Syropy domowej roboty - najlepsze przepisy na naturalne syropy

Syropy domowej roboty mogą mieć dwa zastosowania, w zależności od tego, z czego powstały. Wersje na bazie owoców będą świetną podstawą do sporządzania smacznych napojów. Przydadzą się podczas upalnego lata. Jeśli zaś chodzi o odmiany powstające z innych roślin to mają one zastosowanie lecznicze. Syropy naturalne z cebuli czy czosnku są doskonałym lekiem na kaszel czy na przeziębienie. Poniżej opowiemy o nich nieco więcej a do tego przedstawimy inne, ciekawe przepisy.

Syropy domowej roboty

Syropy naturalne mają wiele zalet, o których opowiemy nieco później. Tu wspomnimy o jednej ważnej kwestii. O tym, że syropy są właśnie naturalne. Nie zawierają żadnych konserwantów czy sztucznych barwników. Ktoś jednak może stwierdzić, że owoce czy inne składniki, z których powstały mogły zawierać chemiczne dodatki. By tego uniknąć warto sprawdzać pochodzenie tego, z czego tworzymy syrop. Jeśli już przy tym jesteśmy, w jaki sposób robi się domowy syrop? Do najprostszej wersji potrzebny jest cukier i owoce lub warzywa jak chociażby cebula. Kroimy je lub rozdrabniamy i pierwszą warstwę masy układamy w słoiku. Na niej wysypujemy cukier a potem na przemian. Po odczekaniu tygodnia mamy syrop.

W taki właśnie sposób powstaje syrop cebulowy. Ewentualnie można trochę zmodyfikować przepis, zamiast cukru dodając miód. Ten naturalny lek ma wiele zalet a łatwość wykonania jest jedną z nich. Poza tym jest świetnym środkiem na kaszel, szczególnie dla najmłodszych. Do tego wzmacnia organizm, co pomoże przeciwdziałać infekcjom. Syrop cebulowy stosowany jest również w walce z anemią. To jeszcze nie wszystko, ten zbawienny płyn zwalcza choroby pęcherza i dróg moczowych. Dzieci będą zadowolone, ponieważ ten syrop jest słodki. Widać, więc doskonale jak wiele zalet daje niepozorna cebula.

Syrop wspomagający zdrowie

Ciekawym lekiem przygotowywanym w domu jest syrop z mniszka lekarskiego. Roślina popularnie zwana mleczem kryje w sobie wiele pożytecznych substancji. Kwiaty najlepiej zbierać na łąkach, nie będą wtedy zanieczyszczone spalinami i pestycydami. By powstał syrop z mniszka kwiaty należy podlać wodą i gotować około 15 minut. Po dobie do odcedzonego płynu dodajemy cukier i gotujemy aż będzie gęsty. Syrop z mięty powstaje w odwrotnej kolejności. Najpierw gotujemy wodę i cukier. Dopiero po zgęstnieniu dodajemy miętę. Warto mieć taki lek w domowej apteczce. Syrop z mięty ma działanie rozkurczowe. Zatem nadaje się do uśmierzania wzdęć, zaparć i zaburzeń trawienia.

Dużą i zasłużoną popularnością cieszy się syrop z czosnku. Podobnie jak sama roślina jest naturalnym antybiotykiem. Stosuje się go, więc na przeziębienie czy w walce z grypą. Uśmierza też infekcje bakteryjne, ma właściwości przeciwzakrzepowe i obniża ciśnienie tętnicze. Syrop z czosnku w swoim składzie może zawierać sok z cytryny oraz miód. W domowych warunkach możemy też przygotować syrop z agawy. Będzie on znacznie lepszy od produktów tego typu dostępnych w sklepach. A to, dlatego, że nie będziemy go oczyszczać, dzięki czemu pozostaną w nim pożyteczne składniki. Syrop z agawy będzie znakomitym zamiennikiem cukru. Niektóre odmiany mają też właściwości prozdrowotne.