Świerk brewera – charakterystyka

Świerk brewera (Picea breweriana) jest gatunkiem zaliczającym się do rodziny sosnowatych. Jego naturalnym środowiskiem są tereny zaliczające się do Stanów Zjednoczonych. Jednak bardzo dobrze zadomowił się również w warunkach europejskich, przez co możemy podziwiać go w ogrodach, a także w parkach. Pendula jest drzewem o wysokości do 35 metrów, wyróżniającym się pokrojem stożkowym. Dodatkowo gałęzie swobodnie zwisają, dlatego właśnie mamy do czynienia z zamienną nazwą świerku płaczącego.

Igliwie jest dość miękkie w kolorze ciemnozielonym, osiągające do 3 cm długości. Jego cechą charakterystyczną są dwa białe paski, znajdujące się pod spodem każdej igły. Po okresie kwitnienia pojawiają się dość długie, cylindryczne szyszki. Ich długość wynosi do 12 cm. Dodatkowo wyróżniają się jasnym odcieniem brązu, przez co stanowią bardzo ciekawą dekorację w ogrodach i parkach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o iglakach w ogrodzie.

Świerk brewera - uprawa w ogrodach i obecność w parkach

Uprawa świerku płaczącego nie stwarza większego problemu. Ponieważ wystarczy zapewnić mu odpowiednie stanowisko, a drzewo doskonale dostosuje się do zapewnionych mu warunków. Świerk płaczący najlepiej będzie czuł się na słonecznym oraz osłoniętym stanowisku. Chociaż pendula poradzi sobie praktycznie każdym typie podłoża, najlepiej jest mu wygospodarować gliniasto-piaszczystą glebę z domieszką próchnicy. Na pewno podłoże powinno być przepuszczalne z zapewnionym umiarkowanym nawodnieniem. A może zainteresują cię także artykuły o krzewach iglastych do ogrodu?

Świerk brewera doskonale czuje się zarówno na osobnych stanowiskach, jak i też w skupisku innych drzew. Ten gatunek świerka wykorzystywany jest nie tylko jako drzewo ozdobne do małych i średnich ogrodów. Świerk płaczący wyśmienicie nadaje się do nasadzeń w parkach oraz innych zielonych zakątkach. A może zainteresuje cię także artykuł o świerku srebrnym?

Pielęgnacja i cena sadzonek świerku brawera

Jak już wcześniej wspomniano, świerk brewera zalecany jest przede wszystkim osobom z dużymi pokładami cierpliwości. Ponieważ roczny przyrost nie jest zbyt duży. Jednak sama uprawa ze względu na walory estetyczne drzewa, a także minimalną ilość zabiegów pielęgnacyjnych, jest wyjątkowo opłacalna. Świerk jest drzewem mrozoodpornym, dlatego nie wymaga on specjalnego przygotowania na sezon zimowy. Jednak na pewno dobrze zapewnić mu ściółkowanie. Dodatkowo nie musimy się martwić o przycinanie gałęzi, ponieważ ten gatunek świerku kompletnie tego nie potrzebuje.

Jeżeli chodzi o ceny sadzonek, to są one jak najbardziej przystępne. Za nieduże sadzonki o wysokości do 15 cm, cena wyniesie ok. 5-6 złotych. Natomiast cena od 50 do 60 zł dotyczy sadzonki o wysokości ok. 0,5 metra. Dlatego znajdziemy zarówno tańsze, jak i droższe egzemplarze. Jedynie mniejsze sadzonki, będą wymagać od nas zdecydowanie większego nakładu cierpliwości, by doczekać się ich wzrostu do okazałego drzewa. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzewach iglastych do ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny