Szafirek armeński - skąd pochodzi piękna roślina

Szafirek armeński (Muscari armeniacum), tak samo, jak i szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides), zalicza się do rodziny szparagowatych (Asparagaceae), do której zaliczane są rośliny jednoliścienne. Już w 2006 roku ustalono, że do rodziny zalicza się około 118-153 rodzajów roślin, a w tym aż około 2500-3200 gatunków z siedmiu podrodzin. Rośliny należące do tej rodziny rozpowszechnione są praktycznie po całym świecie, nie licząc jedynie obszarów okołobiegunowych.

Powinniśmy wiedzieć, że rośliny z tej rodziny bardzo różnią się między sobą, a ich cechy morfologiczne są bardzo podobnie jedynie w poszczególnych rodzajach. Tak też jest w przypadku szafirków (Muscari). Nasiona szafirków możemy zakupić w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, ale także w tych internetowych. Cena za nasiona szafirków nie jest wysoka, a efekt ozdobny, jaki potrafią stworzyć w naszym ogrodzie, jest ogromny.

Szafirek armeński (Muscari armeniacum) jest niewielką rośliną cebulową, która nie stwarza problemów w uprawie, bez względu na to, czy wykonamy sadzenie z nasion czy też z cebulek. Kwiaty te naturalnie występują na terenach Bałkanów, przez Turcję, obszary Kaukazu aż po północno-zachodni Iran. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł o odmianach i sadzeniu szafirków.

Szafirek armeński - czym charakteryzują się jego kwiaty

Szafirek armeński (Muscari armeniacum), tak jak szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides) jest niewielkich rozmiarów, ale przyciąga on do siebie zainteresowanych swoimi walorami ozdobnymi. Główną dekoracją tych kwiatów są ich dość nietypowe i oryginalne kwiatostany. Jednak zacznijmy od początku.

Kwiaty, jakimi są szafirki armeńskie, charakteryzują się wydłużonymi cebulkami, których obwód może wynosić do około 10 cm. Warto też wspomnieć o tym, że są one pokryte charakterystyczną jasnoszarą łuską. Już przy wyborze samych cebulek, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy są one w dobrym stanie i czy nie zostały porażone przez szkodniki lub choroby. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób możemy uniknąć zamarcia rośliny, a nawet porażenia innych roślin w ich pobliżu chorobami.

Szafirek armeński muscari armeniacum i nasiona szafirków, a także uprawa wyjątkowych kwiatów
Szafirek armeński muscari armeniacum w ogrodzie oraz jego sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Zielone liście tych szafirków są dłuższe od pędu i zgięte w rynienkę. Zwykle pokładają się one po podłożu. Z kolei kwiaty, będące największym atutem roślin, są zebrane w gęstych gronach, które mogą dorastać do około 8 cm wysokości. Te piękne, niebieskiego koloru kwiaty, możemy zaobserwować w swoim ogrodzie od IV do VI.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Sadzenie z nasion i cebulek - o czym pamiętać, uprawiając Muscari armeniacum

Decydując się na zakup szafirków armeńskich (Muscari armeniacum) do naszego ogrodu, powinniśmy dowiedzieć się, jakie mają one wymagania dotyczące stanowiska oraz podłoża, na którym mają rosnąć. Dużym udogodnieniem dla osób zainteresowanych tymi roślinami jest to, że szafirki nie są wymagające i doskonale radzą sobie na różnych stanowiskach.

Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli chcemy, by nasze niebieskie kwiatki rozwijały się prawidłowo, wtedy powinniśmy zapewnić im próchniczą, żyzną, lekko wilgotną i najlepiej piaszczysto-gliniastą glebę. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, by stanowisko było słoneczne lub ewentualnie półcieniste. Szafirki, tak jak i inne rośliny ozdobne z kwiatów, będą zdecydowanie lepiej kwitły i wybarwiały się na stanowisku słonecznym.

Jeśli chodzi natomiast o samą uprawę, musimy wiedzieć, że szafirki armeńskie (Muscari armeniacum) to kwiaty, które mogą być rozmnażane zarówno z nasion, jak i cebulek. Nasiona wysiewa się już na jesień do pojemników, by w czerwcu wykopać już cebulki. Cebule mogą być sadzone w lipcu, ale możemy także zaczekać z tym do października. Ważne jest jednak to, by sadzić je na głębokości 5 cm i przesadzać dość często, dlatego, że bardzo szybko rozwijają się ich cebulki przybyszowe.

Szafirki armeńskie (Muscari armeniacum) są bardzo dekoracyjnymi roślinami, które uprawiane są jako rośliny ozdobne. Doskonale prezentują się one w grupach na trawniku, ale możemy je także wykorzystać do obsadzenia na rabatach lub wykorzystania do stworzenia obwódki. Będą one świetnie komponowały się z innymi bylinami, które będą od nich wyższe, dzięki czemu stworzymy estetyczne kompozycje wysokościowe. Co więcej, do kompozycji możemy dobierać takie rośliny, które będą kontrastowały z niebieskim kolorem kwiatów. Niewiele osób wie, że szafirek armeński wykorzystywany jest także do bukietów jako kwiat cięty, który jest dodatkowym barwnym elementem dekoracyjnym.

Jeśli więc szukamy do naszego ogrodu mało wymagającej rośliny, która będzie nadawała się do różnych kompozycji lub nawet rosła samodzielnie w grupie, a ponadto będzie charakteryzowała się niecodziennymi i niebieskimi kwiatami, wtedy powinniśmy postawić właśnie na szafirka armeńskiego (Muscari armeniacum), który spełnia te wszystkie wymagania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny