Świerk białobok, czyli świerk kłujący - charakterystyka rośliny

Świerk białobok to jedna z odmian świerka kłującego, nazywanego też świerkiem srebrnym. To drzewo o małym przyroście należy do rodziny sosnowatych - Pinaceae. Roślina ta znaleziona została przez dendrologa Jana Białoboka, który odnaleziona została już przed II Wojną Światową w Lublinie.

Picea pungens 'Białobok', bo taka jest jej nazwa łacińska, początkowo ma formę krzewu, lecz w trakcie dojrzewania staje się drzewem osiągającym do 5 m wysokości. Jest to odmiana karłowa, której przyrost jest powolny. Przez 10 lat przyrost wynosi około 2 m. Pokrój młodych roślin jest bardzo regularny, ale z wiekiem robi się luźniejszy.

Bardzo atrakcyjnym elementem są młode przyrosty. Igły na młodych przyrostach są żółtawe, a z końcem zimy, nie odróżniają się już od reszty szaro- niebieskich igieł. Świerk srebrny m a igły sztywne, nastroszone, kłujące i osiągające do 3 cm długości. Szyszki natomiast są miękkie, elastyczne, walcowate, jasnobrązowe i osiągają od 6 do 10 cm długości. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o iglakach w ogrodzie.

Świerk białobok (świerk kłujący) - uprawa


Świerk kłujący białobok nie ma dużych wymagań glebowych. Doskonale radzi sobie jako drzewko bonsai, jest odporny na mrozy, susze, upały oraz zanieczyszczenia powietrza. Należy jednak uważać na miejsca ocienione i późnowiosenne przymrozki, na które jest wrażliwy.

Gałązka świerka białobok lub świerk srebrny czy też świerk kłujący białobok  oraz jego opis, uprawa, wymagania, sadzenie, stanowisko, pielegnacja - porady
Świerk białobok - cena, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, przyrost, przycinanie

Sadzonki, jak i drzewka bonsai Picea pungens powinny być sadzone na stanowiskach słonecznych. Dobre będą gleby dostatecznie wilgotne, próchnicze, o odczynie lekko kwaśnym do kwaśnego. Świerk srebrny poradzi sobie również na glebach jałowych, piaszczystych, suchych i zasadowych.

Pielęgnacja świerka kłującego białoboka nie jest trudna, tak samo, jak w przypadku Picea abies. Zarówno Picea pungens, jak i Picea abies wymagają usuwania uszkodzonych i zniszczonych gałęzi. Poza tym nie wolno sadzić go w zwartych grupach, co spowodowałoby zacienienie gałęzi. A może zainteresuje cię także artykuł o świerku srebrnym?

Polecane nawozy do iglaków - sprawdź je!

Świerk białobok i jego zastosowanie

Świerk srebrny, jak i pospolity (Picea abies), to drzewa chętnie wykorzystywane do nasadzeń w parkach i zieleni miejskiej. Świerk białobok w formie bonsai jest bardzo popularnym zastosowaniem do ogrodów chińskich i japońskich. Ceny sadzonek bonsai są niestety wyższe od cen sadzonek za tradycyjne formy drzewa.

Cena przeciętnej sadzonki waha się od około 45 do 65 zł. Świerk białobok jest idealnym drzewem do skwerów miejskich, zieleńców, rabat oraz małych i dużych ogrodów. Doskonale prezentuje się jako soliter, co podkreśla jego pokrój, ale również sadzony może być w luźnych grupach.

Jak widać, świerk kłujący białobok to idealne drzewo do każdego ogrodu. Ważne jest natomiast, by podczas kupowania sadzonek zwrócić uwagę, czy są one dobrze ukorzenione i nie mają żadnych oznak chorobowych oraz, czy nie widać na nich szkodników. Przy małym wysiłku, zyskamy piękną ozdobę swojego ogrodu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzewach iglastych do ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny