Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) - cechy charakterystyczne

Szachownica kostkowata - skąd pochodzi kwiat

Szachownica kostkowata - Fritillaria meleagris, tak samo jak i szachownica cesarska - Fritillaria imperialis, czy szachownica perska - Fritillaria persica, należy do rodziny liliowatych - Liliaceae. Rodzina liliowatych należy do klasy jednoliściennych, a rośliny, które do niej należą, występują jedynie na półkuli północnej. Charakterystyczne jest dla nich posiadanie cebuli właściwej, a rzadko kiedy kłącza.

Sama szachownica kostkowata naturalnie występuje w Europie Środkowej. Czasami możemy ją również spotkać w południowo-wschodniej i środkowej Europie. W samej Polsce jednak roślina ta jest bardzo rzadkim gatunkiem. Dlatego tak popularna jest ona w uprawie w ogrodach przydomowych i nie tylko.

Kwiat, jakim jest Fritillaria meleagris w Polsce występuje na bardzo małych terenach. Jednak warto wiedzieć, że możemy ją spotkać na Pomorzu, nad Sanem i Biebrzą, w Wielkopolsce, a nawet w okolicach Przemyśla, a dokładniej w rezerwacie przyrody Szachownica kostkowata w Stubinie oraz w rezerwacie przyrody Szachownica w Krównikach. Jeśli szukasz więcej inspirujących kwiatów tego gatunku, sprawdź także ten artykuł o uprawie korony cesarskiej.

Szachownice - jak wyglądają rośliny


Wszystkie szachownice różnią się między sobą w szczególności wysokością i wielkością kwiatów. Dlatego bez problemu możemy zauważyć różnicę między tym, jak wygląda szachownica perska, a jak wygląda szachownica kostkowata, czy też cesarska, znana jako korona cesarska.

Szachownica kostkowata to roślina, dorastająca do 15-40 cm. Charakteryzuje się szarozielonymi, wąskolancetowatymi, rynienkowatymi i rowkowanymi liśćmi, które ułożone są na pędzie skrętolegle. Warto też wiedzieć, że kwiat ten tak jak i inne rośliny z rodziny liliowatych, ma cebulę, która jest wielkości orzecha laskowego i ma kulisty kształt.

Jednak najbardziej charakterystycznym elementem, jaki ma szachownica kostkowata, jest jej bardzo ozdobny kwiat. Mimo że kwiat nie ma zapachu, przyciąga do siebie dzwonkowatym wyglądem, który pochylony jest na dół, a jego długość sięga 3-4 cm. Płatki okwiatu są podgięte na wierzchołku, a u każdej nasady działki znajduje się miodnik.

Kwiaty szachownicy tego gatunku są purpurowobrązowe i widoczny jest na nich wzór szachownicy. Czasami mogą mieć one również pstrokato czerwony lub biało-zielony kolor. Warto wiedzieć, że kwiat żyje jedynie około 7 dni, ale w tym czasie stwarza bardzo skoncentrowany nektar. Natomiast roślina wypuszcza kwiaty od kwietnia do maja.

Uprawa szachownicy koskowatej

O czym pamiętać, sadząc szachownicę kostkowatą

Wybór stanowiska pod rośliny jest jednym z najważniejszych elementów, o jakich trzeba pamiętać przy sadzeniu jakiejkolwiek rośliny. Pamiętajmy o tym, że zarówno gatunek, jak i jego odmiany, mogą mieć różne wymagania dotyczące stanowiska i pielęgnacji. Właśnie dlatego, kupując kwiaty do swojego ogrodu, powinniśmy dokładnie zapoznać się z tym, jakie wymagania mają konkretne rośliny.

Szachownica kostkowata wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska. Pamiętajmy, że na stanowisku cienistym nie będzie kwitła prawidłowo. Dodatkowo powinniśmy zapewnić jej glebę żyzną, lekką, wilgotną i próchniczą, której odczyn będzie lekko kwaśny. Dzięki temu kwiat będzie rozwijał się prawidłowo.

Kwiat szachownica kostkowata w czasie kwitnienia oraz jej uprawa i pielęgnacja w ogrodzie krok po kroku
Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) - uprawa, pielęgnacja, porady

Jeśli nie zapewnimy szachownicy odpowiednich wymagań, wtedy niestety jej kwiaty nie będą rozwijały się prawidłowo, a cała roślina nie będzie wyglądała atrakcyjnie. Dodatkowo możemy spotkać się także z osłabieniem, a nawet zamarzaniem rośliny, o ile ta w ogóle przyjmie się na takim miejscu. Dlatego pamiętajmy o tych podstawowych zasadach dotyczących wyboru podłoża i stanowiska.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) - jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga

Jeśli mamy już wybrane odpowiednie stanowisko pod uprawę szachownicy kostkowatej, możemy przystąpić do jej sadzenia. Cebule szachownicy sadzimy do gruntu na jesień już pod koniec sierpnia i we wrześniu. Warto pamiętać, by zasadzić je na głębokości 6-8 cm w odstępach około 15 cm.

Warto też wiedzieć, że szachownica rozmnażana jest za pomocą cebulek przybyszowych, co jest bardzo prostą i mało inwazyjną metodą rozmnażania roślin. Cebule możemy rozdzielać co około 3 lata i najlepiej jest zrobić to w czerwcu. Wtedy będzie nam najłatwiej oddzielić cebulki i bez problemu będziemy mogli wysadzić je znowu na jesień.

Musimy pamiętać również o zabiegach pielęgnacyjnych, w szczególności o podlewaniu roślin. Podlewanie powinno wykonywać się regularnie, ale umiarkowanie, by gleba nie była zbyt mokra. Ważne jest zachowanie jednak odpowiedniego stopnia wilgotności gleby, dzięki czemu kwiaty będą pięknie kwitły.

Szachownica kostkowata - gdzie stosowana jest roślina

Cebule szachownicy kostkowatej można zakupić w różnych cenach. Cena w dużej mierze zależy od tego, w jakim miejscu kupujemy cebule, jaki jest ich producent oraz na jaką odmianę się zdecydujemy. Zazwyczaj ceny za cebulki szachownicy kostkowatej wahają się w granicach 6-8 zł za sztukę.

Szachownica kostkowata to bardzo atrakcyjna roślina, która może stać się ozdobą w naszym ogrodzie. Bardzo chętnie używana jest do sadzenia przy brzegach oczek wodnych i strumyków. Możemy sadzić ją również na skalniakach i rabatach bylinowych. Pamiętajmy, że lepsze efekty uzyskamy, gdy posadzimy szachownicę w grupach, natomiast możemy sadzić ją również pojedynczo.

Szachownica może być również sadzona na trawnikach i między drzewami. Pamiętajmy jednak o tym, że nie powinna być sadzona w pobliżu przedszkoli, szkół, placów zabaw lub tam, gdzie może mieć kontakt z dziećmi, ponieważ jest to roślina trująca. Bardzo ciekawe jest także to, że kwiat może być wykorzystywany jako kwiat cięty.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny