Szafirek – bogactwo kwiatów w ogrodzie

Szafirek amerykański i szafirek groniasty


Wiosenne kwiaty szafirków zna każdy. Piękne, groniaste, intensywnie niebieskie, pojawiają się licznie w ogrodach i parkach. Mało kto wie, że rodzaj szafirek ma dobre kilkanaście gatunków. Dwa występują w Polsce bardzo pospolicie – to szafirek amerykański i szafirek groniasty.

W zasadzie różnice między tymi gatunkami są niewielkie. Obie rośliny dorastają do około 30 cm wysokości. Na szczycie pojedynczych, grubych pędów pojawiają się grona. Kwiaty szafirka to drobne, małe kuleczki, które gęsto oblepiają szczyt łodygi. Kwiatostan jest niezwykle zbity. Ich zapach jest bardzo delikatny, ale dobrze wyczuwalny. Oba szafirki świetnie sprawdzają się w uprawie w ogrodzie i w doniczce.

Zarówno szafirek amerykański, jak i szafirek groniasty mają różne odmiany kolorystyczne. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się szafirki białe. Kwiaty odmiany ‘Album’ są bardzo jasne, wręcz śnieżne. Ostatnio na rynku ogrodniczym pojawiły się także szafirki o różowym odcieniu kwiatów. Kwitnienie obu gatunków jest bardzo obfite. Szafirek amerykański to kwiat wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o uprawie szafirka groniastego.

Inne szafirki jako rośliny cebulowe w uprawie

W uprawie można znaleźć także inne gatunki i odmiany, chociaż pozostałe zdarzają się bardzo rzadko. Szafirek drobnokwiatowy to gatunek naturalnej flory Polski. Jego niebieskie kwiaty są bardzo drobne, mają zaledwie 8 cm długości i zawsze niebieski kolor. Kiedy kwitną, mają ogromny urok i wspaniale się prezentują w każdym zakątku. Naturalnie często rosną w lesie i na łąkach, wykopane cebule dobrze przyjmują się w ogrodzie. Szafirek drobnokwiatowy za to nie za bardzo nadaje się do posadzenia w doniczkach. Roślina nie ma kolorowych odmian.

Szafirek szerokolistny natomiast jest trochę większy. Dorasta do 20 cm wysokości, a kwiaty są nieco bardziej intensywnie wybarwione i o wiele bardziej rzucające się w oczy w ogrodzie. Te niezwykle piękne, wiosenne kwiaty pojawiają się na tle większych liści. Szafirek szerokolistny często pojawia się w uprawie. Doczekał się stworzenia bardzo licznych odmian kolorystycznych – na uwagę zasługują zwłaszcza szafirki białe i żółte.

Kwitnienie - w jakich miesiącach kwitną szafirki?

Odpowiedź na pytanie, w jakich miesiącach kwitną szafirki, wcale nie jest taka prosta. Wszystko zależy od gatunku lub od tego, kiedy je zasadzisz. Jeśli były sadzone na wiosnę, będą kwitły po kilku tygodniach. Te gatunki, które dobrze znoszą chłód mogą zimować w ziemi, a wtedy zakwitają bardzo wcześnie – szafirek szerokolistny nawet w lutym, pozostałe gatunki w marcu. To wiosenne kwiaty, które bardzo długo się utrzymują i chociażby dlatego zasługują na uwagę. Szafirki mogą być także uprawiane w doniczkach, wtedy ich kwitnienie jest możliwe w zasadzie od wiosny do jesieni.

Wszystkie gatunki są niezwykle atrakcyjne. Kiedy kwitną, tworzą gęsty szpaler ciasno ułożonych obok siebie kwiatostanów. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Nadają się na rabaty, dobrze sprawdzają się jako rośliny obwódkowe, wspaniale wyglądają zasadzone w szpalerach wzdłuż ścieżek. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych.

Sadzenie szafirków

Cebulki – wybór i przechowywanie

Szafirki to rośliny cebulowe. Ich cebule są raczej dość niewielkie, najczęściej mają 8-10 cm średnicy. Bardzo dobrze i szybko się rozmnażają, tworząc liczne cebule przybyszowe, dzięki którym błyskawicznie możesz stworzyć nowe kępy szafirków. Wybrane do sadzenia cebulki powinny być najwyższej jakości. Ich powłoka nie powinna być przesuszona, ale nie może także być zbyt wilgotna. Zwróć uwagę także na to, że cebulki nie mogą być uszkodzone. Niewielkie nacięcia mogą sprawić, że rozprzestrzeni się po nich choroba grzybowa.

Bardzo wielu producentów sprzedaje cebulki szafirków zasypane odpowiednią zaprawą, chroniącą je przed chorobami i szkodnikami. Warto dowiedzieć się tego wcześniej. W takim wypadku nie potrzebujesz ich zaprawić w czasie przechowywania. Cebule przechowuje się w chłodnym i suchym miejscu. Można je włożyć do skrzynki z piaskiem lub do pojemnika z trocinami.

Kiedy sadzić szafirki?

W zasadzie masz dość duży wybór terminów, kiedy sadzić szafirki, jednakże sadzenie najlepiej przeprowadzić jesienią. Szafirek to roślina bardzo odporna na mróz i dobrze radząca sobie ze śniegiem. Dlatego przetrzyma całą zimą bez żadnego szwanku z glebie nawet bez okrywania. Sadzenie jesienne to gwarancja, że szafirki zawitają wraz z wiosną, a ich kwiaty będą wspaniałą ozdobą budzącego się do życia ogrodu.

Kiedy sadzić szafirki? Najlepiej zrobić to w połowie września lub na początku października. Cebulki szafirków w doniczce można sadzić w zasadzie przez całą wiosnę, a nawet zimą. Szafirki mogą rosnąć obok siebie dość gęsto. Idealna rozstawa to 7x10 cm.

Szafirek i jego kwiaty w czasie kwitnienia w doniczce, a także szafirki i zasady ich uprawy oraz pielęgnacja w doniczce
Szafirek - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Szafirki w doniczce

Jak uprawiać te rośliny cebulowe w domu? Uprawa szafirka w doniczce to świetny pomysł. Ich intensywne, ciekawe kwiaty rozjaśnią każde wnętrze. Co ciekawe, szafirka w doniczce można uprawiać przez cały rok, także zimą. Już kilka tygodni przed tym, jak ogród obudzi się do życia, na twoim parapecie może się intensywnie zaniebieścić. Rozkwitnięte szafirki w pojemnikach i ozdobnych koszach można kupić niemal w każdym markecie. Po przekwitnięciu nie trzeba ich wyrzucać, można je z powodzeniem uprawiać co roku.

Zanim posadzisz szafirki w doniczce, ich cebule trzeba przemrozić. Na kilkanaście tygodni wkłada się je do lodówki, zapakowane na przykład w materiałowy woreczek. Należy je chronić przed nadmiarem wilgoci. Dopiero wtedy nadają się do posadzenia w doniczce. Szafirek powinien zostać postawiony na nasłonecznionym parapecie. Nie ma wymagań co do rodzaju gleby czy wysokiej temperatury. A może zainteresuje cię także ten artykuł o cebulach kwiatowych?

Uprawa szafirka – wymagania i rozmnażanie

Szafirki w ogrodzie, podobnie jak szafirki w doniczce, nie mają dużych wymagań uprawnych. Dobrze rosną w każdym rodzaju glebie, poza suchą i jałową. Nie straszna im susza, nie boją się wilgoci. Mogą rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i lekkim zacienieniu. Szafirek będzie się dobrze czuł pod drzewami, zwłaszcza takimi, które zrzucają liście na zimę. Wtedy cebule będą lepiej ochronione przed zimnem.

Szafirki można zostawić na jednym miejscu. Ich przesadzanie nie jest konieczne, jednak warto co roku latem wykopać cebule, by je przejrzeć, oczyścić i oddzielić cebule przybyszowe. Rozmnażanie jest bardzo łatwe, ponieważ można je bez większego problemu rozdzielić. Rozmnażanie pozwala na uzyskanie bardzo wielu nowych roślin, które można wysadzić na stałe miejsce lub po przemrożeniu do doniczek.

Uprawa szafirka w ogrodzie i w doniczce

Uprawa szafirka: podlewanie i nawożenie

Jak uprawiać te kwiaty cebulowe w domu? Przed sadzeniem roślin warto na podłoże rozłożyć kompost lub zastosować wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących. Jeśli jednak chcesz, by kwitnienie było bardzo intensywne, w trakcie sezonu warto jednorazowo podać większą dawkę nawozu wieloskładnikowego. Najlepiej sprawdzi się nawóz mineralny, płynny lub granulowany do rozpuszczenia w wodzie. Wystarczy go podać w czasie podlewania. Dzięki temu szafirek dłużej utrzyma kwitnienie i będzie się bardzo dobrze prezentował. Nawożenie przeprowadza się wyłącznie od kwietnia do końca maja. Kiedy kwiaty się zasuszą, zabieg będzie już niepotrzebny.

Uprawa szafirka nie jest skomplikowana, ale trzeba bardzo skrupulatnie pilnować podlewania, zwłaszcza wiosną. Intensywne kwitnienie bardzo wyczerpuje rośliny, dlatego na początku potrzebują wody i składników odżywczych. Później podlewanie jest konieczne tylko w przypadku długotrwałych susz.

Uprawa szafirka: zimowanie

Szafirki zimują w ogrodzie, w ziemi, jednakże uprawa szafirka wymaga okresu spoczynku. Pozostawienie cebul w ziemi nie będzie błędem i rośliny prawdopodobnie znów wypuszczą kwiaty, jednak lepiej wykopać je latem, kiedy kwitnienie się zakończy. Cebule należy wyciągnąć i bardzo ostrożnie oczyścić. Wszystkie uszkodzone lub nadgnite trzeba od razu wyrzucić, by zapobiec rozwojowi chorób grzybowych.

Cebulki powinny być przechowane przez całe lato aż do jesieni. Wtedy możliwe jest przesadzanie. Te wiosenne kwiaty mogą być utrzymywane na tym samym stanowisku jakieś 4-5 lat, jednak potem przesadzanie jest koniecznością, ponieważ po takim czasie istnieje ryzyko pojawienia się chorób grzybowych. Przesadzanie do gleby nie wymaga przemrożenia, ale już cebule przybyszowe sadzone do doniczki tego potrzebują.

Szafirki w doniczce

Przyjęło się, że szafirki to wiosenne kwiaty, ale uprawiane w pojemnikach mogą zdobić w zasadzie przez cały rok. Jeśli tylko zapewnisz im kilkutygodniowy okres spoczynku a następnie kilkutygodniowy okres przechłodzenia, możesz sadzić je do doniczki, kiedy tylko masz ochotę.

Kiedy sadzić szafirki do pojemników? Mniej więcej 6 tygodni przed tym, kiedy chcesz cieszyć się ich wyjątkowymi kwiatami. Szafirki w doniczce nie mają bardziej wygórowanych wymagań niż ich ogrodowi kuzyni. Muszą być jednak regularnie podlewane, zwłaszcza, jeśli stoją w słońcu na balkonie czy tarasie lub w domu nad kaloryferem.

Szafirek nie ma konkretnych wymagań co do rodzaju i wielkości doniczki. Toleruje nawet zbyt dużą ciasnotę, więc rośliny w pojemnikach mogą być sadzone bardzo gęsto. Rzadko zapada na choroby i szkodniki i chętnie kwitnie, chociaż może potrzebować nawożenia. Szafirki sadzi się do pojemników wypełnionych świeżą, zasiloną wcześniej glebą, ale w trakcie kwitnienia warto podać im dodatkową dawkę nawozu wieloskładnikowego do roślin kwitnących.

Szafirek nie lubi zbyt wysokiej temperatury. Optymalna temperatura do rozwoju rośliny to 11-18 stopni, dlatego lepiej znaleźć dla niego chłodniejsze pomieszczenie. W wysokiej temperaturze szafirki nie rozpoczynają kwitnienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny