną drzewa jest Ameryka Północna. Surmia wielkokwiatowa może osiągnąć 30 m wysokości. Duże kwiaty, o średnicy 5 cm, pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Wydzielają przyjemny zapach. Wybarwione na biało, z ciemnoczerwonymi plamkami, prezentują się niezwykle widowiskowo na tle sercowatych, 30-cm liści. W okresie jesienno-zimowym ozdobą katalpy są długie, 40-cm owoce, pozostające na gałęziach do wiosny. W polskich warunkach klimatycznych uprawa najlepiej udaje się w cieplejszych zachodnich rejonach kraju. Na rynku dostępne są nasiona Catalpa speciosa. Za 30 nasion zapłacimy 3,50 zł.

Surmia purpurowa Catalpaxerubescens ‘Purpurea’ – początkowo o pokroju stożkowym, stopniowo staje się zaokrąglona. Młode liście, o długości do 15 cm, wybarwione są na purpurowo. Z czasem zielenieją. Na spodniej części blaszki mają delikatne owłosienie. Jesienią drzewo urzeka przebarwionymi na zielonożółto liśćmi, które szybko opadają. W lipcu pojawiają się białe kwiaty, ujęte w długie wiechy. Do wiosny na drzewach utrzymują się owoce, w postaci okazałych strąków. Młode surmie mogą przemarzać, więc na zimę zaleca się okrywanie roślin. Cena 2-letniej rośliny o wysokości 150 cm, wynosi około 90 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny