Syrop z buraka - zastosowanie, właściwości, przepis krok po kroku
Buraki Beta vulgaris są wartościowym produktem spożywczym. Buraki cukrowe wykorzystuje przemysł cukierniczy, natomiast buraki pastewne znajdują zastosowanie jako pasza dla zwierząt. W gospodarstwach domowych, do konsumpcji, używa się buraków ćwikłowych - spożywane są ich korzenie i młode liście. Powszechnie dostępne warzywo to również cenny surowiec leczniczy, odpowiedni dla dziecka, osób starszych i kobiet w ciąży. Przeczytaj, jak przyrządzić syrop z buraka.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o syropach.
Syrop z buraka – lecznicze właściwości buraka ćwikłowego
Buraki zawierają węglowodany – fruktozę, sacharozę i glukozę, a także naturalne barwniki, pektyny, witaminy – A, C, B, K oraz PP, kwas szczawiowy i jabłkowy, białka i sole mineralne – potas, wapń fosfor, magnez i cynk. Dzięki tak bogatemu składowi, buraki mają właściwości lecznicze. Sok z buraka czerwonego oraz syrop buraczany działają witaminizująco i wzmacniająco. Stosowane są na przeziębienie, zwłaszcza na kaszel, a także znajdują zastosowanie w schorzeniach jelit, wątroby i przy nadciśnieniu.
Buraki są zasadotwórcze, więc ich spożycie zalecane jest osobom, jedzącym słodycze oraz mięso. Ostrożność muszą zachować chorzy na cukrzycę, dolegliwości nefrologiczne oraz reumatyczne. Gotowane przetwory z buraka czerwonego, charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym, niekorzystnie wpływają na utrzymanie właściwego poziomu cukru. Diabetycy mogą bezpiecznie sięgać po buraki surowe - spożywane w postaci surówek lub soków.
Szczawiany, obecne w burakach, mogą stać się przyczyną kamicy nerkowej, więc osoby, podatne na tworzenie się kamieni, muszą ograniczyć spożywanie niektórych produktów, między innymi, buraków, szczawiu, szpinaku, herbaty i rabarbaru. Ostrożność powinni zachować chorzy na osteoporozę, dolegliwości wątroby i trzustki. Możliwe jest częściowe pozbycie się szczawianów, poprzez gotowanie buraków w wodzie – wraz z odlaną wodą, eliminujemy około 50% szkodliwych substancji. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na syrop z cebuli.
Najlepsze przepisy na sok i syrop z buraka – krok po kroku
Sok z buraka z miodem – skuteczny przepis na wzmocnienie organizmu
Picie soku z buraka w celach leczniczych, najlepiej skonsultować z lekarzem. Badania naukowe pokazały, że świeży sok z buraków dobrze wpływa na pracę mózgu, który zostaje lepiej dotleniony, co przekłada się na szybszy czas reakcji i dłuższy czas aktywności, bez uczucia zmęczenia. Osoby uprawiające sport, a także ludzie starsi, regularnie pijący sok z buraka, wykazują się większą sprawnością fizyczną. Popijanie soku buraczanego wzmocni organizm, jest skutecznym sposobem na przeziębienie i w czasie osłabienia, np. w czasie grypy.
Przepis na sok z buraka z miodem
Składniki:
- Świeży sok z buraka ćwikłowego – ½ l
- Miód – ½ l
Przygotowanie:
- Wycisnąć sok z buraków - obranych i pokrojonych na mniejsze cząstki. Najlepiej użyć wolnoobrotowej wyciskarki lub sokowirówki. Młode buraki ćwikłowe są bardziej soczyste, więc warto sięgnąć właśnie po nie. Na ½ l soku potrzebujemy 2 – 3 sztuki.
- Do wyparzonego słoika przelać sok z buraków, dodać miód i całość dokładnie wymieszać drewnianą łopatką.
- Medykament zażywamy przez dwa tygodnie, na 30 minut przed posiłkiem – 2 łyżki stołowe, 2 - 3 razy dziennie.
Sok z buraka z miodem pomoże obniżyć ciśnienie krwi, poprawi również nasze samopoczucie. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na syrop z imbiru.
Przepis na tradycyjny syrop z buraków cukrowych
Sok i syrop buraczany, otrzymywany z buraków cukrowych, dostarczają witamin, soli mineralnych, kwasu foliowego, aminokwasu – betaniny oraz naturalnych barwników –betacyjanin, dzięki którym wygaszane są groźne wolne rodniki. Melasa, czyli syrop z buraków cukrowych, powstały w czasie produkcji cukru, używana jest w przemyśle spożywczym. Warto sięgnąć po syrop buraczany, jeśli chcemy ograniczyć ilość spożywanego cukru. Melasa zastępuje cukier, nadając słodki smak wypiekom, napojom, jest doskonałym dodatkiem do deserów lub naleśników.
Naturalny syrop z buraków cukrowych ma wiele właściwości zdrowotnych – dobrze działa na układ nerwowy i krwionośny, wspomaga pracę nerek, reguluje ciśnienie krwi oraz podnosi odporność organizmu. Syrop buraczany odpowiedni jest dla dziecka, osób walczących z nadwagą i seniorów, pragnących poprawić kondycję fizyczną i psychiczną.
Składniki:
- Buraki cukrowe – kilka sztuk (z 1 buraka otrzymamy 1 szklankę syropu)
- Woda – tyle, by zakryła gotujące się buraki
Przygotowanie:
- Buraki cukrowe obieramy ze skórki i dzielimy na niewielkie cząstki.
- Pokrojone buraki przekładamy do garnka, o szerokim dnie i zalewamy wodą tak, by je przykryła.
- Gotujemy całość na wolnym ogniu, do chwili otrzymania gęstego syropu.
- Aromatyczna melasa, po zabarwieniu się na brązowo, jest gotowa do użycia.
Przepisy na syrop z buraka na kaszel
Przepis nr 1 – syrop z buraka z dodatkiem miodu
Składniki:
- Buraki – 3 duże sztuki czerwonych buraków
- Miód (spadziowy, lipowy lub gryczany) – 3 łyżki stołowe
Przygotowanie:
- Buraki obieramy ze skórki i ścieramy na tarce. Warto użyć do tej czynności rękawiczek lekarskich, bowiem sok buraczany zabarwi nam dłonie.
- Całość przekładamy do garnka, dodajemy miód i mieszamy.
- Gotujemy masę na wolnym ogniu, przez około 20 minut.
A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na sok z buraków?
Przepis nr 2 – syrop z buraka z cukrem
Składniki:
- Buraki czerwone – 1- 2 sztuki
- Cukier – 3 łyżki
Przygotowanie:
- Buraki dokładnie myjemy. Odcinamy lekko górną część.
- Drążymy w buraku spory otwór, uważając, by nie przebić go na zewnątrz.
- Do wydrążenia wsypujemy cukier i odstawiamy burak na 1 – 2 godziny.
- Pojawiający się sok zbieramy do filiżanki. Burak przechowujemy w lodówce, zbierając wydzielający się sok.
Przepis nr 3 – syrop z soku z buraków z miodem
Składniki:
- Sok z buraków
- Miód
Przygotowanie:
- Sok wyciśnięty z buraków mieszamy z miodem, zachowując proporcje 1:1. Garnek z zawartością umieszczamy w większym, z gorącą wodą.
- Podgrzewamy całość w kąpieli wodnej, na małym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia, by składniki zachowały swoje lecznicze właściwości. Temperatura syropu nie powinna przekroczyć 45 stopni Celsjusza.
- Gotowy syrop przechowujemy w lodówce.
Syrop z buraka jest skutecznym lekiem wykrztuśnym, stosowanym przy dokuczliwym kaszlu oraz na stany zapalne górnych dróg oddechowych. Do przygotowania syropu nadaje się burak ćwikłowy i burak cukrowy. Syrop jest bezpieczny dla dziecka, bowiem zawiera jedynie naturalne składniki. Syrop z buraka na kaszel to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na syrop z pędów sosny.