Świerk

Świerk to wiecznie zielone drzewo iglaste z rodziny sosnowatych. Grupa obejmuje około 35 gatunków roślin. Naturalnym środowiskiem świerku są chłodne i umiarkowane tereny półkuli północnej. Jedynym gatunkiem występującym dziko w Polsce jest świerk pospolity. Rośnie na północnym-wschodzie oraz południowej części naszego kraju. Ponadto można go spotkać na terenach rozciągających się od Norwegii do Rosji oraz w Alpach.
Jak przedłużyć żywotność choinki w domu? Sprawdzone sposoby
Jak przedłużyć żywotność choinki w domu? Sprawdzone sposoby
Jak zapakować i przewieźć żywą choinkę?
Jak zapakować i przewieźć żywą choinkę?
Najpopularniejsze drzewa iglaste do ogrodu - gatunki, polecane sadzonki, ciekawostki
Najpopularniejsze drzewa iglaste do ogrodu - gatunki, polecane sadzonki, ciekawostki
Świerk w ogrodzie - rodzaje, odmiany, pielęgnacja, uprawa i inne porady
Świerk w ogrodzie - rodzaje, odmiany, pielęgnacja, uprawa i inne porady

Świerk - popularne drzewo iglaste w polskich ogrodach - opis i informacje

Świerk to drzewo, które kojarzy się przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia jako choinka. Warto jednak wiedzieć, że świetnie się nadaje do posadzenia w ogrodzie. Jego pokrój i piękne igły stanowią ciekawą dekorację na lata. Jego uprawa i pielęgnacja nie sprawiają żadnych problemów. Z tego względu poznanie większej porcji informacji o świerku to dobry pomysł.

Ciekawe drzewa iglaste

Świerk jest wiecznie zielonym drzewem iglastym reprezentującym rodzinę sosnowatych. W skład tej grupy wchodzi około 35 gatunków roślin. Naturalnym środowiskiem świerku są tereny półkuli północnej o chłodnym i umiarkowanym klimacie. W naszym kraju w stanie dzikim występuje jedynie świerk pospolity. Rośnie na północnym-wschodzie oraz południowej części naszego kraju. Można go spotkać na terenach rozciągających się od Norwegii do Rosji, w Alpach, Sudetach, Karpatach i Bałkanach.

Odmiana pospolita odznacza się dość regularnym, smukłym i stożkowym pokrojem. Dzięki temu dobrze sprawdza się, jako ozdoba ogrodu oraz bożonarodzeniowa choinka. Rosną na nim krótkie i bardzo gęste igły. Dodatkową atrakcją są dość długie szyszki osiągające nawet 15 cm. Mimo tego posadzenie świerku pospolitego w ogrodzie należy dobrze przemyśleć. To drzewo może osiągnąć nawet 50 metrów wysokości.

Świerki to drzewa iglaste występujące w różnych odmianach. Jedną z nich jest świerk serbski, choć ta nazwa jest nieco myląca. Roślina pochodzi, bowiem z Bośni. Charakteryzuje się niepowtarzalnym pokrojem, bardzo wąskim ze szpiczastą koroną. Z drzewa wyrasta wiele gałęzi ozdabianych przez ostre igły i drobne, bordowe szyszki.

To jednak nie jedyna ciekawa odmiana. Na uwagę zasługuje też świerk srebrny naturalnie występujący w Górach Skalistych. Jest to wolno rosnące, niskie drzewo niewymagające skomplikowanej pielęgnacji. Jego szaro zabarwione igły rozwijają się w dużym zagęszczeniu. Obok nich wytwarzają się krótkie szyszki o długości około 8 cm.

Opisane powyżej drzewa iglaste cieszą się dużą popularnością. Jednakże w ogrodzie można posadzić mniej znane odmiany. Przykładem może być odporny na cień świerk kaukaski. Miłośnicy wysokich drzew znajdą dla siebie świerk syberyjski lub biały. Za to najbardziej odporna na mróz jest odmiana czarna.

Świerk zwyczajny – najlepsze stanowisko i sadzenie

Świerk zwyczajny, podobnie jak inne odmiany, nie jest bardzo wymagającą rośliną. Jego naturalnym środowiskiem są przecież górzyste tereny gdzie gleba nie jest zasobna w składniki odżywcze. Jednakże drzewa iglaste uprawiane w ogrodach mają nieco większe potrzeby. Optymalne stanowisko powinno być nasłonecznione, ale nie za gorące. Zbyt duża ilość promieni słonecznych sprawi, że roślina skarłowacieje i straci igły. Trzeba też pamiętać, że niektóre odmiany wolą cień.

System korzeniowy świerka najlepiej przyjmie się w glebach piaszczysto-gliniastych. Ziemie piaszczyste nie są najlepszym wyborem. Przez nie drzewo może nie mieć dostępu do wystarczających ilości wody. Z drugiej strony nadmiar wilgoci źle wpływa na system korzeniowy świerka. Dodatkowo świerk zwyczajny nie powinien być sadzony na stanowisku przesuszonym czy zanieczyszczonym. Jest jeszcze jedna ważna informacja dla przyszłych hodowców. Świerk jest wrażliwa na kurz i zanieczyszczone miejskie powietrze. W związku z tym istnieje zagrożenie, że nie będzie się rozwijał w dużym mieście.

Najlepszym terminem sadzenie opisywanego iglaka to jesień aż do pierwszych przymrozków. W zasadzie wszystkie gatunki świerku szybko się przyjmują i tolerują przesadzanie. Jeżeli chodzi o samo sadzenie to nie sprawi większych problemów. W sklepach można nabyć sadzonki dobrej jakości co znacznie ułatwia zadanie. Najczęściej są uprawiane w pojemnikach, choć można odnaleźć wersje balotowane lub z odsłoniętym korzeniem.

Sadząc należy pamiętać, że system korzeniowy świerka jest spory. Zatem konieczne jest wykopanie dołka o dużych rozmiarach. Takich by dało się swobodnie rozłożyć korzenie. Dno dołu trzeba dokładnie spulchnić. Po delikatnym umieszczeniu rośliny wewnątrz otworu, ziemię trzeba dobrze ubić i podlać. To sprawi, że system korzeniowy świerka dobrze się przyjmie.

Uprawa i pielęgnacja świerku

Świerk zwyczajny nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację. Jednym z zabiegów jest sporadyczne nawożenie. W pierwszych latach po posadzeniu nie trzeba go przeprowadzać. Tylko starsze rośliny warto wzmocnić niezbyt dużą dawką nawozu. Najlepiej sprawdzają się środki mineralne, specjalnie stworzone dla iglaków. Nie zaleca się stosowania obornika

Nawożenie jesienne zasilenie rośliny składnikami odżywczymi sprawi, że igły będą zielone przez całą zimę. Hodowca musi zaopatrzyć się w preparat o zwiększonej zawartości fosforu. Przyda się też specjalny nawóz utrzymujący kwaśne odczyn podłoża. To ważne, ponieważ świerki czują się najlepiej w takiej właśnie ziemi.

Nawożenie to istotny zabieg, nie jest jednak najważniejsze. Przycinanie drzewa odgrywa największą rolę. Wiele odmian świerku rozrasta się bardzo szybko. Regularne i prawidłowo prowadzone skracanie gałęzi pozwoli ładnie uformować roślinę. Będzie wyglądać pięknie za sprawą gęstych pędów i mocnego wybarwienia. Dlatego też przycinanie wykonuje się wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Ten zabieg polega na usuwaniu wszystkich zniszczonych, złamanych i chorych pędów. Wiosna jest też terminem przeprowadzenia cięcia regulującego wysokość drzewa.

Przy regulacji wzrostu trzeba skupić się na eliminowaniu młodych przyrostów. Starsze, zdrewniałe gałęzie regenerują się bardzo powoli.

Skracaniu podlegają też pędy wchodzące w kontakt z innymi roślinami. To szczególnie ważne w przypadku świerków spełniających rolę żywopłotu. W przypadku bardzo bujnego rozrostu, można przeprowadzić dodatkowe przycinanie latem. W jego trakcie należy zachować szczególną ostrożność. Każdą skróconą gałąź trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć. W przeciwnym wypadku świerk stanie się podatny na liczne choroby roślin. Niebezpieczne są zwłaszcza patogeny grzybowe. Jeżeli zaś gałęzie zostały zaatakowane przez mszyce, bezwzględną koniecznością jest ich usunięcie.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij