Cenna mięta - właściwości i zastosowanie

Mięta jest byliną, osiągającą od 30 cm do 150 cm wysokości, w zależności od gatunku. Charakterystycznym wyróżnikiem mięty są intensywnie pachnące liście. Najpopularniejsze w Polsce gatunki to:

  • mięta pieprzowa - bylina o miętowym zapachu ciemnozielonych liści,
  • mięta zielona – wyróżniająca się aromatem jabłkowo – miętowym,
  • mięta polej – roślina o silnie mentolowej woni jaskrawozielonych liści.

Picie naparu z liści mięty pieprzowej przynosi ulgę w czasie problemów trawiennych. Gorące herbaty polecane są na przeziębienie, a zimny napój miętowy pomoże nam na wzdęcia i dokuczliwą czkawkę. Zastosowanie znajduje olejek z mięty zielonej, którego wdychanie łagodzi bóle głowy i dolegliwości grypowe.

Cenne zioła wykorzystywane są do celów kulinarnych. Liście, zaparzane na orzeźwiającą herbatę, chętnie dodajemy do zimnych napojów i jako dekorację deserów. Kandyzowane listki stanowią oryginalną ozdobę potraw. Świeże listki mięty pieprzowej podkreślą smak sałatek owocowych, napojów i ponczów, a także wzbogacą smak gotowanych młodych ziemniaków i groszku. Mięta polej jest doskonałą przyprawą farszów oraz zup. Sprawdź także ten artykuł o uprawie mięty w doniczce.

Sok z mięty – przepis na zdrowy napój domowej roboty

Przepis na syrop miętowy na zimę

Domowej roboty syrop miętowy na zimę to skuteczna mikstura przeciwzapalna. Zażywanie syropu pomoże pozbyć się gorączki i bólu głowy – pierwszych objawów przeziębienia.

Składniki:

  • Świeże liście mięty – kilka gałązek
  • Cukier – 1 szklanka
  • Woda – 1 szklanka

Przygotowanie:

  1. Świeże listki obrywamy z gałązek i dokładnie myjemy. Odsączamy je na sitku i przekładamy do głębokiego rondla.
  2. Liście mięty zalewamy wodą i na małym ogniu wolno gotujemy, przez około 4-5 minut. Odstawiamy całość na noc – przykrywając rondel pokrywką.
  3. Następnego dnia przelewamy płyn do garnuszka – pozbywamy się liści.
  4. Do miętowego soku dodajemy cukier i na małym ogniu gotujemy całość bez przykrycia, do chwili otrzymania syropu – przez około 30 minut.
  5. Gorący syrop z mięty przelewamy do wyparzonej butelki lub słoika, mocno dokręcamy nakrętkę i odstawiamy do wystygnięcia.

Dawkowanie:

Przed podaniem sok z mięty można rozcieńczyć wodą. Jest skutecznym lekiem przeciwgrypowym w pierwszej fazie choroby, poprawi nam samopoczucie i przyspieszy zdrowienie. Zażywamy 1 łyżkę syropu 2 – 3 razy dziennie. Specyfik zażywany profilaktycznie wzmocni siły obronne organizmu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na syrop z cebuli?

Jak przygotować napój z mięty i cytryny?

Popijanie miętowego soku, z dodatkiem cytryny, rozgrzeje organizm i ułatwi pozbycie się kaszlu i bólu gardła.

Składniki:

  • Mięta – świeże gałązki, około 30 sztuk
  • Cukier – 2 szklanki
  • Cytryna – 1 sztuka
  • Woda – 2 l

Syrop z mięty i świeża mięta oraz przepis na sok z mięty domowej roboty krok po kroku, a także podpowiedzi
Syrop z mięty - najlepsze przepisy w różnych wariantach krok po kroku

Przygotowanie:

  1. Świeże gałązki mięty dokładnie płuczemy i odsączamy na sitku. Dzielimy je na mniejsze części, za pomocą ostrego noża lub nożyczek.
  2. Do garnka wlewamy 2 l wody. Gotujemy ją i dosypujemy cukier oraz wyciśnięty sok z cytryny. Zamiast cukru można przygotować napój z kwaskiem cytrynowym. Dodajemy 1 – 2 łyżeczki, w zależności od upodobania.
  3. Gotujący się syrop mieszamy. Po rozpuszczeniu się cukru, wsypujemy miętę, całość mieszamy, najlepiej używając drewnianej łyżki i odstawiamy z ognia - do następnego dnia.
  4. Wystudzony syrop należy przecedzić. Miętę wyrzucamy, a powstały napój gotujemy przez 40 minut, na wolnym ogniu. Kiedy zacznie wrzeć, odstawiamy garnek z ognia. Gorący sok przelewamy do wyparzonych butelek i mocno dokręcamy nakrętki.
  5. Napój z mięty i cytryny pasteryzujemy przez około 5 minut.

Zastosowanie:

Miętowy napój z cytryną lub z kwaskiem cytrynowym jest orzeźwiającym przysmakiem na letnie upały. Podajemy go rozcieńczony wodą mineralną, z kostkami lodu oraz plasterkiem świeżej cytryny i kilkoma listkami świeżej mięty – dla ozdoby i jeszcze intensywniejszego aromatu. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na syrop z kwiatu czarnego bzu.

Syrop z mięty jako aromatyczny dodatek do kawy

Wiele osób zaczyna swój dzień od filiżanki j kawy. Poprawia nam nastrój, dodaje energii i wyjątkowo smakuje – z cukrem, bez cukru, biała i czarna. Kawa jest niezastąpionym dodatkiem do korzennych ciasteczek, rogalików, czekoladek lub likierów. Smakosze dodają do napoju dodatki, podkreślające smak i aromat kawy – cynamon, kakao, wiórki kokosowe, śmietankę lub spienione mleko. Doskonałym dodatkiem do kawy jest także mięta. Kilka kropel miętowego syropu nada kawie oryginalny smak.

Wypicie 2-3 filiżanek kawy sprzyja naszemu zdrowiu i sprawności umysłowej. Badania nad spożyciem kawy wykazały, że osoby sięgające po czarny nektar mają lepszą pamięć oraz mniej problemów zdrowotnych, związanych z układem trawiennym i krążeniowym. Warto wypić filiżankę kawy, by osiągnąć wysoki poziom koncentracji na egzaminach, czy w czasie rozmowy z przełożonym. Kawa, dzięki kofeinie, ma wyjątkowe właściwości - pomaga zwalczyć senność i zmęczenie, sprawia, że dłużej jesteśmy aktywni. Pamiętajmy jednak, że nieumiarkowane spożywanie kawy może mieć negatywne skutki – zwiększone ciśnienie krwi i kołatanie serca.

Przepis na miętową kawę:

  1. Zaparzamy kawę, z dodatkiem łyżeczki cynamonu.
  2. Do naparu dolewamy łyżeczkę syropu z mięty i, według uznania, słodzimy, np. brązowym cukrem.
  3. Wierzch posypujemy wiórkami czekolady i dodajemy listek świeżej mięty.

Tak przygotowana kawa, podana w ładnych filiżankach, umili nam poranek i popołudniowe chwile relaksu. Przepis możemy uatrakcyjnić, dodając do pachnącego naparu bitą śmietanę. W czasie letnich dni posmakuje nam kawa mrożona o orzeźwiającym miętowym smaku i aromacie – serwowana w wysokich szklankach. Jeśli pragniemy cieszyć się wyśmienitym smakiem napoju, nie podawajmy kawy do słodkich wypieków, które zdominują jej smak. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na syrop z pędów sosny?

ikona podziel się Przekaż dalej