Świerk inversa, czyli świerk płaczący

Jak wygląda drzewo świerku pospolitego?

Ten dobrze znany wszystkim świerk pospolity posiada bardzo oryginalną formę – jego gałęzie swobodnie zwisają bowiem w dół. Dorosłe już egzemplarze często przypominają tajemniczą postać z bajki, jak chociażby… zgarbionego czarodzieja! Inversa to drzewo, którego wysokość uzależniona jest od wysokości palika, do którego przywiązuje się przewodni pęd – właśnie to zastosowanie pozwala zwisać bocznym gałązkom pionowo do dołu. A więc podwiązując jedną silną gałąź, można podwyższyć drzewo na dowolną wysokość. Jeżeli nie podwiążesz wierzchołka, będzie on zwisać i zacznie rosnąć do… dołu. Szyszek z kolei nie zawiązuje się niemal nigdy. Igły świerka są spłaszczone i barwy ciemnozielonej z połyskiem. Co ciekawe, picea abies tego gatunku może mieć ponad sto lat oraz wysokość do 8 metrów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o świerku srebrnym?

Świerk pospolity - uprawa i wymagania glebowe

Świerk inversa najlepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych i świeżych, oczywiście z dostępem do wody – jednak nie na terenie podmokłym. Gleba powinna mieć także zasobność próchnicy i być lekko kwaśna. Wymagania świerka są dość wysokie, bo nie może on np. urosnąć tam, gdzie nie ma gleby piaszczystej lub w miejscu narażonym na suszę czy z zanieczyszczonym powietrzem. Świerk pospolity preferuje stanowiska nasłonecznione, jednak nieco chłodniejsze i z dość wilgotnym mikroklimatem. Picea abies inversa to gatunek mrozoodporny, który rzadko choruje – z powodzeniem możesz więc hodować go w ogrodzie!

Sam świerk płaczący wzrasta tempem umiarkowanym, bo ok. 20cm na rok. Najlepiej dbać o niego w miejscu osłoniętym przed silnym wiatrem, lecz wystawionym na pełne słońce. Wręcz idealnie, jeżeli obok będzie znajdował się zbiornik z wodą, ponieważ świerk inversa lubuje się w wilgotnym powietrzu. Kiedy będziesz troszczyć się o swojego iglaka musisz pamiętać o tym, że konieczne jest jego stałe podlewane oraz zraszanie! Oczywiście dobrze jest także – zresztą jak w przypadku większości iglaków – przed posadzeniem zamoczyć doniczkę w wiadrze z wodą (na ok. pół godziny). Bowiem kiedy bryła korzeniowa nasiąknie, to inversa zdecydowanie lepiej zaadaptuje się w nowym otoczeniu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie świerku koreańskiego.

Świerk płaczący i jego wrogowie

Najczęstszymi szkodnikami atakującymi świerk są przędziorki – powodują one żółknięcie oraz opadanie igieł. Kolejnym wrogiem jest ochojnik zielony, który odpowiedzialny jest za powstawanie ananasowatych, wręcz kolczastych galasów u nasady pędów.

Świerk inversa z szyszkami, inaczej świerk pospolity picea abies lub świerk płaczący oraz jego uprawa i pielęgnacja
Świerk inversa (pospolity) – opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Świerk płaczący - co warto wiedzieć?

Rozmnażanie świerków

Oczywiście, świerk inversa można rozmnożyć. Najczęściej robi się to poprzez sadzonkowanie. To proces dość długi, więc potrzeba do niego wiele… cierpliwości. Najwygodniej jest rozmnażać drzewko między sierpniem a wrześniem. Pędy o tej porze roku są bowiem najtwardsze i zdecydowanie bardziej sprężyste niż chociażby wiosną. Jednocześnie są one dostatecznie elastyczne, żeby można było łatwo przyciąć pędy. Do rozmnażania trzeba wybrać tylko jednoroczne pędy, ponieważ zdrewniałe gałązki bardzo trudno ukorzenić. Zachowaj ostrożność, gdyż młode pędy często atakowane są przez choroby!

Możesz pobrać pędy za pomocą ostrego noża lub… energicznie odrywać je rękoma! Na pobranej sadzonce musi być fragment starszego pędu, tzn. piętka i „języczek”. Każda sadzonka powinna mieć długość od 6 do 10 cm – przy dłuższych trzeba odciąć wierzchołek. Pędy nie powinny mieć łusek bądź igieł. Nie wolno także dotykać rany po oderwaniu, gdyż tak można przenieść na drzewko chorobę. Warto jest zawsze używać wysokojakościowej ziemi, żeby zapobiec takim ewentualnościom! Kiedy już posadzisz sadzonkę do gruntu, przetrzymuj ją w ciepłym i wilgotnym miejscu. Korzenie wykształcą się w temperaturze 18-22 st. C. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie świerku wężowego?

Jeżeli nie chcesz „zaczynać od początku”, możesz kupić wyhodowane już sadzonki. Świerk inversa sprzedawany jest zazwyczaj wielkości 20-30 cm (cena ok. 40 zł), 40-60 cm (cena ok. 60 zł), 60-80 cm (cena ok. 80 zł) i powyżej 100 cm (cena powyżej 100 zł, w zależności od wysokości drzewa).

Zastosowanie świerku inversa

Najbardziej efektownie świerk prezentuje się w eksponowanych miejscach, ogrodach skalnych bądź na rabatach z iglastymi roślinami. Doskonale uzupełniać będzie również wolne przestrzenie między niskimi krzewami bądź drzewami, ale też świetnie wkomponuje się we wrzosowisko. Jeżeli lubisz stosować w ogrodzie dość niebanalne metody eksponowania, inversa będzie wspaniałym wyborem! Posiadasz oczko wodne? Świerk inversa doskonale je uzupełni, otulając całość zwisającymi pędami ze swoimi dużymi i bardzo grubymi igłami. Błyszczące i mocno zielone igły dodadzą ogrodowi niesamowitego klimatu! Należy jednak uważać na nie (szczególnie gdy dzieci bawią się w ogrodzie), ponieważ igły świerka inversa są bardzo… kłujące. Sprawdź także ten artykuł o uprawie świerku brewera.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny