Świerk koreański – charakterystyka

Świerk koreański (Picea koraiensis) często mylony jest z jodłą koreańską lub sosną koreańską. Te drzewa różnią się między sobą nie tylko nazwą, ale również wyglądem i wymaganiami uprawowymi. Interesujący nas gatunek drzewa, dorasta do 30 metrów wysokości. Świerk wyróżnia się stożkowym, dość regularnym pokrojem. Cechą charakterystyczną dla świerku koreańskiego, są szyszki o długości do 1,2 cm. Jednocześnie występują one w owalnym kształcie.

Igliwie świerku koreańskiego przybiera kolor ciemnozielony. Krzyżowo ułożone igły, osiągają długość do 2 cm. W odróżnieniu jodła koreańska jest drzewem o igliwiu w jaśniejszym odcieniu zieleni. Dodatkowo jodła koreańska osiąga zdecydowanie mniejszą wysokość. Ponieważ dorosłe drzewa dorastają zaledwie do 8 metrów wysokości. Możemy jednak z powodzeniem zdecydować się na mniejsze odmiany, które idealnie wkomponują się w skalniaki. Jak już wcześniej wspomniano, świerk koreański jest mylony również ze sosną koreańską. Sosna koreańska z kolei wyróżnia się wysokością nawet do 40 metrów. Dodatkowo sosna koreańska posiada cienkie igliwie osiągające długość do 12 cm. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat świerków.

Picea koraiensis – uprawa

Uprawa świerku koreańskiego nie zalicza się do zbyt wymagających. Przede wszystkim drzewo doskonale czuje się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Dodatkowo podłoże powinno być przepuszczalne o kwaśnym odczynie. Sadzonki są odporne na mróz, dzięki czemu nie wymagają specjalnego zabezpieczenia przed sezonem zimowym. Sprawdź także ten artykuł o jodle szlachetnej.

Interesująca nas odmiana świerku, świetnie skomponuje się na przykład z innymi gatunkami świerków. Tutaj na przykład ciekawie zaprezentuje się świerk biały, zwany również kanadyjskim. W odróżnieniu od świerku koreańskiego świerk biały świetnie nadaje się do formowania. Dzięki czemu można uzyskać wybitnie regularny kształt drzewa. A może zainteresuje cię także artykuł o świerku srebrnym?

Świerk koreański – pielęgnacja i choroby

Pielęgnacja świerka koreańskiego, jest bardzo łatwa i przyjemna. Sporą zaletą tego drzewa jest to, że sadzonki możemy umieszczać w podłożu praktycznie o każdej porze roku. Istotne jest jednak to, by podłoże nie było całkowicie zmarznięte. Należy pamiętać również o tym, że roślina przy długotrwałej suszy, może pokazać niedobory wody po swoim wyglądzie. Dlatego zaleca się w tym czasie regularne podlewanie.

Drzewko nie wymaga specjalnego nawożenia. Jak i również nie musimy się martwić o przycinanie gałęzi. Dodatkową zaletą jest to, że świerk koreański jest dość odporny na różnego rodzaju choroby. W ten sposób, mamy do czynienia z dość ciekawym oraz mało wymagającym gatunkiem iglaka. Chociaż zdobycie jego sadzonek jest wyjątkowo trudne, warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie sklepu, w którym świerk koreański będzie pospolity. Drzewo na pewno będzie stanowić niesamowitą dekorację dla naszego ogrodu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.

ikona podziel się Przekaż dalej