Świerk wężowy - co warto wiedzieć?

Świerk pospolity virgata

Jest to drzewko o bardzo luźnym, wręcz ażurowym pokroju. Nazwano go wężowym ze względu na jego charakterystyczne… pędy. Żeby rozwiać wątpliwości, odmiana wężowa dotyczy wyłącznie świerków. Niestety, ale sosna wężowa nie istnieje.

Świerk wzrasta dość silnie, ponieważ jego roczny przyrost osiąga nawet 1 metr – choć jest to maksimum i tak naprawdę większość drzew przyrasta o połowę mniej. W wieku 30 lat może osiągnąć zatem ponad 15 metrów wysokości, ale i około 8 metrów szerokości. Pień jest widoczny, z kolei pędy wyrastają z niego pod kątem prostym. Są wężowate i niemal bez rozgałęzień, a zakończone są pojedynczym pąkiem. Szyszki są nieliczne i wydłużone (maksymalnie do 15 cm), a igły z kolei osiągają do 3 cm długości – będąc sztywne i grube. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.

Fantazyjny wygląd świerka wężowego

Świerk pospolity w odmianie wężowej posiada luźną koronę, która złożona jest z długich i pojedynczych pędów – są one mało rozgałęzione. Istnieje również sporo podtypów świerka wężowego, ponieważ można rozmnażać go siewnie. To powoduje rozszczepienie cech i sporą selekcję wężowych świerków o wyglądzie niemal fantazyjnym, przypominającym na myśl „drzewo prosto z bajki”. Boczne gałęzie drzewa zwisają, tworząc nieco egzotyczną formę. Naprawdę warto zastanowić się nad tym okazem, jeżeli masz dużo… miejsca w ogrodzie.

Świerk wężowy i jego wymagania

Jaki klimat lubi picea abies wężowy?

Świerk wężowy uwielbia glebę świeżą, gliniasto-piaszczystą, ale i chłodne stanowiska – nie przepada za zbyt suchym i zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego nie próbuj sadzić świerka w suchej i piaszczystej glebie bądź w dużym mieście z bogatym rejonem przemysłowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o świerku sitajskim?

Świerk wężowy – kiedy można sadzić?

Jeżeli kupujesz go w pojemniku, możesz sadzić świerk przez cały rok – oczywiście poza okresem, kiedy jest sucho i mroźno. Z kolei, kiedy chcesz zasadzić świerk pospolity virgata w ogrodzie razem z bryłą korzeniową, najlepiej zrobić to wczesną wiosną albo jesienią.

Pamiętaj, że latem świerki są najbardziej narażone na przesychanie, trzeba je wówczas mocno podlewać. Najlepiej zatem wybierać jesień – i to możliwie wczesną. Świerk zdąży się zakorzenić przed zimą dość dobrze i głęboko, a sprzyjać będzie ku temu jesienna wilgotność i niska już temperatura – jednak nadal niezbyt mroźna!

Świerk wężowy - sadzenie drzewa krok po kroku

Odmiana wężowa musi być sadzona (na dworze) z bryłą korzeniową – tzn. ziemią wokół systemu korzeniowego. Jak zatem posadzić świerk wężowy?

  1. Wykop odpowiednio duży dół – w zależności od wielkości bryły korzeniowej. Musi być on 2 razy większy od niej.
  2. Spulchnij dno po wykopaniu dołu (np. za pomocą glebogryzarki).
  3. Włóż do spulchnionej ziemi korzenie świerka (delikatnie!) i zasyp ziemią.
  4. Udeptaj ziemię i obficie ją podlej.
  5. Uzupełnij wszelki ubytek powstały po ubiciu gleby – poziom ziemi musi być równy z poziomem gruntu.

Pamiętaj, że świerk pospolity virgata to jedyna odmiana wężowa wśród iglaków. Nie ma czegoś takiego, jak sosna wężowa. Świerk jest mało odporny na przesuszanie i zanieczyszczone powietrze, zatem potrzebuje w fazie wzrostu sporo uwagi. Sprawdź także ten artykuł o uprawie świerku srebrnego.

Gdzie najlepiej świerk wężowy się odnajdzie?

Każda odmiana świerka picea abies nie lubi suchego, miejskiego i zanieczyszczonego klimatu. Dlatego poleca się sadzić je w parkach, skwerach zieleni miejskich bądź dużych ogrodach tak, by były ładnie wyeksponowane – jednak miały dobre warunki do wzrostu.

Świerk virgata uwielbia słoneczne stanowiska, ale może również rosnąć w półcieniu. Jest także mrozoodporne, a więc nadaje się do ogrodów przydomowych. Przez jego dekoracyjny i dość osobliwy wygląd najlepiej jest sadzić świerk wężowy w dobrze widocznych miejscach, np. w okolicy oczka wodnego bądź wrzosowiska. Drzewko idealnie będzie komponowało się w otoczeniu niskich roślin.

Warto wspomnieć na końcu, że odmiana wężowa to idealne drzewo dla ogrodowych… kolekcjonerów! Można go posadzić jako drzewo samotnie rosnące w najbardziej wyeksponowanej części sporego ogrodu. Szybko przekonasz się, że potrafi ono zrobić ogromne wrażenie!

Ceny świerków wężowych

Oczywiście są adekwatne do rozmiarów zakupionego drzewa. I tak:

  • 30-70 cm – cena między 40 a 70 zł
  • 90-150 cm – cena między 80 a 100 zł
  • 170 cm i więcej – cena od 120 zł wzwyż

Pamiętaj, że…

Ze względu na ciekawy pokrój, świerka wężowego się nie przycina! Przeprowadzić można jedynie przegląd sanitarny. Cięcia sanitarne (jeżeli trzeba je wykonać) najlepiej wykonać po zimie, gdy znikną ujemne temperatury. Trzeba jednak poprawnie zidentyfikować zaschnięte i chore gałęzie, by niepotrzebnie nie ciąć tych „dobrych”.  Zrób to w bezmroźny, pogodny dzień czystymi oraz naostrzonymi narzędziami. Zdrewniałe pędy możesz smarować maścią ogrodniczą z fungicydem (np. Funaben, ok. 20 zł). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o świerku acrocona.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny