Świecznica (Cimicifuga) – opis, uprawa, wymagania

To bylina należąca do rodziny jaskrowatych. Wyróżnia się aż 20 gatunków tej rośliny, które różnią się od siebie kolorem i wysokością. Cimicifuga pochodzi z leśnych terenów Azji, Ameryki Północnej i Europy. Rośnie, tworząc duże kępy różnobarwnych liści. Okres kwitnienia przypada na lipiec, sierpień i wrzesień, a kwiaty są kremowe, rzadziej lekko różowe. Po przekwitnięciu roślina wytwarza mieszki. W Polsce najczęściej spotkać można świecznicę europejska, która jest pod częściową ochroną.

Pluskiwca jest wieloletnią byliną, która preferuje wilgotne stanowiska. Nie lubi bezpośredniej ekspozycji na słońcu, dlatego warto wybrać dla niej cieniste miejsce. Doskonale będzie się czuła pod wysokimi drzewami liściastymi i w sąsiedztwie iglaków. Jeśli jednak nie możemy zapewnić jej idealnych warunków w cieniu, to należy pamiętać o jej częstym podlewaniu i nawożeniu. Świecznica nie lubi zbyt suchej i ciężkiej gleby. Z uwagi na swój długi system korzeniowy, przesadzanie może być kłopotliwe i sprawić, że roślina nie przyjmie się w nowym miejscu. Biorąc to pod uwagę, przesadzanie należy wykonać w ostateczności. Najlepiej tak dobrać miejsce, aby roślina mogła je zajmować na stałe bez konieczności późniejszego przenoszenia.

Pluskwica dobrze wygląda jako samodzielna roślina zajmująca centralne miejsce, ale często sadzona jest w grupach, które robią wrażenie na gościach. Jej kolorystyka sprawia, że do niedawna ciemny i mało atrakcyjny ogród zyskuje nową ciekawą gamę kolorów i nowe życie. Pluskiwca jest odporna na mróz, jednak wymaga okrycia przez warstwę kory lub trocin. Przed zimą powinna mieć ścięte liście i łodygi praktycznie przy samej ziemi, a pozostała część rośliny powinna zostać przykryta wcześniej wspomnianą warstwą kory, która ma chronić korzenie przed ujemną temperaturą. Niektórzy tuż przed zapowiadanymi mrozami przykrywają bylinę włókniną.

Pluskiwca- rozmnażanie i zastosowanie

Pluskiwca to bylina, która rośnie tam, gdzie inne rośliny nie chcą. Ma to swoje ogromne atuty, takie jak wykorzystanie w miejscach eksploatowanych przez iglaki, które są sporym utrudnieniem, jeśli chcemy je połączyć z mniej tolerancyjnymi roślinami, które nie lubią zbyt kwaśnej gleby preferowane przez rośliny iglaste. Dobrze radzi sobie z dużym zacienieniem, dodając atrakcyjności miejscu, w którym ma rosnąć. Nie wiele roślin może z nią konkurować, chociażby ze względu na to, że większość z nich potrzebuje dostępu do słońca. Świecznica w krytycznych dla innych roślin warunkach poradzi sobie znakomicie, dlatego często można spotkać ją na rabatach, których żadne inne rośliny nie chcą rosnąć. Z uwagi na swoje nietypowe wymagania, najczęściej można ją spotkać w leśnych ogrodach, lub jako ozdoba murów, ogrodzeń czy parkanów w zacienionej części działki.

Komponując ją z innymi roślinami, należy pamiętać o jej sporych rozmiarach i wybierać dla niej miejsca za innymi roślinami, a nie przed, gdyż jej rozmiary zasłonią wszystkie mniejsze okazy. Równie często, jak pod drzewami, można ją spotkać w zestawieniu z funkiami, paprociami, hortensjami i zawilcami.

Długie łodygi kwitnącej świecznicy i białe pnące się w górę kwiaty, czy świecznica jest odporna na niskie temperatury
Skąd pochodzi świecznica i jakie są jej najpopularniejsze odmiany, gdzie w Polsce można spotkać świecznice

Rozmnażanie Świecznicy wykonuje się przez podział kłączy. Najlepszą porą do jego wykonania jest wczesna wiosna lub jesień, tuż po przekwitnięciu. Bardziej wprawieni ogrodnicy mogą spróbować rozmnażania przez wysiew nasion, jednak okres oczekiwania może być bardzo długi i najszybciej nowa sadzonka posieje się samoistnie. Wówczas możemy ją przesadzić w odpowiednie miejsce. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy pluskwicy groniastej.

Ciekawe odmiany pluskiwcy i cena sadzonki

Świecznica posiada wiele gatunków, które cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób, które posiadają dość problematyczne ogrody. Nie każdy może cieszyć się jasnym kawałkiem ziemi z idealną glebą. Uprawa takich miejsc może okazać się ogromnym wyzwaniem, jednak każdy przy odrobinie wiedzy, może tak dopasować rośliny, aby cieszyły oko i były odporne na panujące w ogrodzie warunki.

Świecznica groniasta (Cimicifuga racemosa), to bylina pochodząca z Ameryki o wzniesionym pokroju. Jej brunatny kolor wspaniale komponuje się z innymi jasnymi roślinami posadzonymi w sąsiedztwie. Okres kwitnienia przypada na koniec lata i wytwarza wówczas bardzo duże wiechowate kwiatostany, które składają się z drobnych kwiatów. Jej właściwości lecznicze sprawiają, że chętnie stosowana jest przez osoby zmagające się z dolegliwościami reumatycznymi i z menopauzą

Świecznica prosta Brunette (Atropurpurea), To roślina o wyprostowanych kępach. Wiosną liście Świecznicy są brązowe bądź purpurowe, jednak z upływem czasu zielenieją. Z uwagi na jej kolor, jej potoczna nazwa to świecznica purpurowa. Okres kwitnienia pluskiwcy przypada na jesienne miesiące takie jak wrzesień i październik. Wypuszcza wtedy niezwykle długie pędy, na których pojawiają się wąskie cylindryczne kwiatostany. Kwiat ma kolor kremowy i ozdabiają go białe pręciki.

Cena za sadzonki tej rośliny waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i zależne są od wybranej odmiany, a także koloru. Świecznica prosta brunette inaczej purpurowa, jest zdecydowanie droższa, z uwagi na swój niezwykle efektowny pokrój. Najłatwiej można ją kupić przez internet, w sprzedaży stacjonarnej pojawia się niezwykle rzadko. Jednak można je znaleźć w lepszych sklepach ogrodniczych. Bardzo rzadko pojawia się w marketach. Mimo wszystko warto zastanowić się nad posadzeniem jej w naszym ogrodzie, jeśli posiadamy część, która bez względu na warunki atmosferyczne jest zacieniona.

Świecznica posiada swój domowy odpowiednik. Jej mianem określana jest sercolistna ceropegia woodii, który jest rośliną tworząca piękne zwisające pędy. Ta zachwycająca roślina o oryginalnym wyglądzie, podbiła serca wielu miłośników domowej zieleni, szczególnie tych, którzy potrafią stworzyć kwiatom domowy spartańskie warunki. Ceropegia dobrze radzi sobie z okresowym brakiem wody i szybko regeneruje się po jej ponownym otrzymaniu. Podobnie jak świecznica nie lubi bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne, a postawiona w jednym miejscu nie lubi zmian, które zazwyczaj przypłaca gubieniem liści.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny