Systemy automatycznego podlewania

System automatycznego podlewania – budowa

Omawiany system zbudowany jest z różnej wielkości sekcji nawadniających wybrane fragmenty ogrodu. Dokładna charakterystyka zależy jednak od wilgotności gleby w danym miejscu i zastosowanych roślin. Automatyczne podlewanie odbywa się za pomocą specjalnych końcówek nawadniających, które są dostosowane do danego typu rośliny. Co ważne, końcówki w danej sekcji powinny być identyczne. Ma to związek z zastosowaniem sterownika elektronicznego, który steruje pracą systemu, regulując całą sekcję końcówek.

Woda ze źródła transportowana jest przy pomocy rur wykonanych z tworzywa sztucznego o przekroju 0,5-1 cala. Obejmują one również sterownik, który wcześniej należy odpowiednio zaprogramować, biorąc pod uwagę indywidualne wymagania rośliny, czy stan gleby.

Szczególną uwagę warto zwrócić także na końcówki. Wybrane modele podczas spoczynku mogą w pełni chować się w ziemi i wynurzać dopiero w momencie, kiedy nastanie czas podlewania. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zachować maksymalną dyskrecję w ogrodzie. W sprzedaży występują również zraszacze usytuowane na sztywnych rurkach, ale je polecamy do zdecydowanie wyższej roślinności, która zamaskuje system.

Jak zamontować system automatycznego podlewania?

Stosunkowo wysokie ceny skłaniają ogrodników do montażu systemu automatycznego podlewania we własnym zakresie. Proces ten nie jest trudny, jednak należy zwrócić uwagę na kilka, ważnych elementów.

Polecane akcesoria do nawadniania ogrodu

Pierwszym jest fakt, że każdy element powinien znajdować się na odpowiedniej głębokości. Rury przesyłające wodę nie mogą być głębiej, niż 40 cm, a zraszacze dodatkowo muszą być objęte 10-cm warstwą żwiru. Ponadto w materiale tym musi znajdować się również studzienka z zaworami systemu.

Pamiętaj, aby odpowiednio zaprogramować sterownik i ustawić zraszacze. Muszą one nawadniać wskazany w projekcie teren, dlatego mile widziana jest odpowiednia precyzja. Jednak zrób to, zanim wkopiesz system w ziemię,  dzięki temu jeszcze przed wprowadzeniem zmian sprawdzisz, czy automatyczne podlewanie będzie przebiegać tak, jak powinno.

Dlaczego warto mieć system automatycznego podlewania?

Pierwszą zaletą automatycznego systemu nawadniania jest całkowita automatyzacja procesu podlewania, który w przypadku większych upraw może trwać nawet kilka godzin. W momencie posiadania takiego systemu jesteśmy z niego zwolnieni, a co za tym idzie – oszczędzamy czas.

Ponadto system nawadniania pobiera niewiele wody. Dzieje się tak dlatego, że to my sterujemy jego późniejszą pracą i możemy dokładnie ustalić ilość zużywanej wody. To bardzo ważna zaleta dla osób lubiących mieć swoje wydatki pod całkowitą kontrolą.

Ogrodnicy niemający jeszcze doświadczenia mogą być również spokojni o poprawną ilość wody znajdującej się w ogrodzie. Odpowiednie ustawienie systemu nawadniania gwarantuje, że pomiędzy kolejnymi cyklami woda nie będzie stała pomiędzy grządkami, dzięki czemu rośliny będą miały czas na naturalny wzrost i nie będą zalewane.

Ostatnią zaletą jest fakt, że system możemy w dowolnym momencie zmodyfikować. Nie ogranicza nas on zatem przed wprowadzaniem zmian w naszym ogrodzie. Kiedy wpadniemy na pomysł przeniesienia wybranych kwiatów, lub dosadzenia nowych – wystarczy powiększyć system o dodatkową sekcję i wprowadzić odpowiednie zmiany w sterowniku, aby wszystko nadal działało bez najmniejszych przeszkód. Cały proces nie powinien zająć wiele czasu, dlatego nawet częste modyfikacje nie będą uporczywe.

Automatyczne podlewanie to duże udogodnienie dla ogrodników posiadających duże ogrody, ale nie mających zbyt wiele czasu na podlewanie wszystkich roślin. Budowa systemu pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, ponieważ wszystko odbywa się automatycznie i przy zastosowaniu ściśle określonej ilości wody. Ponadto poszczególne elementy są wkopane w ziemię i nie widoczne, dzięki czemu żaden gość nie będzie w stanie dostrzec zastosowanego rozwiązania. Szczegóły na temat proponowanego przez nas systemu sprawdź pod linkiem: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/systemy-nawadniania/automatyczne-nawadnianie.html.

Źródła:

  • https://www.centrumnawadniania.com/blog/39_Dziesiec-zlotych-zasad-nawadniania-Poradnik.html
  • http://www.e-ogrodek.pl/a/system-automatycznego-nawadniania-ogrodu-wybor-montaz-koszt-18491.html
  • https://www.zielonyogrodek.pl/podlewanie-ogrodu
  • https://www.zielonyogrodek.pl/jak-dziala-system-automatycznego-nawadniania

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny