Świerk conica - opis rośliny i jego cech charakterystycznych

Świerk biały to iglak, który często nazywany jest świerkiem karłowym, tak jak inne świerki, należy do rodziny sosnowatych - Pinaceae. To zimozielone drzewo żywiczne występuje naturalnie w Ameryce Północnej, a w szczególności na górach w Kanadzie. Jego łacińska nazwa to Picea glauca 'Conica'. Jest to drzewo bardzo często wykorzystywane w ogrodach i parkach.

Konica to odmiana karłowa świerku białego, która charakteryzuje się stożkowatym i zwartym pokrojem. Jej wzrost jest powolny i maksymalnie osiągnie od 3 do 4 m wysokości. Kora tego iglaka jest brązowa i złuszcza się drobnymi płatami (wygląda to bardzo efektywnie), natomiast jego pień jest prosty. Pędy są o jasnej barwie, cienkie i bruzdowane, a na wierzchu można zauważyć na nich charakterystyczny dla tego drzewa nalot. System korzeniowy, tak jak u innych iglaków jest płaski.

Interesujące jest to, że ta roślina nie posiada szyszek. Jednak i bez nich Picea glauca 'Conica' jest atrakcyjnym iglakiem. Pojedyncze gałązki ułożone są w okółkach, a na nich znajdują się miękkie, krótkie i nastroszone igły, których barwa jest jasnozielona. W przekroju są one romboidalne, a ich koniec jest zaostrzony. Osadzone są one na trzonkach, lecz szybko opadają po zasuszeniu drzewa. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.

Świerk conica - jak wygląda jego uprawa?

Świerk karłowy jest łatwy w uprawie. Bez problemu będzie wyrastał w ogrodzie o dużych rozmiarach, ale także w ogrodach mniejszych. Warto zapewnić mu tylko potrzebne wymagania dotyczące stanowiska oraz gleby. Dodatkową zaletą jest też nieduża pielęgnacja, której wymaga ten iglak.

Picea glauca 'Conica' może być rozmnażany zarówno z nasion, a także z sadzonek. Należy mu wtedy zapewnić możliwie jak najlepsze warunki. Dlatego glebami, jakie wybierzemy, będą gleby dostatecznie wilgotne i średnio żyzne. Na tych zdecydowanie lepiej się rozwija.

Młody świerk biały czy też świerk conica w ogrodzie oraz porady dotyczące jego uprawy i pielęgnacji, wymagania co do stanowiska
Świerk biały Conica (Picea glauca Conica) - uprawa, pielęgnacja, choroby, porady

Stanowiska powinny być słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Ważne, by wilgotność powietrza była dość wysoka. Pielęgnacja konici nie jest trudna. Roślina jest odporna na mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Warto jednak uważać na suszę i upały, ponieważ świerk biały jest na nie bardzo wrażliwy. W trakcie susz i przy dużych upałach, jego pędy powoli usychają. Bardzo to szkodzi roślinie, ponieważ wtedy opadają jej igły. Wszelkie czynności związane z asymilacją są wtedy niemożliwe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o świerku sitajskim?

Ze względu, że świerk karłowy ma pokrój stożkowaty, nie trzeba przycinać już jego pędów w celu modelowania. Warto jednak tak jak w przypadku innych świerków usuwać zniszczone, wyschnięte, połamane i niepotrzebne gałęzie, które niepotrzebnie psują tylko urok tego drzewa. Poprzez złe cięcie można zaszkodzić roślinie i sprawić, że cały pokrój się zdeformuje.

Świerk conica - możliwe choroby oraz jego zastosowanie

Tak jak każda roślina, tak też i konica nie jest niestety odporna na wszystkie choroby i szkodniki. Choroba, która najczęściej ją atakuje, to zgnilizna korzeni i pędu, spowodowana zbyt dużą ilością wilgoci i wody w glebie. Kiedy drzewo sadzone jest na terenach zalewanych, możliwość wystąpienia tego zjawiska jest bardzo duża. Całe drzewo może z tego powodu zacząć gnić, aż w końcu całe ulegnie zniszczeniu.


Picea glauca 'Conica' jest bardzo często atakowana przez roztocza, jakimi są przędziorki. Warto znać opis, jak wyglądają i co powodują te szkodniki. Przędziorki są niewidoczne gołym okiem. Ich barwa jest zielona, czerwona lub pomarańczowa. Ich kształt jest owalny i lekko wydłużony. Sprawiają, że drzewa zaczynają robić się rude w dość szybkim tempie. Zniszczenie miękiszu igieł ogranicza asymilację. Igły wtedy zasychają i odpadają. Obecność przędziorków można poznać po charakterystycznej pajęczynce, jaką wytwarzają na spodzie igieł. Zwalcza się je akarycydami - środkami ochrony roślin przed roztoczami, które należą do grupy zoocydów. Sprawdź także ten artykuł o uprawie świerku srebrnego.

Świerk biały jest iglakiem stosowanym do małych i dużych ogrodów. Bardzo często spotykany jest także w parkach. Można go sadzić pojedynczo, ale także i w grupach, gdzie wygląda bardzo atrakcyjnie. Jest świetnym rozwiązaniem do ogrodów wrzosowych oraz geometrycznych. Idealnie nadaje się do nasadzeń w zieleni miejskiej oraz jako żywopłot.

Świerk conica jest bardzo dobrym rozwiązaniem praktycznie do każdego ogrodu. Przy małym wysiłku będzie doskonałym drzewem nawet dla początkujących ogrodników, niemających dużego pojęcia o uprawie roślin. Można go komponować w różny sposób z niskimi roślinami okrywowymi. Najlepiej, gdy będą one o liściach kontrastujących, co nada zupełnie innego wymiaru roślinie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o świerku acrocona.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny