Surmia wielkokwiatowa i surmia żółtokwiatowa - charakterystyka i pochodzenie roślin

Surmia wielkokwiatowa - Catalpa speciosa, nazywana jest również surmią okazałą i katalpą wytrzymałą. Musimy wiedzieć, że katalpa wytrzymała, tak jak i dość podobna do niej surmia żółtokwiatowa - Catalpa ovata, to gatunek drzewa liściastego, który zaliczany jest do rodziny bignoniowatych - Bignoniaceae.

Zacznijmy od tego, że surmia wielkokwiatowa t roślina pochodząca ze środkowo-wschodnich obszarów Ameryki Północnej, natomiast surmia żółtokwiatowa pochodzi z Chin i Tybetu. Jednak obie rośliny łączy to, że są one popularne w uprawie, również na terenie naszego kraju.

Katalpy wytrzymałe - Catalpa speciosa, to rośliny dorastające do około 15 m wysokości w uprawie, choć w swoich naturalnych warunkach dorastają do 30 m wysokości i charakteryzuje je luźna korona. Z kolei surmie żółtokwiatowe, dorastające do 10-15 cm wysokości, charakteryzują się krótkim pniem i szeroką koroną.

Owocem tych roślin są torebki, które w przypadku surmii wielkokwiatowej występują nielicznie i pojawiają się w okresie od IX do XII, natomiast u gatunku żółtokwiatowego, torebki te zauważymy w okresie od X do II i zostają one na drzewie przez całą zimę. Liście obu gatunków są jajowate i dłuższe u surmii wielkokwiatowej. Warto wiedzieć, że liście surmii wielkokwiatowej są od spodu pokryte miękkim kutnerem, a ich wierzchołek jest długo zaostrzony. Natomiast surmia żółtokwiatowa wytwarza podzielone na klapy i aksamitnie owłosione z wierzchu liście, które pod spodem są nagie, a ich wierzchołki są krótko zaostrzone.

Nie możemy zapominać o pachnących i dużych kwiatach surmii wielkokwiatowej, które zebrane są w piękne i białe kwiatostany o długości około 15 cm. Natomiast jeśli interesujemy się zakupem surmii żółtokwiatowej, musimy wiedzieć, że jej kwiaty są niewielkie, kremowe lub żółtawe z ciemniejszymi plamkami i smugami. Kwiaty tego gatunku są miododajne i zbierają się w wielokwiatowych wiechach.

Surmia okazała i żółtokwiatowa - co powinniśmy wiedzieć o uprawie i pielęgnacji roślin


Zanim w naszym ogrodzie pojawi się wyczyniec łąkowy, świerk syberyjski, odmiany gruszy, czy właśnie surmia okazała lub surmia żółtokwiatowa, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania mają te rośliny, a także, jak przebiega ich uprawa i pielęgnacja.

Musimy wiedzieć, że zapewnienie roślinom odpowiednich wymagań jest bardzo istotne, ponieważ właśnie od tego zależy to, jak będzie rozwijała się nasza roślina. Co więcej, jeśli nie dobierzemy odpowiedniej pod roślinę gleby i nie sprostamy jej wymaganiom dotyczącym nasłonecznienia, możemy spotkać się z bardzo przykrymi konsekwencjami, jakimi są między innymi choroby, które wielokrotnie doprowadzają do zamierania roślin.

Drzewo surmia żółtokwiatowa w czasie kwitnienia, a także uprawa i pielęgnacja
Jakie wymagania ma surmia wielkokwiatowa i surmia okazała, czyli opis i uprawa

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Zacznijmy od tego, że surmia wielkokwiatowa - Catalpa speciosa, tak jak i surmia żółtokwiatowa - Catalpa ovata, najlepiej czuje się na stanowisku nasłonecznionym. Co więcej, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by podłoże było umiarkowanie wilgotne, najlepiej próchnicze. Jednak roślina ta jest dość tolerancyjna pod względem pH gleby i dobrze radzi sobie nawet na przeciętnych glebach ogrodowych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie surmii.

Katalpa wytrzymała (Catalpa speciosa) - gdzie swoje zastosowanie znajduje roślina

Kiedy w naszym ogrodzie ma znaleźć się surmia wielkokwiatowa - Catalpa speciosa, czy też jakakolwiek inna roślina, nie ma wątpienia, że najważniejszą rzeczą, na jaką zwrócimy uwagę, będzie wygląd rośliny. Nie zapominajmy jednak o tym, że konkretne rośliny są przeznaczone do konkretnych miejsc i wielokrotnie mają różne zastosowania. Dlatego też jeszcze przed zakupem katalpy wytrzymałej, powinniśmy zorientować się, gdzie zalecane jest jej sadzenie, a wtedy na pewno jej uprawa pójdzie nam zdecydowanie łatwiej.

Zacznijmy od tego, że surmia okazała charakteryzuje się bardzo ciekawym pokrojem, przez co wzbudza zainteresowanie wielu osób. Zarówno surmia wielkokwiatowa, jak i surmia żółtokwiatowa cechują się ozdobnymi owocami, liśćmi i kwiatami, które dodatkowo wytwarzają bardzo przyjemny zapach. Na plus tych roślin wpływa także to, że są one odporne na zanieczyszczenia powietrza, przez co niestraszne im nawet nasadzenia w miejskich ogrodach.

Przejdźmy jednak do samego zastosowania tych pięknych roślin. Otóż katalpa wytrzymała to świetna roślina do obsadzeń w ogrodach przydomowych tak jak i katalpa żółtokwiatowa. Co więcej, obie te rośliny nadają się do zasadzenia w parkach, zieleni przyulicznej, a także do sadzenia jako soliter. Obie rośliny tworzą także świetne kompozycje naturalistyczne, zarówno w parkach, jak i ogrodach. Są one również doskonałymi drzewami alejowymi do parków, a gatunek, jakim jest surmia żółtokwiatowa, wykorzystywany jest też jako drzewo uliczne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny