Znaczenie kolorów

Jeżeli zostaniemy obdarowani kwiatami, często chcemy dowiedzieć się, co dokładnie one oznaczają. Zanim jednak dowiemy się, jak prezentuje się dokładnie symbolika kwiatów, wcześniej możemy zobaczyć, co dokładnie oznaczają konkretne kolory. Oczywiście niektóre kolory oraz ich symbole należy brać pod uwagę z przymrużeniem oka, ponieważ większość osób wręczających kwiaty nie przywiązują do symboliki większej wagi.

Patrząc na kolory, a także ich znaczenie możemy wyróżnić:

 • Czerwony - określa się go jako kolor królów i władców. Z drugiej strony czerwone odcienie oznaczają miłość, a także radość. W Chinach czerwień jest niezwykle popularna ze względu na symbolizujące szczęście, jak i również świętowanie.
 • Żółty - chociaż jest on niezwykle optymistyczny i wydawałoby się, że jest symbolem szczęścia, to niestety nie jest to takie oczywiste. W czasach starożytnych, a w Chinach do dzisiaj, żółte kolory są zarezerwowane dla cesarzy. Z jednej strony mogą oznaczać sukces, ponieważ żółte lilie mogą być wręczone z powodu zdanego egzaminu. Z drugiej jednak strony,  żółte kwiaty mogą być symbolem zdradzonej miłości, zazdrości lub też niespełnionego uczucia.
 • Zielony - jest to kolor symbolizujący naturę i harmonię. Ponadto zieleń jest symbolem szczęścia, a także nadziei. Ciekawostką jest to, że kolory te symbolizują w wielu kulturach płodność, ale również niewierność lub po prostu zło.
 • Niebieski - to niewątpliwie kolor, któremu przypisuje się znaczenie zaufania i wierności. Dlatego, mimo że jest on przeciwny do czerwonego, to również może być symbolem miłości. Dodatkowo niebieski kolor jest także symbolem inteligencji.
 • Różowy - jeśli nie chcemy wyrażać komuś miłości, ale jednocześnie chcemy komuś przekazać, że jest dla nas wyjątkowy, to warto wręczyć symboliczne kwiaty w odcieniu różu. Znaczenie koloru różowego również dotyczy kobiecości, romantyzmu, a nawet wdzięczności. Z drugiej strony, nie bez powodu mówi się o kimś, że patrzy na świat przez różowe okulary. Oznacza to beztroskę, a także brak odpowiedzialności.
 • Biały - jest to jeden z najczęściej wybieranych kolorów podczas ważnych wydarzeń. Jest to przede wszystkim symbol niewinności, czystości, ale i również mądrości. Na białe kwiaty najczęściej decydują się panny młode. Bukiet ślubny zazwyczaj składa się z białych róż.
 • Fioletowy - wybierając fioletowe kwiaty powinniśmy mieć na uwadze, że jednak symbolizują smutne i radosne wydarzenia. Smutna symbolika kwiatów dotyczy przede wszystkim żałoby i rozpaczy po stracie kogoś bliskiego. Natomiast fioletowe kwiaty, które są wręczane w optymistycznych okolicznościach, symbolizują przede wszystkim kreatywność, pocieszenie dla chorych i zmartwionych, a także wypoczynek. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak sprawić, żeby kwiaty cięte dłużej stały.

Jakie znaczenie mają kwiaty?

Symbolika kwiatów jest znana już od Starożytności. Jednak dzisiaj również nie brakuje osób, które są zainteresowane tym, jakie znaczenie posiadają czerwone goździki, żółte lilie, czy też margaretki. Oczywiście wręczając bukiet, który składa się z różnych kwiatów, niekoniecznie będzie wyróżniał się jednolitą symboliką. Jednak jeżeli zależy nam na tym, by jednak podarowany przez nas bukiet był typowym telegramem określonym jako mowa kwiatów, to powinniśmy rzeczywiście z większą rozwagą dobierać odpowiednie okazy.

Żółte lilie w ogrodzie, w pełni rozkwitnięte żółte lilie, czy wręczanie konkretnych gatunków kwiatów ma znaczenie symboliczne
Konkretne symbole przypisane różnym gatunkom kwiatów, co oznaczają popularne rośliny i jakie znaczenie się za nimi kryje

Wśród najpopularniejszych kwiatów, którym możemy przypisać konkretne symbole, możemy wymienić między innymi:

 • Czerwone goździki - gdy chcemy nasz bukiet wzbogacić o czerwone goździki, to na pewno będą one symbolem miłości, a także podziwu. Ponadto czerwone goździki okazują komuś Twoją fascynację. Dlatego czerwone goździki powinny być wręczane komuś, kto jest bliski Twojemu sercu.
 • Żółte lilie - same lilie są niezwykle symboliczne. Lilie to symbole nadziei, czystości oraz macierzyństwa. Natomiast żółte lilie to symbole szczęścia i radości. Bukiet zawierający w sobie żółte lilie również będzie symbolizować życiową energię.
 • Tulipany - kwiat, którym jest tulipan, bywa dość przewrotny w swoim znaczeniu, ponieważ z jednej strony może symbolizować miłość, a z drugiej strony porzuconą bliskość. Ponadto tulipany są dość symboliczne, jeżeli chodzi obfitość, a także pomoc potrzebującym.
 • Białe tulipany -  wybierając tulipany na bukiet, na szczególną uwagę zasługują białe tulipany. Wręczamy je, kiedy chcemy kogoś przeprosić, bądź pragniemy złożyć szczere kondolencje. Mówi się również o tym, że białe tulipany dostaje się z okazji rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu.
 • Różowe tulipany - otrzymując je nie powinniśmy tak naprawdę robić sobie nadziei z czyjegoś uczucia. Ponieważ te różowe kwiaty są symboliczne szczególnie dla przyjaciół.
 • Margaretki - są to kolejne kwiaty, które posiadają symboliczne znaczenie, zaczynając od pozytywnej symboliki niewinności, ale z drugiej znowu oznaczają one cierpienie. Mimo że margaretki nie są do końca określone, jeżeli chodzi o ich znaczenie, to jednak są bardzo popularne w bukietach na szczególne okazje.
 • Fioletowe róże - to jest dość niespotykana propozycja, aby podarować komuś fioletowe róże, a jednak okazuje się, że mają one szczególne znaczenie. Przede wszystkim mogą zrobić bardzo dużo nadziei, ponieważ są wyrazem miłości od pierwszego wejrzenia. Ponadto fioletowe róże symbolizują namiętność oraz pozytywną energię.
 • Białe róże - są zdecydowanie częściej wybierane na szczególne bukiety, zwłaszcza z okazji ślubu. Białe róże są przede wszystkim symbolem szczęścia, niewinności, a także czystości. Ponadto ich znaczenie przypisuje się nadziei.
 • Różowe orchidee - są niewątpliwie symbolem szczęścia oraz radości. Ponadto różowe storczyki symbolizują kobiecość, a także wdzięk.
 • Orchidea - ten kwiat określany potocznie jako storczyk, jest symbolem przede wszystkim piękna oraz miłości. Ponadto orchidea symbolizuje doskonałość, a także płodność. Ciekawostką jest to, iż pomarańczowa orchidea będzie znaczyła dumę, ale również swoistą motywację.

Kalendarz siewu kwiatów

Jeżeli już wiemy, w jaki sposób prezentuje się symbolika kwiatów, a także będziemy chcieli w pobliżu domu założyć ogród angielski, to warto wiedzieć coś więcej na temat ich uprawy. Wtedy na pewno będzie nam o wiele łatwiej wypełnić kalendarz siewu kwiatów. Rzeczywiście w ten sposób mamy zdecydowanie większe szanse, aby margaretki, goździk, jak i również pozostałe kwiaty pięknie rozwijały się o czasie, a także obficie kwitły.

Przykładowy kalendarz siewu kwiatów zarówno ogrodowych, jak i też domowych

Kwiat - nazwa

Kalendarz siewu kwiatów

Goździk kropkowany, ogród angielski

Kalendarz siewu kwiatów od maja do czerwca

Goździk alpejski, piękna symbolika kwiatów

Od kwietnia do września

Goździk pierzasty, ogród angielski

Od kwietnia do września

Goździk Alwooda Alpinus, ogród angielski

Od kwietnia do września

Kwiat margaretki żółtej, ogród angielski

Wiosna lub jesień

Kwiat margaretki Butterfly, ogród angielski

Wiosna lub jesień

Kwiat orchidea ogrodowa

Późna wiosna lub wczesna jesień

Orchidea Miltonia

Cały rok

Orchidea Cymbidium

Cały rok

ikona podziel się Przekaż dalej