Świerk acrocona – charakterystyka

Świerk acrorocna (Picea acrocona) jest odmianą, która została odkryta w 1980 roku. Miało to miejsce w szwedzkim lesie. Dlatego można powiedzieć o powstaniu naturalnej odmiany, która samodzielnie dostosowała się do pewnych warunków klimatycznych. Jest to drzewo, które osiąga maksymalną wysokość 5 metrów, a także do 3 metrów rozpiętości. Abies acrocona wyróżnia się stożkowym, choć nieco nieregularnym pokrojem. Igły nie są dość długie, ponieważ wynoszą od 1 do 3 cm długości. Wyróżniają się zaostrzonymi końcówkami, a także ciemnozielonym zabarwieniem.

Jednak prawdziwą cechą charakterystyczną świerku są oczywiście szyszki. Wyrastają one na końcach pędów. Ich wyróżnikiem jest czerwony odcień, który dość mocno kontrastuje na tle zielonego igliwia. Na końcach pędów znajdują się dość liczne skupiska szyszek. Możemy rozróżnić ich dwa rodzaje. Małe nie posiadają nasion. Natomiast wydłużone i znajdujące się w bocznych partiach gałęzi, są przeznaczone do dalszego rozmnażania. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o iglakach w ogrodzie.

Sadzonki świerka – uprawa

Uprawa świerka acrocona nie jest wymagająca. Drzewo świetnie poradzi sobie na gliniastym podłożu. Warto jednak zadbać, by było ono wzbogacone o próchnicę. Dodatkowo świerk pospolity doskonale czuje się na wilgotnym podłożu o kwaśnym odczynie. Najlepiej sadzonki świerka poradzą sobie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Drzewo odnajdzie się zarówno w mniejszych ogrodach, jak i również na dużych powierzchniach. A może zainteresują cię także artykuły o krzewach iglastych do ogrodu?

Zbliżenie gałązki świerku pospolitego, czyli świerk acrocona, którego uprawa ani pielęgnacja nie jest uciążliwa
Świerk acrocona – opis, ceny, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Jeżeli jednak Picea acrocona ma być drzewem posadzonym w pobliżu aglomeracji, to warto rozważyć tę opcję. Niestety zanieczyszczenia miejskie, nie wpływają korzystnie na tę odmianę świerku pospolitego. Wybierając najlepsze miejsce dla sadzonki, warto rozważyć osobne stanowiska na trawniku, skalniaki, albo też kompozycje japońskie. A może zainteresuje cię także artykuł o świerku srebrnym?

Świerk z czerwonymi szyszkami – pielęgnacja

Pielęgnacja Abies acrocona wcale nie jest taka trudna. Ponieważ drzewko nie wymaga specjalnego przycinania, a także specjalnego nawożenia. Jednak ta odmiana świerka niezbyt dobrze znosi zbyt długotrwałą suszę. Dlatego w czasie upalnych dni, koniecznie należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Dodatkową zaletą świerku acrocona jest jego mrozoodporność. Dzięki temu nie musimy specjalnie przygotowywać drzewa do niskich temperatur.

Rozmnażanie świerku jest możliwe przez nasiona, które zbieramy wczesną jesienią. Jednak należy pamiętać, że jest to proces długotrwały i nie zawsze kończy się sukcesem, ponieważ nasiona nie zawsze kiełkują, wydając młode siewki. Zdecydowanie bardziej opłaca się zakupić gotowe sadzonki. Ich cena waha się w zależności od wysokości i wieku drzewka. Zatem za sadzonki możemy zapłacić już od 50 złotych. W zamian jednak zyskujemy zdrowe i wypielęgnowane drzewko, które sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzewach iglastych do ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny