System nawadniania ogrodu - co powinniśmy o nim wiedzieć

System automatycznego nawadniania - ważne informacje

System podlewania ogrodu jest bardzo często wykorzystywany do nawadniania trawnika i innych roślin. Dzięki temu nasze działki cały czas będą wyglądały zdrowo, ponieważ podlewanie na nich będzie przebiegało regularnie. Dlatego taki system zraszaczy będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli nawadnianie trawy i innych roślin przebiega na dość dużych, ale nie tylko, powierzchniach.

Poprzez automatyczne nawadnianie ogrodu poza regularnym nawadnianiem trawy, możemy zaoszczędzić również pieniądze, ponieważ taka instalacja nawadniająca sprawia, że zużywamy nawet do 50% mniej wody niż przy ręcznym podlewaniu. Dodatkowo możemy także zamontować sterownik nawadniania, który pozwoli na dobranie odpowiedniej ilości wody dla danych roślin.

Co więcej, korzystając ze sterowników nawadniania, możemy zaprogramować pracę naszego urządzenia na noc, kiedy to jest znacznie mniejsze parowanie wody z gleby. Możemy również czerpać wodę dla urządzenia ze studni, jeśli taka znajduje się na naszej działce. Warto zaznaczyć, że takie nawadnianie trawnika nie wymaga od nas żadnej uwagi, bo za to właśnie odpowiada sterownik nawadniania.

System zraszaczy w ogrodzie - z czego się składa

Decydując się na nawadnianie trawnika w sposób automatyczny, powinniśmy również dowiedzieć się, z czego składają się systemy zraszaczy. Zdecydowanie najważniejszym elementem jest sterownik nawadniania, który odpowiada za to, jaka ilość wody będzie przeprowadzana przez zraszacze, a także, kiedy będą one pracowały.

Taki sterownik montuje się w budynku i to właśnie z tego miejsca wysyłane są sygnały do zaworów, które są w studzience wkopanej w ziemi, przy rurach zasilających. Elektrozawory o ustalonej przez nas godzinie, będą się zamykały lub otwierały. Pamiętajmy, że ilość zaworów jest zazwyczaj taka sama, jak liczba sekcji w systemie.

Pamiętajmy, że do sekcji zaliczają się elementy nawadniające, którymi w zależności od danego rodzaju systemu podlewania ogrodu, mogą być zraszacze, albo też linie kroplujące. Przy systemach nawadniających możemy zamontować także czujniki wilgotności gleby i czujniki deszczu. Szukasz więcej porad? Sprawdź także ten artykuł z 4 najlepszymi metodami nawadniania ogrodu.

System podlewania ogrodu - jakie instalacje nawadniające wyróżniamy

Nawadnianie trawnika może być prowadzone przez różnorodne rodzaje systemów podlewania ogrodu. Pierwszym rodzajem są zraszacze statyczne, które mają niskie zasięgi. Taki typ systemu nawadniającego stosowany jest na trawniki, które mają nieregularne kształty, a ich powierzchnia jest mała.

Kolejnym rodzajem są zraszacze rotacyjne, które znane są także jako turbinowe. Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze, a dodatkowo mają duży zasięg i zakres regulacji kąta. Jeśli będą one wyposażone w przekładnię zębatą, wtedy wytworzymy kurtynę deszczową. Są doskonałym rozwiązaniem dla trawników o zróżnicowanym ukształtowaniu.

Mikrozraszacze turbinowe i statyczne są doskonałe dla trawników, które są pod krzewami i koronami drzew, natomiast nie stosuje się ich często w ogrodach przydomowych, ale w szklarniach, sadach i ogrodach z wiekowymi drzewami. Następne są dalekosiężne zraszacze młoteczkowe, które stosowane są na polach uprawnych, ogrodach o dużych powierzchniach, a także w sadach, na boiskach i pastwiskach. Ich zasięg dosięga nawet do 54 m.

System nawadniania ogrodu podczas montażu, a także polecany system podlewania ogrodu
system nawadniania ogrodu krok po kroku, czyli polecany system podlewania ogrodu

System nawadniania kropelkowego to zupełnie inny sposób nawadniania, który polega na dostarczaniu wody do korzeni roślin. Taki system podlewania jest najbardziej precyzyjny, a straty wody są znikome, bo mieszczą się w granicy 5-10%. Pamiętajmy jednak, że do tego systemu potrzebna jest czysta woda, którą możemy uzyskać po zastosowaniu samoczyszczących emiterów.

Instalacje nawadniające - co powinniśmy wiedzieć o ich montażu i kosztach

System automatycznego nawadniania - o czym pamiętać przy montażu

Decydując się na system automatycznego nawadniania ogrodu, powinniśmy pamiętać, że wymaga on odpowiedniego montażu, bez którego nasz system nawadniania nie będzie funkcjonował prawidłowo. Dlatego właśnie najlepiej jest zainwestować więcej pieniędzy w instalację i zlecić ją fachowcom. Jeśli natomiast jesteśmy dopiero na etapie projektowania naszego ogrodu, warto wspomnieć o tym architektowi krajobrazu, który uwzględni instalację w projekcie.

Jeśli nasz ogród nie jest duży, wtedy możemy pozwolić sobie na samodzielny montaż systemu nawadniającego. Natomiast przy dużych ogrodach, na których znajduje się nie tylko trawnik, ale i różnego rodzaju drzewa i krzewy, warto zatrudnić fachowców, ponieważ jest to dość duże przedsięwzięcie, które powinno być dopasowane do typu roślinności i zróżnicowania terenu.

Jeśli przystępujemy do samodzielnego montażu systemu podlewania ogrodu, powinniśmy zacząć od rozłożenia wszystkich elementów w tych miejscach, gdzie powinny być one zamontowane. Następnie łączymy elementy, by sprawdzić, czy są wszystkie części. Po sprawdzeniu przystępujemy do wykopania rowków na 20-40 cm głębokości, w których montujemy system.

System nawadniania ogrodu - jakie koszty za niego poniesiemy

Jeśli decydujemy się na system nawadniania ogrodu, bardzo ważnym elementem, który decyduje w głównym stopniu o tym, czy zdecydujemy się na automatyczne nawadnianie trawnika, jest cena, jaką musimy ponieść za system podlewania ogrodu. Powinniśmy wiedzieć, że koszt może być różny.

Pamiętajmy o tym, że na koszty wpływ mają różne czynniki, przede wszystkim wielkość ogrodu i ukształtowanie powierzchni. Dodatkowo powinniśmy uwzględnić producenta, np. Gardenę, która jest bardzo popularnym producentem, a także koszta projektu i robocizny za montaż.

Z reguły za 1 m2 zapłacimy 10-18 zł, co w przeliczeniu na 1000 m2 wychodzi na kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście każda firma, realizująca te projekty, a także każdy sprzęt dostępny jest w innych cenach, dlatego koszty są sprawą bardzo indywidualną. Przygotujmy się jednak na to, że cena nie będzie niska, ale w przyszłości się nam zwróci. Systemy nawadniające w ogrodzie to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej