Świerk czarny (Picea mariana)

Picea mariana – charakterystyka świerku

Świerk czarny nana jest drzewem smukłym, o nieco wąsko-stożkowatym pokroju. Igły świerka są kłujące i pokryte woskowatym nalotem, a w swoim przekroju kwadratowe. Co interesujące, pod spodem widnieje na nich charakterystyczny, błękitny paseczek! Szyszki drzewa są drobne i wydłużone, o barwie fioletowo-brunatnej. Swoim wyglądem przypominają nieco szyszki modrzewia. Ciekawym jest fakt, iż często rosną na drzewie nawet… kilkadziesiąt lat! Najbardziej kontrowersyjny jest jednak ich wysiew. Świerk czarny nie uwalnia bowiem nasion, gdyż do rozmnażania potrzebuje… pożaru!

Na naturalnym stanowisku drzewo jest w stanie dorosnąć do 20 metrów wysokości i aż 270cm obwodu pnia. Pędy zazwyczaj są w nim koloru żółtawego bądź czerwono-brązowego. Gatunek, jakim jest świerk czarny nana jest w naszym kraju bardzo rzadko uprawiany mimo to, że raczej nie należy do wybrednych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o świerku srebrnym?

Wymagania i uprawa świerka czarnego

Świerk czarny najkorzystniej uprawiać jest w słonecznym miejscu, lekko osłoniętym od wiatru – wówczas igły drzewa są cudownie wybarwione. Świerk uwielbia żyzne podłoże, a także umiarkowanie wilgotne. Może rosnąć również w bagnistym miejscu – czyli tam, gdzie lubią rozrastać się jesiony, olsze czy wierzby. Jest to gatunek odporny na mróz, zatem można go wysadzać wczesną wiosną.

Należy pamiętać, iż nadmiernie zacienione miejsce jest dla świerka dość zgubne – igły mogą wówczas wypadać i słabo się wybarwiać, a nawet złapać jakąś grzybową chorobę. Najlepiej jest decydować się na sadzonki świerków z uformowaną już bryłą korzeniową.

Pielęgnacja drzewa, jakim jest świerk czarny

Najważniejsze w pielęgnacji jest podlewanie świerków – zwłaszcza, gdy rosną w ogrodzie. Należy to robić nawet zimą, oczywiście w umiarkowanie ciepłe dni. Podlewanie drzew zimą zapobiega bowiem występowaniu suszy fizjologicznej! Szczególną uwagę trzeba także poświęcić mszycom, ponieważ są to szkodniki dość mocno zagrażające świerkom. Sprawdź także ten artykuł o uprawie świerku koreańskiego.

Świerk czarny z łaciny picea mariana w stanie wolnym w Ameryce oraz jego wymagania, uprawa, pielęgnacja i przycinanie
Świerk czarny (Picea mariana) – wymagania, uprawa, przycinanie, porady

Regularne podlewanie i nawożenie najważniejsze jest zwłaszcza w pierwszych latach uprawy świerków czarnych. Drzewa te dość dobrze reagują na nawozy organiczne oraz ściółkowanie. Młode świerki należy regularnie traktować gnojówkami ekologicznymi (najlepiej z roślin), żeby zapobiegać chorobom bądź wspomnianym wcześniej mszycom.

Picea mariana – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Żywopłot ze świerków, czyli przycinanie

Jeżeli świerk czarny ma tworzyć w ogrodzie żywopłot, należy sadzić drzewa w jednym rzędzie co ok. 50cm. Z kolei w dwóch rzędach możesz umieścić je wówczas, gdy chcesz mieć bardziej zwarty żywopłot. Pamiętaj jednak, że świerki są z natury dość gęste, więc jeden rząd powinien w zupełności wystarczyć. Taki żywopłot możesz przycinać dopiero po kilku latach, gdy świerki nieco urosną – staraj się, żeby nie przekroczyły w tym czasie 2 metrów wysokości, bo będzie zwyczajnie… trudno je obciąć.

Skracaj pędy o maksymalnie 20 cm, najlepiej późną wiosną – jeszcze zanim drzewa rozpoczną wegetację. W pielęgnacji takich okazów jak świerk ważne jest regularne przycinanie, a najodpowiedniejsza pora roku to właśnie wiosna. Wówczas możesz nadać swojemu żywopłotowi kształt trapezu w taki sposób, aby rosnące nad ziemią gałązki otrzymały lepsze oświetlenie. Nie należy ciąć świerków czarnych później niż w sierpniu, ponieważ mogą wówczas źle przezimować. Pamiętaj więc, że wczesne cięcie wpływa na ostateczne zagęszczenie żywopłotu! Oczywiście, ważne jest usuwanie starych, chorych i zdrewniałych gałęzi – jeżeli nie będziesz tego robić, w tym miejscu drzewo się przerzedzi i… nie wypuści nowych pędów. Co najgorsze, przycinanie świerków w terminach dalszych niż sierpień spowoduje, że drzewo stanie się mniej odporne na mróz! A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie świerku wężowego?

Narzędzia, jakich będziesz potrzebować do przycinania świerków, to drabina oraz nożyce do żywopłotu – mogą być elektryczne. Zabieg przycinania z takimi nożycami potrwa wówczas bardzo krótko! Zadbany świerk czarny będzie zachęcająco witać gości w ogrodzie oraz na pewno wzbudzi ciekawość niebanalnym kształtem, jaki mu nadasz.

Świerk czarny a zastosowanie

To przepiękne drzewo doskonale wygląda zarówno w parku, jak i dużym ogrodzie. Możesz sadzić je zarówno jako pojedynczy egzemplarz bądź grupowo – właśnie w formie żywopłotu. Świerk czarny jest wręcz idealny do wykorzystania na swego rodzaju ścianę chroniącą przed wiatrem bądź dekorację np. oczka wodnego czy małego stawu w ogrodzie. Imponująco wygląda także jako dekoracja skalników, wrzosowisk, trawników bądź kwietnych rabat. Szkoda tylko, że nadal jest to roślina dość mało popularna w Polsce. Naprawdę warto zastanowić się nad wysianiem świerka czarnego i nadaniem za jego pomocą bardzo nietuzinkowego wyglądu swojemu ogrodowi! Sprawdź także ten artykuł o uprawie świerku białego Conica.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny