Święta a ogród i kuchnia - sezonowe przepisy i poradniki ogrodowo-kulinarne

Jaki związek łączy święta z ogrodem i kuchnią? Wiele dni świątecznych obchodzi się uroczyście. Z tej okazji przygotowuje się smaczne potrawy. Tu mamy już połączenie z kuchnią. Jaką więc rolę odgrywa tu ogród? To właśnie w tym miejscu można uprawiać zdrowe rośliny, które staną się podstawowymi składnikami wspaniałych potraw. Na naszej stronie znajdują się sezonowe przepisy wraz z poradnikami ogrodowo-kulinarnymi. Zachęcamy by się z nimi zapoznać.

Kuchnia świąteczna

Słowo święta jest używane, jako ogólna nazwa dla szczególnych dni występujących w ciągu roku. Nie można przy tym zapominać, że wspomniane dni lub dłuższe okresy powtarzają się regularnie, co rok. Święta trzeba podzielić na dwie podstawowe kategorie. Do pierwszej zaliczają się obchody mające charakter państwowy bądź też narodowy. Chodzi tu o takie dni jak Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada. Druga grupa to święta o charakterze religijnym. Tu od razu na myśl przychodzi mające stałą datę Boże Narodzenie. Równie ważna jest przechodnia Wielkanoc.

Z okazji różnych świąt przygotowywane są sezonowe potrawy. Potrawy, które najlepiej przyrządza się z samodzielnie uprawianych roślin. Z własnej kapusty można przyrządzić polską klasykę, czyli bigos. Tradycyjny jak i w unowocześnionych wersjach. Z buraków wykona się barszcz czerwony, zupę mocno kojarzącą się z Bożym Narodzeniem. To samo można napisać o kompocie z suszu. Z pewnością będzie smakował wyśmienicie, gdy znajdą się w nim samodzielnie wyhodowane i ususzone jabłka oraz gruszki. Przepisy na wymienione dania oraz wiele więcej informacji opublikowaliśmy na naszej stronie. Kolejnym połączeniem ogrodu ze świętami są smaczne weki.

Sezonowe przepisy na weki

Bigos, fasolka po bretońsku czy sałatka śledziowa z burakami to dania, które warto przygotować z samodzielnie uprawianych składników. Najczęściej jednak potrawy tego typu spożywa się w całości w przeciągu świąt. W związku z tym na naszej stronie można znaleźć przepisy na przetwory do słoików. Postoją znacznie dłużej i będzie można z nich skorzystać w dowolnej chwili. Polecany jest na przykład kompot z mirabelek lub śliwek. Bardzo ciekawą propozycją jest kiszenie barszczu czerwonego. To tylko nieliczne przykłady. Wspomniany już bigos czy fasolkę również można zakonserwować na nieco dłuższy okres.

W praktycznie każdym ogrodzie można stworzyć wędzarnię. W niej przygotuje się naturalne wędliny, pozbawione konserwantów i sztucznych barwników. Każdy, kto spróbuje domowej kiełbasy czy szynki przygotowywanej tradycyjnie zakocha się w tym smaku. Na naszej stronie można dowiedzieć się jak należy peklować mięso do wędzenia. Przepisy na potrawy to nadal nie wszystko. Z okazji różnych świąt przygotowuje się dekoracje. Przykładem mogą być wiązanki kwiatowe tworzone z okazji Wszystkich Świętych. Można a nawet warto przygotować je z samodzielnie wyhodowanych kwiatów. Już po powyższych przykładach widać, że ogród ma duży wpływ na święta. Jeszcze więcej dowodów opublikowaliśmy na naszej stronie.