Syngonium - charakterystyka i pochodzenie rośliny

Zroślicha - skąd pochodzi kwiat

Zroślicha - Syngonium, to roślina, która zaliczana jest do rodziny obrazkowatych - Araceae. Warto wiedzieć, że rodzina obrazkowatych jest rodziną, do której w większej mierze należą rośliny zielne, choć czasami możemy spotkać tu także krzewy. Do tej rodziny zaliczanych jest około 3645 gatunków, które rozmieszczone są w 144 rodzajach. Pamiętajmy jednak o tym, że liczby te różnią się w zależności od ujęcia systematycznego, a dokładniej tego, czy bierzemy pod uwagę rząd obrazkowców, czy też żabieńcowców.

Warto wspomnieć również o tym, że rośliny z obrazkowatych wytwarzają charakterystyczne kwiatostany w formie kolby, które z reguły mają podsadki w formie spathy. Co więcej, rośliny te naturalnie występują w tropikalnych lasach, ale spotykane są one też w klimacie umiarkowanym. Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest zroślicha.

Do rodzaju zroślicha - Syngonium, zaliczane są wiecznie zielone pnącza. Rodzaj obejmuje 34 gatunki roślin, które naturalnie występują przeważnie w tropikalnych lasach deszczowych na obszarze Ameryki. Co ciekawe jeden z gatunków Syngonium został introdukowany na wszystkie kontynenty poza Europą. Warto wiedzieć, że rośliny z tego rodzaju w swoich kolejnych stadiach rozwoju wykształcają różne formy liści właściwych. Dodatkowo wiele gatunków i odmian tych roślin, szczególnie zroślicha stopowcowa, zostało popularnymi roślinami ozdobnymi hodowanymi w naszych domach.

Zroślicha - cechy charakterystyczne

Zroślichy - Syngonium, to wiecznie zielone pnącza, które mogą osiągać nawet do 10-20 m wysokości. Znane są one jako stepowce i charakteryzuje je wydłużona łodyga, która może być płożąca lub pnąca. W przekroju jest ona owalna lub cylindryczna. Co ciekawe, kiedy już ze szczytu łodygi wyrosną kwiatostany, kończy ona swój wzrost, a z pąka bocznego wyrasta nowy pęd główny.

Liście Syngonium w młodości są całobrzegie i przybierają jajowaty lub eliptyczny kształt. Natomiast dojrzałe już liście mogą być od trójsiecznych do nawet jedenastosiecznych i są wachlarzowatopalczaste. Pamiętajmy o tym, że to, ilu sieczne będą liście, zależy od tego, w jakim miejscu na pędzie znajduje się liść oraz w jakim jest on stopniu rozwojowym.

Zroślicha wytwarza również kwiaty jednopienne, które tworzą kolbiasty kwiatostan. Kwiatostany wyrastają na szczytach pędów i utrzymują się na roślinie zaledwie przez 3 dni. Warto wspomnieć także o owocach, które są wielojadowymi owocami złożonymi, które osłonięte są komorą pochwy kwiatostanu. Sam owoc jest aromatyczny i zabarwiony na biało lub brązowo. W owocach znajdują się małe, jajowate nasiona, które po wyschnięciu racą możliwość do kiełkowania. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o kwiatach doniczkowych cieniolubnych.

Zroślicha - uprawa rośliny ozdobnej

Zroślicha - jakie wymagania ma roślina

Stepowca jakimi są zroślichy - Syngonium, tak jak i narecznice samcze - Dryopteris filix-mas, czy też strzałki - Sagittaria, aby prawidłowo się rozwijały, wymagają odpowiedniego stanowiska. Dlatego też, jeśli w naszym domu lub ogrodzie ma znaleźć się strzałka, narecznica samcza, czy właśnie zroślicha, koniecznością jest to, żebyśmy dowiedzieli się, jakie ma ona wymagania.

Pamiętajmy o tym, że jeśli nie zapewnimy odpowiednich wymagań naszym roślinom, wtedy istnieje ryzyko, że będą się one źle rozwijały, a ich kwitnienie może się nie pojawić. Co więcej, roślina posadzona na złym stanowisku, jest bardziej narażona na pojawienie się chorób, które wielokrotnie powodują uszkodzenia, a nawet i zamieranie rośliny.

Jeśli chcemy zająć się uprawą stepowców, a dokładniej zroślich - Syngonium, musimy wiedzieć, że rośliny te powinny być sadzone z podporą już od małych sadzonek. Co więcej, powinniśmy zadbać o to, by roślina miała zapewnioną glebę w postaci torfu, kompostu i perlitu. Najbardziej odpowiednim stanowiskiem będzie słoneczne miejsce, lecz nie takie, które będzie znajdowało się w bezpośrednim nasłonecznieniu.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Uprawa i pielęgnacja zroślichy - co warto wiedzieć

Kiedy wiemy już, jakie wymagania ma zroślicha - Syngonium, musimy również dowiedzieć się tego, w jaki sposób przebiega jej uprawa i jakie zabiegi związane z pielęgnacją będą konieczne, by rozwój zroślichy różowej lub innej był prawidłowy. Zacznijmy więc od tego, że zroślicha rozmnażana jest przez sadzonki łodygowe lub wierzchołkowe, które ukorzeniamy w wodzie albo wilgotnej mieszance piasku, ziemi liściowej i torfu.

Synogium zroślicha o jasnozielonych liściach w szarej doniczce, a także pielęgnacja krok po kroku, zastosowanie, opis i wymagania siedliskowe
Roślina doniczkowa syngonium, czyli zroślicha, opis, wymagania, nawożenie, podlewanie i pielęgnacja krok po kroku

Rośliny te powinny być podlewane umiarkowanie, przy wykorzystaniu miękkiej wody. Podlewanie przeprowadza się w okresie od wiosny do jesieni. Warto tu zaznaczyć, że do kolejnego podlewania powinno dojść wtedy, kiedy powierzchnia gleby lekko przeschnie. Ważne jest również przesadzanie rośliny, natomiast zroślichę przesadzamy tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa przerasta już doniczkę.

Podczas uprawy zroślichy - Syngonium, istotne jest również nawożenie roślin. Do nawożenia stosuje się nawozy z przewagą potasu i azotu. Tego typu nawozu stosujemy umiarkowanie w okresie od połowy III do połowy VIII. Musimy jednak pamiętać o tym, że cała uprawa zależy również od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy, ponieważ różne odmiany zroślichy mogą mieć różne wymagania zarówno glebowe, jak i stanowiskowe oraz pielęgnacyjne.

Zastosowanie i ciekawe odmiany Syngonium

Jeśli chcemy kupić zroślichę - Syngonium, powinniśmy wiedzieć, jakie zastosowanie oraz właściwości ma ta roślina. Istotna z pewnością jest także cena. Jeśli chodzi więc o cenę, musimy wiedzieć, że zależy ona od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy, ponieważ odmiana 'Arrow', 'White Butterfly', czy też 'Pixie' dostępne są w różnych cenach. Co więcej, ceny różnią się także w zależności od miejsca zakupu, choć z reguły sadzonki zroślichy możemy zakupić za około 15-40 zł.

Zroślicha - Syngonium, to popularna roślina doniczkowa, szczególnie gatunek zroślichy stopowcowej - Syngonium podophyllum i jej odmiany 'Arrow', 'Pixie', czy 'White Butterfly'. Odmiana 'Arrow' charakteryzuje się dużymi i strzałkowatymi liśćmi o ciekawym wzorze. Z kolei odmiana 'Pixie' wytwarza małe liście, na których znajdują się również interesujące wzory, a odmiana 'White Butterfly', nazywana białym motylem, znana jest ze swoich jasnych liści, które otoczone są zieloną obwódką. Bardzo ciekawa jest również zroślicha różowa. Zroślicha różowa to odmiana 'Neon Robusta'.

Zroślichy to także rośliny lecznicze, mimo tego, że są one trujące. Ta trująca roślina nie powinna być więc uprawiana w miejscu dostępnym dla zwierząt i dzieci. Właściwości lecznicze rośliny pomagają w uśmierzaniu bólu po ugryzieniu owadów lub w przypadku bólu zęba. Warto wiedzieć, że wywar z liści dzięki swoim właściwościom leczniczym może pomóc nam przy dolegliwościach żołądkowych. Jak widać ta w pewnym stopniu trująca roślina poza tym, że może być świetną ozdobą naszego mieszkania, może również pomóc nam przy różnych schorzeniach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny