Szachownica perska (Fritillaria persica) - skąd pochodzi kwiat


Szachownica perska - Fritillaria persica to roślina z rodziny liliowatych - Liliaceae, która należy do klasy jednoliściennych. Gatunki i rodzaje z tej rodziny możemy spotkać jedynie na terenach półkuli północnej. Warto wiedzieć, że rośliny te mają cebule właściwe, a rzadko kiedy kłącza.

Rośliny z rodziny liliowatych są geofitami, które podzielone są na dwie grupy, różniące się między sobą morfologią, ale i ekologią. Pierwszą grupą są rośliny, które żyją na otwartych siedliskach, natomiast drugą grupą są rośliny, których naturalnym środowiskiem są stanowiska leśne.

Rośliny preferujące siedliska otwarte są światłolubne i należą do podrodziny Liliodeae. Są to rośliny cebulowe, które mają mocno wydłużone liście, bardzo okazałe kwiaty i owoce w formie torebek. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku roślin, należących do drugiej grupy.

Otóż gatunki leśne, należące do podrodziny Streptopoideae są zazwyczaj roślinami kłączowymi, które charakteryzują się niepozornymi kwiatami, a ich owoce to jagody. Do wspólnych cech rośliny liliowatych należy to, że mają one 6 wolnych listków okwiatu, a pylniki osadzone są po zewnętrznej stronie nitki. Jeśli szukasz więcej inspirujących kwiatów tego gatunku, sprawdź także ten artykuł o uprawie korony cesarskiej.

Fritillaria persica - cechy charakterystyczne

Fritillaria persica to kwiat cebulowy, który bardzo często może być spotkany w uprawie. Jednak zanim przejdziemy do wszystkich wymagań, dotyczących sadzenia, doboru stanowiska i gleby, czy też zabiegów pielęgnacyjnych, powinniśmy dowiedzieć się, co jest charakterystyczne dla tej rośliny.

Szachownica perska charakteryzuje się mocnym, grubym i bardzo długim pędem, na którego końcu znajduje się kwiatostan. Pokrój tych kwiatów jest wyprostowany, a jego wysokość zazwyczaj wynosi około 60-80 cm. Natomiast warto wiedzieć, że w odpowiednich warunkach roślina może dorosnąć nawet do 1 m wysokości.

Rośliny charakteryzują się również niezbyt dużym, bladozielonym ulistnieniem. Pojedyncze liście są lancetowate i ułożone są na pędzie dość nieregularnie, szczególnie w dolnych partiach. Nie są one jednak powodem, dla którego kupowane są rośliny, ponieważ nie są one tak atrakcyjne.

Szachownica perska Fritillaria persica na tle innych kwiatów oraz jej sadzenie, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Szachownica perska (Fritillaria persica) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Elementem wartym uwagi są kwiaty szachownicy, które pojawiają się na roślinie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są w postaci dużych, gładkich i lekko połyskujących dzwoneczków. Pojedyncze kwiaty łączą się w strzelisty groniasty kwiatostan, który wyrasta na szczycie pędu. Warto wiedzieć, że kwiaty charakteryzują się bardzo ciemnym fioletowym kolorem, który niektórym może kojarzyć się nawet z czernią.

Szachownica perska (Fritillaria persica) - jak wygląda sadzenie i uprawa szachownicy

Zanim rozpoczniemy sadzenie szachownicy perskiej, powinniśmy dowiedzieć się, jakiego stanowiska wymaga kwiat, a także co robić, by jego rozwój przebiegał prawidłowo. Dlatego też warto wiedzieć, że szachownice wymagają słonecznego lub ewentualnie półsłonecznego stanowiska, które będzie ciepłe, zaciszne i osłonięte od silnych wiatrów, które mogłyby je połamać.

Dodatkowo powinniśmy zapewnić szachownicy próchniczą i przepuszczalną glebę. Jeśli jednak nie mamy możliwości, by zapewnić taką glebę roślinom, wtedy konieczny będzie drenaż, który wykonać możemy ze żwiru wymieszanego z ziemią lub nawet z gruboziarnistego piasku.

Po doborze odpowiedniego stanowiska możemy przystąpić do sadzenia. Cebule sadzimy na głębokości 15-20 cm już późnym latem lub wczesną jesienią. Pamiętajmy, by przy sadzeniu roślin w grupach, zachować między nimi rozstawę 25 cm, by miały odpowiednią przestrzeń. Nie możemy zapominać także o tym, by okryć roślinę korą, torfem lub świerkowymi gałązkami, by cebula nie przemarzła.

Szachownica perska jest bardzo atrakcyjną i ozdobną rośliną, która doskonale odnajdzie się w ogrodach prowadzonych w różnych stylach. Należy jednak pamiętać o tym, jaką wielkość osiąga szachownica i zapewnić jej odpowiednio dużo miejsca dla rozwoju. W przeciwnym razie nie osiągniemy efektów, jakich oczekiwaliśmy.

Fritillaria persica z powodzeniem może być sadzona na rabatach. Możemy zasadzić ją pojedynczo jako soliter, ale warto także sadzić ją w grupach, nie tylko jednogatunkowych, ale i wielogatunkowych. Bardzo atrakcyjnie wygląda połączenie szachownicy perskiej razem z szachownicą cesarską i innymi niższymi roślinami, które w połączeniu z nią wprowadzą do naszego ogrodu ciekawy efekt wysokościowy.

Dlatego też, jeśli poszukujemy do naszego ogrodu bardzo interesującej rośliny, która będzie nie tylko ciekawym elementem wysokościowym, ale także i kolorystycznym, która będzie idealnie kontrastowała z jasnymi i jaskrawymi roślinami, szachownica perska będzie świetnym rozwiązaniem dla nas.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny